پیامد هایی که ازدواج زود هنگام به دنبال دارد

 

سایت مشاورکده در این مقاله قصد دارد به معرفی پیامد هایی که ازدواج زود هنگام به دنبال دارد و بررسی تمام ابعاد مختلف آن بپردازد. چنان چه شما نیز به دنبال یافتن اطلاعات کاملی از این محصول برای روابط خود هستید، پیشنهاد می کنم این مقاله را از دست ندهید

دختران جوان ممکن است در نتیجه ی ازدواج زود هنگام بدبختی را تحمل کنند. تا زمانی که اطلاعات بیش تری در مورد وضعیت آن ها به دست نیاید، نمی ‌توان تخمین قابل اعتمادی از میزان وضعیت مخمصه ی آن ها، یا آسیب اجتماعی که در تربیت آن ها به فرزندانشان وارد می ‌شود، انجام داد. یک چیز واضح است؛ تأثیر ازدواج زودهنگام بر دختران  و به میزان کم تری بر پسران گسترده است. در منظر حقوقی، سه نگرانی کلیدی عبارتند از انکار دوران کودکی و نوجوانی، محدود شدن آزادی شخصی و فقدان فرصت برای ایجاد احساس کامل از خود بودن و همچنین انکار وضعیت روانی-اجتماعی و عاطفی بودن، و همچنین بروز مشکلاتی در سلامت باروری و فرصت آموزشی.

ازدواج زود هنگام نیز پیامد هایی برای رفاه خانواده ها و کل جامعه دارد. در جایی که دختران برای ایفای نقش های خود به عنوان مادر و مشارکت در جامعه ی بی سواد و آماده نیستند، هزینه هایی در هر سطحی، از یک خانواده گرفته تا کل کشور، متحمل می ‌شود.

پیامد هایی که ازدواج زود هنگام به دنبال دارد
پیامد هایی که ازدواج زود هنگام به دنبال دارد

آسیب روانی اجتماعی

از دست دادن دوران نوجوانی، روابط جنسی اجباری و محرومیت از آزادی و رشد فردی در ازدواج زودهنگام پیامد های روانی و عاطفی عمیقی دارد. این تأثیر می ‌تواند ظریف و موذیانه باشد و ارزیابی آسیب دشوار است. این شامل عوامل نامشهودی مانند تأثیر از دست دادن تحرک دختر و محبوس شدن او در خانه و نقش های خانه است. بدیهی است که فقدان مشخصی از داده ها در این زمینه ها وجود دارد و محققان اجتماعی در بررسی تأثیرات ازدواج زودهنگام در این زمینه شکست خورده اند.

بیش تر دخترانی که از ازدواج تحمیلی ناراضی هستند بسیار منزوی هستند. آن ها کسی را ندارند که با او صحبت کنند چرا که توسط افرادی احاطه شده اند که وضعیت آن ها را تایید می ‌کنند. در اتیوپی، محققان کمیته بین آفریقایی از عدم علاقه ی بزرگان به آسیب‌ هایی که دختران جوان در نتیجه ی ازدواج‌ های زودهنگام، رابطه جنسی زودرس و فرزند آوری متحمل می ‌شوند، شگفت زده شدند. این آسیب ها به عنوان بخش اجتناب ناپذیر زندگی در نظر گرفته می ‌شد. دخترانی که به خانه نزد والدین خود فرار می ‌کنند ممکن است مورد ضرب و شتم قرار گیرند و نزد شوهرانشان بازگردانده شوند. در این گونه افراد، پریشانی معمولاً در سکوتشان پنهان می ‌شد.

محققان هندی در مورد ازدواج کودکان در راجستان و مادیا پرادش بیان می ‌کنند که دختران بیش تر از پسران رنج می ‌برند؛ جامعه پذیری ناکافی، قطع تحصیل، آسیب های فیزیولوژیکی و عاطفی شدید ناشی از بارداری های مکرر، این دختران را ویران می ‌کند. چنان چه شوهر بمیرد، حتی قبل از مرگ، دختر را بیوه می ‌کنند. او رسماً همسر اوست، اما در واقع به صورت ناتا به مالکیت مشترک همه ی مردان خانواده تبدیل می ‌شود.

عروسی که در سنین پایین بیوه شده است، ممکن است از تبعیض بیش تری رنج ببرد. بیوه ها از از دست دادن موقعیت رنج می ‌برند و آن ها، همراه با فرزندان خود، اغلب از حقوق مالکیت و طیف وسیعی از حقوق بشر محروم می ‌شوند. در بخش‌ هایی از آفریقا، یک بیوه مجدداً با برادر شوهر ازدواج می ‌کند، رسمی معروف به levirate، که در اصل تا حدودی برای تأمین حمایت اقتصادی و اجتماعی در نظر گرفته شده است. چنان چه بیوه مقاومت کند، ممکن است خانواده ی او را بیرون کنند. کودکان بیوه با تحصیلات اندک و بدون ابزار درآمد، ناتوان هستند. در کنفرانسی در سال هزار و نهصد و نود و چهار میلادی در بنگلور هند، شرکت‌ کنندگان از ازدواج در سن 5 و 6 سالگی و بیوه شدن و طرد شدن توسط همسر و خانواده‌شان در چند سال بعد سخن گفتند. این بیوه ها، به سادگی، بدون هیچ حمایتی باقی مانده اند و جایی برای رفتن ندارند.

سلامت و باروری نوجوانان

مفهوم سلامت باروری خوب همه ی جنبه‌ های فرآیند تولید مثل را در بر می ‌گیرد، از جمله تجربه رضایت ‌بخش و ایمن از روابط جنسی، توانایی تولید مثل و آزادی تصمیم ‌گیری در مورد زمان به دنیا آوردن فرزند. حق عدم مشارکت در روابط جنسی و حق اعمال کنترل بر تولید مثل ممکن است با ازدواج زودهنگام نقض شود.

روابط جنسی

در اتیوپی، زن و شوهر ممکن است با هم بازی در خانه ی والدین خود بزرگ شوند. در این صورت مادر شوهر باید دختر را از هر گونه پیشروی پسرش محافظت کند. این موضوع در کشور های غرب آفریقا نیز صادق است. با این حال، این محافظت ممکن است شکست بخورد، به خصوص در جایی که شوهر بسیار بزرگ تر از دختر باشد. حتی مواردی از آمیزش اجباری توسط شوهران بسیار مسن تر و کاملاً رشد یافته ی بدنی با همسران هشت ساله گزارش شده است.

برای اکثریت قریب به اتفاق دختران نوجوان روستایی کم تحصیل در کشور های در حال توسعه، ازدواج زمینه ی محتمل برای آمیزش جنسی است و در حالی که برای یک دختر نوجوان مجرد ممکن است مقاومت در برابر پیشرفت های جنسی ناخواسته دشوار باشد، خواهر متاهل او ممکن است این کار را غیر ممکن بداند.

محققان تمایل دارند بر روی تمایلات جنسی نوجوانان خارج از ازدواج تمرکز کنند؛ این بدان معناست که تنها اطلاعات محدودی در مورد تجربه ی جنسی در میان نوجوانان متاهل وجود دارد. این فرض غالب است که رابطه ی جنسی در ازدواج توافقی با رضایت دو طرف است. یک مطالعه در سال هزار و نهصد و نود و هفت میلادی در میان زنان در کلکته نشان داد که نیمی از آن ها در سن 15 سالگی یا کم تر از آن ازدواج کرده اند و این گروه به شدت در برابر خشونت جنسی در ازدواج آسیب پذیر هستند. در 80 درصد مواردی که این زنان جوان به شوهران خود از عدم تمایل آن ها به تحمل خشونت جنسی اطلاع دادند، نادیده گرفته شدند.

درد و تروما در جایی که دختران تحت نوعی ختنه زنان قرار گرفته اند، به ویژه در مواردی که اخیراً انجام شده است، و به ویژه در مورد انفیبولاسیون که برای ایجاد مشکل در دخول طراحی شده است، افزایش می ‌یابد. این مشکلات ممکن است بعد از زایمان تشدید شود. در بسیاری از جوامع و در میلیون‌ ها مورد فردی، زنان چاره ای ندارند جز این که روابط جنسی در طی دو یا سه روز پس از زایمان حتی چنان چه در حین زایمان بریدگی واژن وجود داشته باشد، را از سر بگیرند.

پیامد هایی که ازدواج زود هنگام به دنبال دارد
پیامد هایی که ازدواج زود هنگام به دنبال دارد

نتیجه گیری نهایی درباره ی مقاله ی پیامد هایی که ازدواج زود هنگام به دنبال دارد

در این مقاله ما سعی کردیم درباره‌ ی پیامد هایی که ازدواج زود هنگام به دنبال دارد به شما اطلاعات درستی داده باشیم و شما را با تمام ابعاد این مسئله آشنا سازیم .

به طور کلی دختران جوان ممکن است در نتیجه ی ازدواج زود هنگام بدبختی را تحمل کنند. تا زمانی که اطلاعات بیش تری در مورد وضعیت آن ها به دست نیاید، نمی ‌توان تخمین قابل اعتمادی از میزان وضعیت مخمصه ی آن ها، یا آسیب اجتماعی که در تربیت آن ها به فرزندانشان وارد می ‌شود، انجام داد. یک چیز واضح است؛ تأثیر ازدواج زودهنگام بر دختران  و به میزان کم تری بر پسران گسترده است. در منظر حقوقی، سه نگرانی کلیدی عبارتند از انکار دوران کودکی و نوجوانی، محدود شدن آزادی شخصی و فقدان فرصت برای ایجاد احساس کامل از خود بودن و همچنین انکار وضعیت روانی-اجتماعی و عاطفی بودن، و همچنین بروز مشکلاتی در سلامت باروری و فرصت آموزشی.

در پایان مقاله از این که تا انتهای این مقاله‌ با سایت ما همراهی کردید از شما بی نهایت سپاس گزاریم و امید داریم که در این مقاله ی سایت ما به شما راهنمایی درستی درباره‌ ی پیامد هایی که ازدواج زود هنگام به دنبال دارد کرده باشیم.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید