پیامد های ازدواج اجباری

 

سایت مشاورکده در این مقاله قصد دارد به معرفی پیامد های ازدواج اجباری و بررسی تمام ابعاد مختلف آن بپردازد. چنان چه شما نیز به دنبال یافتن اطلاعات کاملی  در این باره هستید، پیشنهاد می کنم این مقاله را از دست ندهید

تفاوت آشکاری بین ازدواج اجباری و ازدواج توافقی وجود دارد. در ازدواج های توافقی، خانواده  های هر دو زن و شوهر نقش رهبری را در تنظیم ازدواج بر عهده  می ‌گیرند، اما انتخاب پذیرش یا عدم موافقت با جوانان است. در ازدواج اجباری، یکی از زوجین یا هر دو به  تنظیم ازدواج رضایت نمی ‌دهند و برخی از عوامل اکراه  در آن دخالت دارند. اجبار می ‌تواند شامل فشار فیزیکی، روانی، مالی، جنسی و عاطفی باشد. ازدواج اجباری سوء استفاده  از حقوق بشر است و در مواردی که  کودک درگیر است، سوء استفاده  از حقوق کودک نیز محسوب می ‌شود.

ازدواج اجباری افراد زیر 18 سال نوعی کودک آزاری است. کودکی که  مجبور به  ازدواج می ‌شود احتمالاً از طریق آزار جسمی، جنسی یا عاطفی آسیب قابل توجهی متحمل می ‌شود. ازدواج اجباری می ‌تواند تأثیر منفی بر سلامت و رشد کودک داشته  باشد و همچنین می ‌تواند منجر به  خشونت جنسی از جمله  تجاوز جنسی شود. چنان چه  کودکی مجبور به  ازدواج شود، ممکن است او را برای مدت طولانی به  خارج از کشور ببرند که  می ‌تواند کودک ربایی باشد. علاوه  بر این، کودکی در چنین شرایطی در مدرسه  غیبت می ‌کند و در نتیجه  فرصت های تحصیلی و احتمالاً فرصت های شغلی آینده  را نیز از دست می ‌دهد. حتی چنان چه  کودک را به  خارج از کشور نبرند، احتمالاً از مدرسه  خارج می ‌شوند تا مطمئن شوند که  در مورد وضعیت خود با همسالان خود صحبت نمی ‌کنند.

 پیامد های ازدواج اجباری
پیامد های ازدواج اجباری

خطرات

یکی از پیامد های جدی ازدواج اجباری، افزایش احتمال سوء استفاده  ی خانگی و سوء استفاده  ی جنسی است. هر فردی که  مجبور به  ازدواج می ‌شود با خطر تجاوز جنسی و سوء استفاده  ی جنسی روبه  رو است چرا که  ممکن است مایل به  رضایت نباشد یا سن قانونی برای رضایت به  رابطه  ی جنسی نداشته  باشد. این به  نوبه  ی خود ممکن است منجر به  بارداری ناخواسته  یا سقط جنین اجباری شود. ختنه  ی زنان نیز ممکن است یکی از عوامل ازدواج اجباری باشد.

شرایط می ‌تواند به  سرعت تغییر کند و خطر را برای قربانی و دوستان و اعضای خانواده  که  از قربانی حمایت می ‌کنند افزایش دهد. زنان، مردان و اعضای جوان‌ تر خانواده  همگی می ‌توانند در ارتکاب این آزار نقش داشته  باشند. جرائمی که  ممکن است مرتکب شوند عبارتند از تجاوز معمولی، آسیب شدید بدنی، آزار و اذیت، حبس کاذب، آدم ربایی، تهدید به  قتل و غیره. ممکن است مواردی از قاچاق کودک نیز در این زمینه  وجود داشته  باشد. مرتکبین ممکن است قربانیان را به  بهانه  ی تعطیلات خانوادگی، عروسی یا بیماری پدربزرگ و مادربزرگ یا عضو خانواده، به  منظور ازدواج اجباری به  خارج از کشور ببرند.

خطرات سوء استفاده  ی عاطفی از طریق انگ زدن توسط جامعه  ای گسترده  تر خانواده  نیز وجود دارد. این به  نوبه  ی خود ممکن است منجر به  عواقب جدی برای فرد از نظر سلامت روانی یا رفتار آسیب رسان به  خود شود. کودکان همچنین زمانی که  بر خلاف میل خود برای ازدواج تحت فشار قرار می گیرند، از دامنه  ی طبیعی فرصت ها و تجربیات در دسترس همسالان خود محروم می ‌شوند.

برای بسیاری از قربانیان، انزوا و این احساس که  کسی نیست که  بتوان به  آن اعتماد کرد یا درباره  ی وضعیت آن ها صحبت کرد، یکی از بزرگ ترین مشکلات است. این ممکن است حتی در افراد مبتلا به  بیماری روانی شدید و آن هایی که  دارای ناتوانی ذهنی هستند، که  ممکن است برای برآوردن نیاز های مراقبتی خود بیش تر به  اعضای خانواده  وابسته  باشند، بیش تر باشد. مشکلات شناختی و ارتباطی، اختلالات حسی، اختلال فکری و سایر آسیب‌شناسی روانی ممکن است احتمال افشای ترس یا وجود ازدواج اجباری توسط قربانیان را کاهش دهد.

هم قربانیان مرد و هم زن ممکن است مورد تجاوز جنسی مکرر، خشونت خانگی از طرف شریک یا خانواده  ی خود، یا خدمات خانوادگی اجباری قرار گیرند. زنان ممکن است به  طور نامتناسبی تحت تأثیر تجاوز جنسی قرار گیرند. فشار های جسمی و عاطفی در رابطه  ی جنسی، می ‌تواند عواقب عمده  ای بر سلامت روان داشته  باشد، باعث ایجاد بیماری جدید یا تشدید یک مشکل موجود شود.

شواهد تحقیقاتی کمی در مورد میزان مشکلات سلامت روان در جمعیت افرادی که  مجبور به  ازدواج شده  اند وجود دارد. با این حال، ممکن است انتظار داشته  باشیم که  افسردگی، حالت های مرتبط با اضطراب (از جمله  اختلال سازگاری) و ویژگی های اختلال استرس پس از سانحه  ی شایع تر باشد. افراد دارای ناتوانی های ذهنی شدید تر ممکن است مشکلات سلامت روانی یکسانی داشته  باشند اما علائم به  لحاظ رفتاری معادل مانند کج خلقی به  جای غم و اندوه  در افسردگی را نشان دهند.

شاغلانی که  با موارد مشکوک یا واقعی ازدواج اجباری سروکار دارند ممکن است با معضلات متعددی مواجه  شوند. اولاً، آن ها ممکن است در تشخیص علائم افرادی که  در معرض خطر ازدواج اجباری هستند، اطمینان نداشته  باشند. شاغلین ممکن است احساس کنند که  درک خوبی از فرهنگ قربانی بالقوه  ندارند یا ممکن است درک خود را از ازدواج اجباری زیر سوال نبرند و آن چه  را که  به  آن ازدواج توافقی گفته  می ‌شود، بیش تر بپذیرند. آن‌ ها ممکن است از این که  در بهترین حالت، از نظر فرهنگی بی‌حساس یا در بد ترین حالت، نژادپرست تلقی شوند، بترسند.

متخصصانی که  در خدمات بهداشت روانی و ناتوانی های یادگیری کار می ‌کنند ممکن است بیمارانی را با تشدید یا مشکلات سلامت روانی یا رفتاری جدید ببینند که  در معرض تهدید یا در معرض ازدواج اجباری قرار دارند که  عواقب آن می ‌تواند شدید باشد. متخصصان ممکن است در موقعیت منحصر به  فردی برای مداخله  باشند، اما ابتدا باید مشکل را تشخیص دهند و بدانند چه  کاری باید انجام دهند. پزشکان با بهبود درک، شناخت و مدیریت این حوزه  اغلب دشوار، می ‌توانند نیاز های این گروه  بیماران بسیار آسیب پذیر را بهتر برآورده  کنند.

تحقیقات محدودی در این زمینه  وجود دارد و برای تعیین کمیت این مشکل در خدمات سلامت روان و ناتوانی یادگیری و درک بهتر پیامد های آن برای سلامتی و نیاز های حمایتی افراد، باید بیش تر انجام شود. با این حال، تعدادی از دستورالعمل‌ ها و سازمان‌ های کاربردی مفید برای مشاوره  به  متخصصان و حمایت از بیمارانشان وجود دارد.

 پیامد های ازدواج اجباری
پیامد های ازدواج اجباری

نتیجه گیری نهایی درباره ی مقاله ی پیامد های ازدواج اجباری

در این مقاله ما سعی کردیم درباره‌ ی پیامد های ازدواج اجباری به شما اطلاعات درستی داده باشیم و شما را با تمام ابعاد این مسئله آشنا سازیم .

به طور کلی باید گفت که تفاوت آشکاری بین ازدواج اجباری و ازدواج توافقی وجود دارد. در ازدواج های توافقی، خانواده  های هر دو زن و شوهر نقش رهبری را در تنظیم ازدواج بر عهده  می ‌گیرند، اما انتخاب پذیرش یا عدم موافقت با جوانان است. در ازدواج اجباری، یکی از زوجین یا هر دو به  تنظیم ازدواج رضایت نمی ‌دهند و برخی از عوامل اکراه  در آن دخالت دارند. اجبار می ‌تواند شامل فشار فیزیکی، روانی، مالی، جنسی و عاطفی باشد. ازدواج اجباری سوء استفاده  از حقوق بشر است و در مواردی که  کودک درگیر است، سوء استفاده  از حقوق کودک نیز محسوب می ‌شود. ازدواج اجباری افراد زیر 18 سال نوعی کودک آزاری است.

در پایان این مقاله از این که تا انتهای این مقاله‌ با سایت ما همراهی کردید از شما بی نهایت سپاس گزار هستیم و امید داریم که در این مقاله ی سایت ما به شما راهنمایی درستی درباره‌ ی پیامد های ازدواج اجباری کرده باشیم.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید