هراس از ازدواج به چه دلایلی اتفاق می افتد

امروزه در جامعه افراد بسیار زیادی وجود دارند که به دلایل مختلف از تشکیل زندگی و ازدواج هراس دارند. همین موضوع می تواند آن قدر بزرگ و مهم باشد که آینده یک جامعه را به خطر بیندازد. در واقع افراد با هراس از ازدواج سعی می کنند که از آن پرهیز نمایند در این صورت ازدواج‌ ها در جامعه کم شده و تولید مثل کاهش یافته جمعیت یک جامعه یا کشور کاهش می یابد. البته که باید این موضوع از ریشه حل شود اما امروز می‌ خواهیم به دلایل اصلی هراس از ازدواج به پردازیم زیرا برای حل هر مشکلی ابتدا باید علت آن مشخص شود. از این رو پیشنهاد می کنیم که تا پایان این مطلب با مشاورکده همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را در این زمینه بیابید.

علل هراس از ازدواج چیست؟

همچنان افرادی در اطراف ما انسان ها وجود دارند که از ازدواج می ترسند به همین خاطر تصمیم می ‌گیرند تن به ازدواج ندهند. زیرا ازدواج مغوله پیچیده و سختی است که هر کسی زیر بار آن نمی رود. از این رو ما سعی نمودیم که تمام دلایل حراست ازدواج را طبق موارد زیر برای تان دسته بندی نماییم توصیه می‌ کنیم موارد زیر را به دقت مطالعه کنید:

  • مسئولیت های سنگین ازدواج یکی از دلایل هراس از ازدواج به حساب می آید.
  • اختلال افسردگی می تواند از دیگر دلایل هراس از ازدواج باشد.
  • گاهی افراد به خاطر تجربه های تلخ گذشته از ازدواج هراس دارند.
  • درونگرایی باعث ترس از ازدواج می شود.
  • یکی دیگر از دلایل هراس از ازدواج احساس ناامنی است.

هر یک از این موارد به تنهایی می تواند مانع شکل گیری ازدواج شود البته که در ادامه به بررسی هر یک از این موارد خواهیم پرداخت لطفاً با ما همراه باشید.

هراس از ازدواج به چه دلایلی اتفاق می افتد
هراس از ازدواج به چه دلایلی اتفاق می افتد

هراس از مسئولیت های سنگین ازدواج

همان طور که می دانید افراد بعد از ازدواج مسئولیت‌های سنگین تر و بیشتری نسبت به دوران مجردی دارند به طوری که یک خانوم علاوه بر اینکه همسر است باید مادر بسیار خوبی هم باشد اگر پیش از این در خانه پدری زندگی می کرده و هیچ مسئولیتی نداشته پس از ازدواج باید تمام کارهای خانه را انجام دهد و شستشو و پخت و پز و نظافت منزل را به عهده دارد همچنین باید وظایف همسری را نیز در قبال شوهرش انجام دهد. یک مرد نیز علاوه بر اینکه شوهر یک خانم است باید به مسئولیت سنگین پدر بودن هم فکر کند. در واقع مرد یک خانواده باید مهارت بسیار خوبی در کسب و کار و به دست آوردن درآمد کافی داشته باشد هم چنین می تواند همسر بسیار خوب و نمونه ‌ای برای خانوم و پدر بسیار خوبی برای فرزندانش باشد. همین مسئولیت ها باعث می ‌شود که جوانان ترس از ازدواج داشته باشد.

اختلال افسردگی چگونه هراس از ازدواج ایجاد می کند؟

در این میان افسردگی مقوله مهم و پیچیده ای است که به نوبه خود می ‌تواند هراس از ازدواج ایجاد کند. به طوری که افراد افسرده به ندرت پیش می آید که کسی را در اطراف خود بپذیرند حال چه برسد به این که او را به عنوان همسر انتخاب کنند. این افراد بیش تر در خلوت خودشان هستند و ترجیح می ‌دهند به خاطر عدم تحمل افراد هرگز دست به ازدواج نزنند. زیرا ممکن است شریک زندگی آن ها به خاطر افسردگی تصمیم به طلاق بگیرد. علاوه بر آن افراد درونگرا هم به خاطر عدم معاشرت با افراد دیگر و باقی ماندن در خلوت و تنهایی ترجیح می ‌دهند ازدواج نکنند و بسیار از ازدواج می گریزند. در هر صورت افراد درونگرا و افسرده به شدت از ازدواج هراس دارند.

هراس از ازدواج به چه دلایلی اتفاق می افتد
هراس از ازدواج به چه دلایلی اتفاق می افتد

چگونه تجربه های تلخ گذشته باعث هراس از ازدواج می شود؟

قطعا افراد در زندگی خود در روشهای دارند که باعث می شود از یک سری مسائل قرار داشته باشند. برای مثال ممکن است فردی در زندگی مشترک خیانت را تجربه کرده باشد در این صورت پس از جدایی دیگر از ازدواج مجدد هراس خواهد داشت. البته که تجربه های دیگری هم هستند که باعث هراس از ازدواج می شوند مانند طلاق ورشکست های عاطفی و مشاهده درگیری ‌های شدید والدین و مواردی از این قبیل… هم چنین احساس ناامنی هم می ‌تواند هراس از ازدواج را به وجود آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید