مناسب ترین سن ازدواج برای دختران از نظر روانشناسی

مناسب ترین سن ازدواج برای دختران از نظر روانشناسی برای هر دختری ممکن است سوال پیش آید که زمان مناسب برای ازدواج چه زمانی است؟ و یا اینکه بهترین سن و سال برای ازدواج یک دختر چه سن و سالی است؟ در واقع سن ازدواج هر فردی متناسب با شخصیت و رسم و رسومات و تربیت خانوادگی و وجهه اجتماعی او است. اما ما امروز اینجا هستیم تا این موضوع را از نظر روانشناسی بررسی کنیم. در واقع روانشناسان برای دختران سن مشخصی را در نظر گرفته اند. البته که نتیجه گیری از سن دقیق ازدواج دختران نیازمند تحقیق و بررسی عوامل مختلفی است. زیرا همان طور که می دانید دختران خیلی زود تر از پسران بالغ می شوند به همین خاطر در سنین پایین تری ازدواج می کنند. در ادامه به محدوده سنی ازدواج دختران اشاره خواهیم نمود لطفاً با مشاور کده  همراه باشید.

سن ازدواج برای دختران از نظر روانشناسی

مناسب ترین سن ازدواج برای دختران از نظر روانشناسی

به طور کلی از نظر روانشناسی مناسب ترین سن ازدواج برای دختران بین ۲۲ تا ۲۸ سالگی می باشد. البته که روانشناسان بر این باورند که یک دختر زمانی می‌ تواند ازدواج کند که به بلوغ جسمی و روانی رسیده باشد. بلوغ جسمی در واقع همان تکامل اندام های جسمی و جنسی پست که از سن ۹ سالگی به بعد آغاز می شود و طی سال های متوالی تکامل می یابد. در هجده سالگی بلوغ جسمی کامل می شود. البته زمانی می توان گفت که این تکامل کامل شده که از نظر جنسی و جسمی به جنس مخالف تمایل داشته باشد. بلوغ جسمی بسیار مهم است زیرا یک دختر در آینده قرار است مادر شود. به همین خاطر روانشناسان توصیه می‌ کنند که دختران در سنین پایین ازدواج نکنند زیرا ممکن است دچار مشکلات جسمی شوند.

بلوغ ذهنی از نظر روانشناسان برای ازدواج دختران

یکی دیگر از عوامل آمادگی برای ازدواج دختران، بلوغ ذهنی و فکری است. دختران باید از نظر فکری آمادگی زندگی مشترک را داشته باشند. زیرا قرار است فردی دیگر را به عنوان همسر بپذیرند و علاوه بر آن خانواده همسر را هم مانند خانواده خود بدانند. در سنین 22 تا 28 سالگی دختران تحصیلات خود را به پایان می رسانند و ذهن و فکر آن ها از هر نظر تکامل یافته است. بلوغ ذهنی دختران باعث می شود که هر مسئله و مشکل کوچکی را بزرگ نکنند، قبل از این که دعوا کنند سعی می کنند با صحبت کردن منظور خود را برسانند و مانع جدایی و قهر شوند. هم چنین می توانند وظایف خود را به عنوان همسر و مادر بپذیرن.  بنابراین می توان دریافت که وجود تکامل و بلوغ ذهنی چه قدر تاثیر گذار است. با این وجود خانواده هایی وجود دارند که دختران خود را در سنین کم وادار به ازدواج می کنند.

آسیب های ازدواج دختران در سن کم

مناسب ترین سن ازدواج برای دختران از نظر روانشناسی

ازدواج دختران در سن کم عواقب بسیار زیادی به همراه دارد که در ادامه به تعدادی از آن ها خواهیم پرداخت. اما باید توجه داشت که برای جلوگیری از چنین عواقبی باید حتما چاره جویی کرد.

  • ازدواج در سن کم سبب افزایش احتمال طلاق می شود.
  • احتمال وجود طلاق عاطفی نیز وجود دارد.
  • گاهی ممکن است بیماری های روحی ایجاد کند.
  • در برخی افراد سبب افسردگی می شود.

البته در کشور ما هنوز هم خانواده های وجود دارند، که دختران خود را بر اساس آداب و رسوم و متاسفانه قبل از اینکه به سن قانونی برسند وادار به ازدواج می کنند. هم چنین بر این باورند که وجود بچه می ‌تواند زندگی آن ها را استحکام بخشد اما با وارد شدن بچه به زندگی نه تنها مشکل حل نمی ‌شود بلکه بدتر از قبل ادامه پیدا می‌ کند.

از کجا می توان فهمید چه سنی برای ازدواج دختران مناسب تر است؟

اگر شما هم دختری دارید که به فکر خوشبختی و به موقع ازدواج کردن او هستید و یا اینکه خود شما یکی از دختران مجرد هستید که می ‌خواهید در مورد بهترین سن ازدواج اطلاعاتی کسب کنید، پیشنهاد می کنیم حتماً مشاوران و روانشناسان در این حوزه مراجعه کنید. مشاوران و روانشناسان با اطلاعات و تحصیلاتی که دارند می توانند شما را به طور کامل مطلع سازند و راهنمایی های لازم را در این زمینه به طور تمام و کمال به شما بدهند. هم چنین می توانند شما را در امر ازدواج و دوران بعد از ازدواج هم مشاوره و یاری دهند. البته که هدف افراد خوشبختی و آرامش شما در زندگی مشترک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید