چگونه با والدین خود در مورد مسائل مهم صحبت کنیم؟

 

گاه ممکن است افراد فکر کنند که صحبت کردن با والدین بیهوده است و راه به جایی نمی برد اما این موضوع کاملاً اشتباه است. زیرا افراد باید بتوانند به موقع و به طور صحیح با والدین خود در مورد مسائل مهم و ضروری صحبت کنند. زیرا این نوع گفتگوهای میان افراد خانواده باعث استحکام و پیوند بیشتر آن ها با یکدیگر می شود به طوری که به هیچ عنوان رابطه بین فرزندان و والدین گسستنی نیست و روز به روز هم صمیمیت و همدلی میان آن ها پیشرفت می کند. اما همان طور که می دانید برخی افراد مهارت صحبت با والدین را ندارند و نمی دانند چگونه مسائل مهم را به والدین خود بگویند. امروز ما در خدمت شما عزیزان هستیم تا در این باره صحبت کنید و روش های مفیدی برای صحبت با والدین به شما ارائه دهیم پس لطفاً تا پایان این مطلب مشاورکده را همراهی نمایید.

چگونه با والدین خود در مورد مسائل مهم صحبت کنیم؟

چگونه با والدین خود در مورد مسائل مهم صحبت کنیم؟

روش های صحبت در مورد مسائل مهم با والدین

قطعاً افراد نمی ‌تواند همواره مسائل مهم و مشکلات شان را با دلی پر بر دوش بکشند بنابراین بهتر است که به جای گفتن این مسائل مهم به دیگران و افراد ناامن، با والدین خود صحبت کنند و این مسائل را با آن ها در میان بگذارند. قطعاً در این صورت نتایج بهتری نصیبشان خواهد شد. روش های صحبت در مورد مسائل مهم با والدین به شرح زیر می باشد:

  • در مرحله اول بهتر است یک برنامه زیر برای صحبت با والد خود داشته باشید.
  • قطعاً صحبت با والدین یعنی هر دوی آن ها (پدر و مادر) از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
  • پس از گفتن مسائل و موضوع مهم قطعاً به صحبت های آن ها هم گوش دهید.
  • سعی کنید زمان و مکان مناسبی را برای گفت و گوی مسائل مهم با والدین انتخاب نمایید.
  • سعی کنید صادق و بی ریا پیش روید و آرامش خود را هنگام صحبت حفظ کنید.
مطالعه بیشتر  مشاوره خیانت خانواده

البته که در ادامه این مطلب به طور کامل به هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

برنامه ریزی برای گفت و گو با والدین

بهترین کار این است که قبل از گفت و گو با والدین حتما یک برنامه ریزی انجام دهید به طوری که مسائل مهم را بر روی کاغذ بنویسید و بدانید که کدام جمله را ابتدا بگویید. برنامه ریزی قبل از گفت و گو کمک می کند که شما عزیزان بدانید که قرار است از این گفت و گو چه نتیجه ای دریافت نمایید. علاوه بر آن بهتر است ابتدا موضوع را به یک فرد مورد اعتماد مثل دوست یا خواهر و برادر در میان بگذارید تا آن ها هم در نحوه بیان شما به والدین تان کمک کنند. سعی کنید حتما حرف خود را به پدر و مادر خود هم زمان بگویید در این صورت اهمیت موضوع و ارزش پدر و مادر حفظ می شود.

گوش دادن به صحبت های پدر و مادر

برای دریافت نتیجه بهتر سعی کنید حتماً پس از گفتن مسائل تان به والدین سپس به صحبت ها و توصیه ها و نصیحت های آن ها گوش فرا دهید. این موضوع باعث می‌ شود که به والد خود بفهمانید که درک بالایی دارید و دیگر بزرگ و بالغ شدید و می ‌توانید به مسائل تان فکر کنید و هم چنین صحبت های آن ها را بشنوید و با مشورت با آن ها تصمیم بگیرید. علاوه بر این والدین دیدگاه خود را بیان می ‌کنند و قطعاً روش بهتری برای مسائل شما ارائه خواهند داد. بهتر است در مکان و زمان درستی در جهت بیان مسائل مهم خود انتخاب کنید. در این صورت کسی مشغول انجام کاری نیست و همه در سلامت روحی و جسمی قرار دارند بنابراین بهتر به مثال شما گوش خواهند داد.

چگونه با والدین خود در مورد مسائل مهم صحبت کنیم؟

چگونه با والدین خود در مورد مسائل مهم صحبت کنیم؟

یادگیری مهارت های صحبت کردن با والدین

اگر هنگام صحبت با والدین خود استرس دارید و نمی دانید چگونه مسائل تان را بیان کنید بهتر است که حتماً با یک مشاور خانواده مشورت نمایید و از آن ها کمک بخواهید تا شما را در این راه یاری دهند. آن ها به شما خواهند آموخت که هنگام صحبت با والدین خونسردی خود را حفظ کنید و به  کمال آرامش مسائل خود را بیان کنید. هم چنین به شما می آموزند که لحن بیان و حرف های تان را در صداقت تمام و کمال و بدون هیچ گونه ریا بیان نمایید. قطعاً در این صورت نتیجه بهتری خواهید گرفت.

مطالعه بیشتر  علائم و دلایل واژینیسموس یا دخول غیرممکن