نکات کلیدی قبل از ازدواج

نویسنده : دکتر مرضیه پیشکار

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
نکات کلیدی قبل از ازدواج

نکات کلیدی قبل از ازدواج مسئله مهمی است که در این مقاله به ان می پردازیم ، افرادی که در موقعیت ازدواج هستند یا به تشکیل خانواده و شروع زندگی مشترک فکر می‌کنند، برای داشتن زندگی موفق باید موارد کلیدی را مدنظر قرار دهند.

طبیعتا علاقه داشتن به‌طرف مقابل برای رسیدن به رضایت در زندگی مشترک کافی نخواهد بود.

دغدغه بسیاری از افراد قبل از ازدواج شناخت کافی از روحیات و شخصیت طرف مقابل است. در نظر گرفتن نکات کلیدی قبل از ازدواج برای رسیدن به تصمیم و نتیجه درست کمک بسزایی خواهد کرد.

در این مطلب نکات مورد توجه برای افرادی که قصد ازدواج داشته و در مرحله اوایل آشنایی قرار دارند مطرح می‌شود. همچنین عزیزان در صورت داشتن هرگونه سوال می‌توانند با مشاورین مرکز تماس بگیرند. همچنین در قسمت پیشنهادات و نظرات نیز می توانید سوالات و تجربیات خود را بیان کنید.

موقعیت فرد در خانواده

برای شناخت درست و نحوه رفتار فرد در زندگی مشترک موقعیت فرد در خانواده دارای اهمیت می‌باشد. در اینجا موقعیت فرد در خانواده خود را از دو جهت موردبررسی قرار می‌دهیم:

  • نحوه برخورد با خانواده یا احترام و…
  • وابستگی فرد به خانواده

نحوه برخورد با خانواده خود

یکی از مواردی که قبل از ازدواج باید به آن توجه کرد میزان صمیمیت فرد با خانواده خود است. فردی که رابطه صمیمانه با خانواده خود داشته باشد در زندگی مشترک هم این رفتار را از خود بروز می دهد. در واقع این فرد از والدین خود والد خوب بودن را به‌درستی فراگرفته است.

مطلب پیشنهادی به شما : مشاوره ازدواج

در موقعیت مقابل اگر این فرد در خانواده خود رفتار مناسبی نداشته باشد و با اعضای خانواده خود رفتاری سرد، رسمی و غیر صمیمی داشته باشد، در زندگی مشترک نیز رابطه صمیمی نخواهد داشت.

این فرد به دلیل اینکه الگو رفتاری مناسبی نداشته قطعا در احترام گذاشتن به خانواده‌ای که در آینده تشکیل خواهد داد به مشکل می‌خورد.

وابستگی فرد به خانواده

یکی دیگر از نکاتی که باید قبل از ازدواج مدنظر قرار گیرد میزان وابستگی فرد به اعضای خانواده خود است. اینکه فرد از نظر عاطفی به استقلال عاطفی و فکری رسیده باشد بسیار حائز اهمیت است.

تماس برای مشاوره ازدواج

فرد برای شروع زندگی مشترک باید مستقل باشد و بتوان به او تکیه کرد. فردی که خودش وابسته است و به دیگری مثلا مادر یا پدر یا … وابسته است تکیه‌گاه مناسبی نخواهد بود.

در قبل از ازدواج مشاهده گر خوبی باشید

در رابطه با طرف مقابل راجع روحیات و ویژگی‌های شخصیتی خود صحبت نکنید. نباید در زمان معاشرت مواردی که برایتان خوشایند هستند یا اولویت هستند را مطرح کنید. باید ببیند آیا فرد مقابل موارد و خصوصیات مد نظر شما را دارد یا نه؟

با مطرح کردن انتظارات و اولویت‌های خود، طرف مقابل در مدت زمان کوتاه برای ایجاد جاذبه خود را تغییر می‌دهد. در این حالت فرد مقابل شخصیت واقعی خود را پنهان کرده و در این صورت شما شخصیت واقعی او را نخواهید دید.‎

مدت آشنایی دو طرف قبل از ازدواج

مدت آشنایی خیلی کم و خیلی زیاد می‌تواند مشکل‌ساز شود. در مدت آشنایی کم شناخت لازم و کافی از طرف مقابل به دست نمی آید. زمانی که دو نفر مدت طولانی با یکدیگر باشند ممکن به خاطر عادت کردن به هم ازدواج کنند.

ارتباط طولانی رابطه را فرسایشی کرده و باعث زیادشدن دخالت‌های اطرافیان خواهد شد. در این حالت ذوق و شوق دو طرف برای تشکیل زندگی مشترک از بین خواهد رفت و شما باید به این نکته قبل از ازدواج توجه ویژه داشته باشید.

شناخت کافی از حساسیت های همسر

به چه نکاتی قبل از ازدواج باید توجه کنیم

هر فردی در زندگی خود به مسائل مشخصی حساسیت دارد. زمانی که مدتی با فردی معاشرت می‌کنید طبیعتا برخی از حساسیت‌های خود را بروز می دهد. حساسیت‌های فردی مرتبط باشخصیت اوست که از دوران کودکی شکل‌گرفته است.

افراد برای داشتن زندگی موفق باید در زمان معاشرت و برقراری ارتباط با حساسیت‌های فرد آشنا شوند. این آگاهی باعث جلوگیری از تنش در روابط در آینده خواهد شد.

این حساسیت‌ها باعث یادآوری خاطرات تلخ گذشته فرد شده و باعث بروز واکنش منفی در او خواهد شد. باید به این نکته توجه کنید که شما مسئول این رفتار همسر آینده خود نیستید؛ اما با یادآوری خاطرات سرکوب‌شده منفی حس ناخوشایندی را برای همسر آینده تان زنده خواهید کرد. پس باید در نظر داشته باشید که آیا توانایی احترام گذاشتن به حساسیت طرف مقابل رادارید یا نه؟

از مهم‌ترین موارد حساسیت می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

  • حساسیت به نحوه معاشرت و روابط اجتماعی
  • حساسیت به نظافت
  • حساسیت به نوع پوشش
  • حساسیت به احترام
  • حساسیت به ارزش‌ها
  • حساسیت به خانواده
  • حساسیت به بهداشت فردی
  • حساسیت به بی‌کاری

حساسیت‌های خودتان

توجه به حساسیت‌های خود فرد نیز در زندگی مشترک اهمیت دارد و این هم جز نکات کلیدی قبل از ازدواج است که باید به آن توجه کنید. حساسیت‌های فردی ریشه در خاطرات گذشته دارد. یادآوری این خاطرات در ناخودآگاه فرد تحریک‌کننده و بسیار خطرناک هستند. لذا باید از موردی که شما را عصبانی و آشفته می‌کند آگاه باشید.

اگر همسر شما رفتار و عادت‌هایی داشته باشد که باعث رنجش شما شود؛ این مساله باعث تحریک و عصبانی کردن شما شده و امکان ارتباط صحیح و درست بینتان سلب خواهد شد. در صورت مشاهده حساسیت‌ها خود در فرد مقابل باید به این نکته توجه کرد که آیا می توان با این موضوع کنار آمد؟

سنجش رفتار فرد در موقعیت‌های مختلف

یکی از روش های شناخت درست فرد بررسی رفتار او در موقعیت‌های مختلف است. باید در موقعیت‌های مختلف نحوه برخورد و رفتار فرد باید مورد توجه قرار گیرد. طبیعتا شما نیز در زندگی مشترک در موقعیت‌های مختلف همین رفتار را زا طرف مقابل خواهید دید.

به‌عنوان‌مثال در موضوعی که طرف مقابل اشتراک نظر با مخاطب خود ندارد چه رفتاری نشان می دهد؟ آیا محترمانه برخورد می‌کند؟ آیا برخورد منطقی با طرف مقابل دارد؟ یا اینکه رفتار متعصابانه ای از خود نشان می دهد؟

به‌عنوان‌مثال در هنگام رانندگی در صورت بروز رفتار غلط از راننده‌ای دیگر چه عکس‌العملی از خود نشان می دهد؟ آیا پرخاشگری کرده و ناسزا می‌گوید؟ آیا فرد مقابل را به خاطر عدم مهارت کافی تحقیر می‌کند؟ یا اینکه با سعه‌صدر از کنار این مساله عبور می‌کند و رفتار متواضعانه‌ای نشان می دهد؟

در این مقاله سعی کردیم نکات کلیدی قبل از ازدواج بیان کنیم. امیدواریم از این مقاله استفاده کرده باشید. همچنین شما می توانید برای مشاوره همین حالا با ما تماس بگیرید!

تماس روزانه

نویسنده محتوا : روانشناس مرضیه پیشکار

مرضیه پیشکار دکترای روانشناسی و متخصص مشاوره ازدواج مشاوره خیانت و مشاوره زوج درمانی

The author of the content : psychologist Marzieh Pishkar

Marzieh Pishkar is a senior psychology expert and specialist in marriage counseling, cheating counseling and couple therapy counseling

ارتباط با نویسنده محتوا روانشناس مرضیه پیشکار

Gmail:psychologistpishkar@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات مشاورکده

برای تماس با مشاور کلیک کنید