هفت دلیل خیانت همسر

در جامعه امروزی موارد گزارش‌شده خیانت همسر رو به افزایش است که این پدیده یکی از آفت‌های اصلی و آسیب‌رسان به پیوند مقدس ازدواج است. شاید به تصور عموم جامعه یکی از اصلی‌ترین دلایل خیانت مردان روابط جنسی است. اما تحقیقات نشان داده که کمتر از 10 درصد مردان گرایش به مسائل جنسی را دلیل خیانت خود مطرح کرده و موارد دیگر مانند بی‌توجهی همسر و … را دلیل خیانت خود عنوان کرده‌اند. زنان نیز به دلایلی چون کم‌توجهی همسر، سرزنش‌ها و … را به‌عنوان دلایل خود برای خیانت مطرح می‌کنند.

علت و ریشه‌یابی دلیل خیانت همسر در مراحل درمانی برای مشاور و درمانگر ضروری است. درمانگر با بررسی‌های خود بر اساس گفته‌های فرد خیانت دیده یا فرد خیانت‌کار به شناسایی دلایل خیانت پرداخته و پروسه درمانی خود را پیش می‌برد. درواقع در حالت کلی می‌توان هفت دلیل اصلی برای خیانت همسر مطرح کرد که در ادامه این مطلب به تشریح موارد پرداخته خواهد شد. ازآنجاکه ریشه‌یابی علت خیانت تأثیر بسزایی در درمان و یا حتی پیشگیری از خیانت دارد مشاوره با روانشناس باتجربه برای یافتن دلیل اصلی خیانت می‌تواند کمک قابل‌توجهی به افراد آسیب‌دیده کند.

 

افراد به چه دلایلی به همسر خود خیانت می‌کنند؟

متأسفانه زوج‌های بسياري درگير اين مسئله هستند. مسئله‌ای كه در ازدواج بايد به آن توجه كرد خلقیات طرفین است كه تأثير بسزایی در خيانت دارد. معمولاً افرادي كه شاد و سرزنده هستند احساس رضايت بهتري از زندگي خوددارند و خيانت در اين زوج‌ها کمتر ديده می‌شود؛ اما كساني كه خلقیاتی ضعیف دارند و از شرایط زندگی خود راضي نيستند بيشتر دچار خيانت می‌شوند. افراد خیانت‌کار به خاطر عدم رضایت از شرایط فعلی خود می‌خواهند راه‌های ديگري را برای کسب رضایت امتحان كنند. این افراد براي كسب رضايتمندي خود از زندگي، روش‌های گوناگونی را امتحان می‌کنند که خیانت و ورود به رابطه جدید به دلیل جذابیت‌ها و کشش‌های اول رابطه یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها برای رهایی از شرایط ناخوشایند زندگی فرد است. هفت دلیل اصلی خیانت شامل موارد زیر است:

1- خیانت به دلیل عدم صميميت زوجين

صميميت يعني درك متقابل همدردي و همدلي، يعني گوش شنواي يكديگر بودن، مثل دو رفيق همديگر را فهميدن، يعني در میان گذاشتن مشکلات حتی خصوصی‌ترین آن‌ها، بدون هیچ‌گونه ترس. صمیمیت یعنی نداشتن ترس از دادن نقطه‌ضعف يا چوب سرزنش به دست طرف مقابل براي موقعیت‌های بحراني زندگي که بعداً در زندگی پیش خواهد آمد و اینکه حرف‌ها و درد دل‌ها بعداً چوبی شود روي سرمان. در كل صميميت يعني حريم امن يكديگر بودن. حال در زوج‌هایی كه اين اطمينان و اعتماد وجود ندارد و به خاطر ترس از چوب سرزنش، جایی براي صحبت و درد نمی‌ماند. اينجاست كه هر يك از زوجين به دنبال يك حريم امن رفته تا حرف‌ها، رازها و درد دل‌ها و مسائلش را مطرح کند تا به آرامش درونی رسیده و خيانت به همين سادگي صورت می‌گیرد.

 

مشاوره خیانت

 

2- دوران مجردي محدود

معمولاً كساني در اين تله قرار می‌گیرند كه شخصيتشان ازنظر رشد شناختي و رشد اجتماعي به‌صورت کامل شكل نگرفته و هنوز تجارب زيادي كسب نکرده‌اند. درواقع جامعه ارتباطي آن‌ها گسترده نشده است. مثلاً هنوز وارد دانشگاه و بازار كار نشدند يا حتي اگر هم وارد اين جوامع شدند؛ اما دامنه ارتباطي متفاوتي را تجربه نکرده‌اند.

دوره نوجواني دوره‌ای است كه انسان‌ها به‌صورت غريزي به جنس مخالف گرایش دارند. حال‌آنکه با سركوب اين غريزه به دلیل عوامل فرهنگي، اجتماعي، مذهبی، اعتقادی، خانوادگي و … اين دوره از رشد در برخي از افراد متوقف‌شده است. درواقع در این افراد به‌صورت آزمون‌وخطا تجربه‌ای حاصل نشده و فرد در سنين پائين و حتي سنين ازدواج بدون گذر از يك مرحله از رشد و بدون هیچ‌گونه شناخت و آگاهي از جنس مخالف و نيازهاي جنسی او حتي بدون اينكه نسبت به نيازهاي خودآگاهی داشته باشد وارد مرحله بعد يعني مرحله جواني و ازدواج می‌شود. درنتيجه با کوچک‌ترین تغييراتي ازنظر موقعيتي و دامنه ارتباطي و افزايش آگاهي و شناخت خود و جنس مخالف، خودپنداری تغيير کرده و معيارهای او نیز تغيير می‌کند. این مورد باعث عدم رضايتمندي در فرد شده و امکان لغزش و بروز رفتاري چون خيانت می‌شود.

مشاوره

 

3-خیانت به دلیل مشكلات اقتصادي

خانم شاكي از وضعيت زندگي، آقا مستأصل از اينكه نمی‌تواند نيازهاي خانواده را تأمین کند. در اين مورد زن ممکن است براي برآورده كردن نیازها به شخص ديگري پناه برده و خيانت صورت می‌گیرد. در اين شرايط امکان خیانت مرد نیز وجود دارد. دلايلی مانند سرزنش، تحقير و محکوم‌به بی‌عرضه شدن باعث فرار مرد از این موقعیت و پناه بردن به شخص دیگر برای کسب رضایتمندی شده و درنهایت خیانت صورت می‌گیرد. مردها ذاتاً قدرت طلبند و براي ارضاء نیازهای غريزي مردانه خود مثل قدرت، توانمندي، جسارت و ديده شدن به بيرون از خانه پناه برده و به همسر خود خيانت می‌کنند.

4- خيانت به علت ضعف در روابط زناشویی

گاهي ضعف در روابط زناشویی بستر را براي خيانت فراهم می‌کند؛ عدم جذابیت‌های جنسي و مهارت‌های زناشویی باعث می‌شود يكي از طرفين اقدام به قطع رابطه جنسی نمايد. متأسفانه فقدان مهارت‌های لازم و الگوهای غلط رفتاري سبب می‌شود كه همسران ناخواسته دچار سردي در روابط جنسي و فرار از برقراري ارتباط کنند و نهایتاً خلأ ایجادشده را در خارج از رابطه ازدواج جبران نمايند. اين نوع خيانت بيشتر از سوي مردان گزارش می‌شود.

5- تنوع‌طلبی دلیل دیگری برای خیانت

در اين نوع خيانت فرد به‌صورت خواسته با قصد و نيت قبلي انجام‌شده و اتفاقي صورت نمی‌گیرد و نوعي اختلال شخصيت محسوب می‌شود و نياز به روانكاوي و بررسي موردي دارد.

6- خیانت راهی برای تلافی

گاهی در روابطي كه يكي از همسران شاهد خيانت ديگري بوده اقدام به جبران و تلافي کرده و دست به خيانت می‌زند.

7- اختلالات شخصيتي

منشأ اختلالات شخصيتي معمولاً ريشه در كودكي فرد داشته و زمان دل‌بستگی در دوره رشد صورت می‌گیرد. ريشه طرح‌واره‌های شخصيتي يك فرد از همان‌جا ناشی می‌شود. تحقيقات نشان داده به‌طورمعمول افرادی که در خانواده‌هایی كه بی‌عاطفه، سرد، مضايقه گر، منزوي، تندخو، غیرقابل‌پیش‌بینی و بدرفتار هستند؛ شخصيتشان با طرح‌واره‌هایی از رهاشدگي، بی‌ثباتی، بی‌اعتمادی، بدرفتاري، محروميت هيجاني، نقص، شرم و انزواي اجتماعي شكل می‌گیرد.

فرد داراي طرح‌واره رهاشدگي و بی‌ثباتی بر اين باور است كه هرلحظه ممكن است افراد مهم زندگی‌اش بميرند يا او را رها كنند و به فرد ديگري علاقه‌مند شوند. در این شرایط فرد دائماً استرس از دست دادن مهم‌ترین فرد زندگی‌اش را داشته و آن‌قدر روي تک‌تک رفتارهای همسرش تمركز می‌کند که باعث خسته شدن طرف مقابل و نهایتاً فاصله گرفتن او می‌شود. در این موارد فرد مقابل فقط به دنبال فرصتي است تا از همسر دارای طرح‌واره رهاشدگی فرار کند. در این مورد احتمال بالایی وجود دارد كه فرد در جستجوي آرامش در تله خيانت قرار گيرد.

در نوع دیگر اختلالات فرد داراي طرح‌واره بی‌اعتمادی و بدرفتاري بر اين باور است كه ديگران به انسان ضربه می‌زنند، بدرفتارند، انسان را سرافكنده می‌کنند دروغ می‌گویند، دغل‌کار و سودجو هستند و امکان زمينه براي خيانت را فراهم می‌کنند.

در طرح‌واره محروميت هيجاني؛ تمايلات و نيازهاي فرد به حمايت عاطفي به‌اندازه كافي از جانب ديگران ارضاء نمی‌شود. اين محرومیت‌ها شامل محروميت از محبت، همدلي و حمايت است و باعث زمينه خيانت می‌شود. البته اين طرح‌واره بيشتر در خانم‌ها شايع است.

در طرح‌واره انزواي اجتماعي بيگانگي فرد از جهان کناره‌گیری كرده و با ديگران متفاوت است يا اينكه به گروه خاصي تعلق‌خاطر ندارد. همچنين همسراني كه داراي طرح‌واره ناسازگارانه:  رهاشدگي، بی‌اعتمادی، بدرفتاري، كاستي، بی‌مهری و محروميت هيجاني هستند احتمال ازهم‌پاشیدگی و جدائي آن‌ها بسيار است.

برخورد با مسئله خیانت برای همه افراد دردناک است و نحوه صحیح رفتار با مشکل به وجود آمده میتواند از عوارض و مشکلات به وجود آمده بعدی پیشگیری کند. لذا در لینک برخورد مناسب با خیانت همسر مهارت حل مسئله در مواجه شدن با خیانت و راه کار های صحیح درمانی اطلاعات مناسبی قرار داده شده است.

تماس روزانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید