با توجه به اینکه با شنیدن کلمه قرنطینه اولین چیزی که به ذهن می‌رسد محدودیت است و معمولاً محدودیت تداعی‌کننده احساس اجبار در ذهن فرد است و انسان در برابر اجبار حالت تدافعی دارد و گارد می‌گیرد. زمانی که کلمه قرنطینه در کنار کلمه خانه که حریم امن هر فردی محسوب می‌شود قرار می‌گیرد نه‌تنها باعث حس محدودیت و اجبار نمی‌شود بلکه می‌تواند حس امنیت و آرامش را در ذهن فرد تداعی کند. در این مقاله در ارتباط با دلایل در خانه ماندن و فواید آن با توجه به شرایط پیش‌آمده کنونی به‌طور کامل توضیح داده خواهد شد.

چرا در خانه بمانیم؟

 

شرایط پیش‌آمده در زمان کنونی جز اتفاقات ناخواسته و خارج از کنترل بشر هست مانند سیل و زلزله و دیگر بلایای طبیعی. ابتدا باید شرایط را پذیرفت و در کنترل شرایط برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا هر شخص خود را مسئول بداند؛ زیرا که تک ما نه‌تنها در برابر خود و خانواده بلکه در برابر جامعه‌ای که با آن در ارتباط هستیم مسئول هستیم.

 

در زمان کنونی بهترین راه پیشگیری در خانه ماندن هست تا زنجیره انتقال ویروس کرولا شکسته شود. می‌توان با تغیر سبک زندگی و ایجاد تفکری جدید نسبت به شرایط کنونی فضای خانه را طوری تعریف کنیم که احساس آرامش و رضایت را در خود و دیگر اعضای خانواده ایجاد کنیم.


حتما بخوانید: برای ازدواج عشق کافی نیست؟


خانواده و لذت در خانه ماندن

خانواده‌ها بر اساس کم‌جمعیت یا پرجمعیت بودن، نحوه زندگی، عمومیت جنسیت خاص در خانواده، وجود افراد سالخورده در خانواده را می‌توان در نظر گرفت. با توجه به اینکه ما در کدام گروه هستیم، با در نظر گرفتن تفاوت‌ها یا شباهت‌ها موقعیت را طوری مدیریت می‌کنیم که تمام اعضا احساس پیدا می‌کنند درنتیجه ایجاد انطباق و سازگاری در شرایط به وجود آمده با توجه به تفاوت‌های فردی و اخلاقی و اختلاف‌سلیقه‌ها نه‌تنها منجر به ایجاد رضایت تمام اعضای خانواده در کنار هم می‌شود بلکه قرنطینه خانگی می‌تواند باعث امنیت و آرامش و لذت در کنار هم بودن را به ارمغان بیاورد.

مشاوره

خلاقیت گروهی در خانه

در هیاهوی زندگی مدرن فعلی زمان باهم بودن به دلیل بالا بودن مشغله‌ها بسیار کم است. زمان زیاد حضور در محل کار، مدرسه، دانشگاه و …موجب شده تا اعضای خانواده زمان کوتاهی را در کنار یکدیگر صرف کنند. حال که به‌طور ناخواسته این شرایط به وجود آمده و می‌توان آن را یک‌جور توفیق اجباری در نظر گرفت که می‌شود از آن به‌عنوان فرصت در شرایط قرنطینه خانگی برای باهم بودن استفاده کرد. ایجاد سرگرمی‌های ساده خانگی همچون موارد زیرمی تواند کمک زیادی برای سپری کردن زمان کند:

  • دیدن فیلم به‌صورت گروهی
  • بازی با فرزندان
  • آشپزی گروهی
  • رسیدگی به گل و گیاه
  • اتمام کارهای عقب‌افتاده
  • مرور خاطرات قدیمی برای کمک به تصویرسازی ذهنی کودکان
  • جلسات شعرخوانی خانوادگی
  • ورزش در خانه

احترام به حریم شخصی هریک از اعضا

با توجه به در کنار هم بودن اعضای خانواده در این شرایط و در نظر گرفتن این موضوع که ممکن است هریک از اعضای خانواده سلیقه متفاوتی داشته باشد و با در نظر گرفتن تفاوت‌های فردی هریک از اعضای خانواده بهتر است به حریم شخصی یکدیگر احترام بگذاریم تا منجر به اختلاف و درگیری بین اعضای خانواده نشود. برای مثال اگر اکثریت خانواده قصد دیدن برنامه بخصوصی داشتند به آن‌ها احترام بگذاریم و راه‌حل مناسبی را برای حل اختلاف‌نظرهای احتمالی در نظر بگیرند و با مشورت بین اعضای خانواده به توافق برسند. این روش باعث می‌شود تا تمامی اعضای خانواده به اختلاف‌نظرها و تفاوت سلیقه یکدیگر احترام بگذارند

فضای مجازی و استفاده مؤثر از آن

قرنطینه و توفیق اجباری در خانه ماندن فرصت خوبی هست تا بیشتر در کنار هم باشیم به همین دلیل استفاده معمول از فضای مجازی را باید کمتر کرد و بیشتر زمان را در کنار هم باشیم. به‌هرحال این ویروس روزی از پیش ما خواهد رفت و شرایط به حالت قبل بازخواهد گشت پس چه‌بهتر که باهم بودن را غنیمت بشماریم و در کنار هم لذت ببریم.

در این زمان بخصوص می‌توان بجای استفاده معمول از فضای مجازی استفاده‌های بهتری کرد و با توجه به علاقه‌مندی‌هایمان از آموزش‌های گوناگونی که در شبکه‌های مختلف اجتماعی وجود دارد استفاده بهینه کرد با این کار هم می‌توان مطالب جدیدی آموخت و به دانش خود بی افزاییم و هم‌زمانمان را به بهترین نحو سپری کنیم.

روابط زناشویی در دوران قرنطینه

در صورت داشتن بیماری کرولا یا مشاهده علائم بیماری (تب، سرفه، تنگی نفس) در همسر خود از انجام رابطه جنسی خودداری کنید.

تماس روزانه