هركسی كه مواد مخدر مصرف می‌کند مبتلا به بيماري اعتياد نمی‌شود و درواقع نمی‌توان به همه مصرف‌کنندگان برچسب معتاد زد. با توجه به الگوی مصرف افراد می‌توان مصرف‌کنندگان مواد مخدر را به سه دسته تقسیم کرد که از این سه دسته تنها معتادان مزمن هستند كه به بیماری اعتیاد مبتلا شده‌اند. مصرف‌کنندگان مواد مخدر را می‌توان به سه دسته تقسیم‌بندی کرد:

 1. مصرف‌کنندۀ تفننی
 2. مصرف‌کنندۀ قهار
 3. مصرف‌کنندۀ مزمن

مصرف‌کننده تفننی

كسي كه هرچند وقت یک‌بار برای تفریحي و مناسبتي مواد مخدر مصرف می‌کند و هر وقت که اراده کند می‌تواند از مصرف مواد مخدر دست برداشته و ترک کند. احساس سرخوشی می‌کند و بیش‌ازحد مصرف نمی‌کند و واکنش عادی نسبت به مواد دارد. دارای قدرت و اراده لازم برای کنترل مصرف یا ترک مواد می‌باشد.

مصرف‌کننده قهار

فقط در شرايطي كه دچار استرس و در موقعیت‌های بحراني و تحمل فشار زندگی مواد مخدر مصرف می‌کند و به خاطر فرار از احساسات دردناک مواد مصرف می‌کند. این نوع معتادان پس از مدتی برای به دست آوردن نشئگی و سرخوشی روزهای نخست مصرف مواد، مقدار مصرف مواد را روزبه‌روز افزایش می‌دهند و درنتیجه مقاومت بدن آن‌ها در مقابل مواد بیشتر می‌شود. علائم این نوع مصرف شامل موارد زیر است:

 • وقتی مواد در دسترس قرار ندارد احساس بی‌قراری می‌کنند.
 • آغاز بدتر شدن حال جسمی و روحی در طی یک فرایند مشکلات مالی و اجتماعی.
 • آغاز روند بی‌سروسامانی وضعیت تحصیلی یا شغلی.
 • آغاز روند از دست دادن علاقه به لذت‌های ساده.
 • آغاز گرایش به گوشه‌گیری و انزوا.

مصرف‌کننده قهار با پیدا کردن راه مناسب برای مشکلات، می‌تواند مصرف مواد را کنترل یا ترک کند

مصرف‌کننده شدید به‌محض اينكه مشكلات و استرس‌هایش رفع شود و تنها داشتن دلیل کافی برای دست کشیدن و ترك مواد مخدر را پیدا کند، قدرت آن را دارد که مصرف مواد را کنترل یا ترک کند؛ اما در صورت عدم حل مشكلاتش گرايش مصرف‌کننده شدید براي تبدیل‌شدن به يك معتاد واقعي زياد است و از طرفي با حل مشكلاتش می‌تواند به مصرف‌کننده تفننی تبدیل شود. در این مرحله از مصرف اگر فرد بجای افزایش مصرف یا مدیریت اشتباه میزان مصرف به مشاوران باتجربه برای حل مشکلات مراجعه کند می‌تواند از ورود به خطرناک‌ترین مرحله که اعتیاد مزمن است جلوگیری کند.


برای اطلاع از مشاوره اعتیاد آنلاین کلیک کنید. 


معتادان مزمن

درنهایت فرد مصرف‌کننده در صورت عدم توانایی مصرف مواد دچار اعتیاد مزمن می‌شود. در این نوع مصرف فرد وارد پیشرفته‌ترین نوع اعتیاد شده که سه مرحله دارد.

مرحله اول اعتیاد مزمن

معتادان مزمن هرگز نمی‌توانند به حالت مصرف‌کنندۀ تفننی یا شدید بازگردند. این نوع مصرف‌کنندگان از مصرف مواد مخدر به‌شدت احساس لذت و آرامش می‌کنند. مصرف مواد مخدر به آن‌ها کمک می‌کند تا زندگی را تحمل کرده یا از آن فرار کنند. مواد مخدر به آن‌ها کمک می‌کند تا شخصیت کاذب پیداکرده و وانمود کنند کسی هستند که درواقع نیستند. مغز معتادان واقعی از این احساسات شدید و غیرعادی لذت می‌برد و در پی لذت بیشتر و بیشتر است. باوجود زیان‌بار بودن مصرف، معتادان مزمن به علت وسوسه و ویار شدید، به‌طور مداوم مواد مخدر مصرف می‌کنند.

مرحله دوم اعتیاد مزمن

مغز به مصرف مواد عادت کرده و عملكرد مغز متفاوت شده است و مغز برای اینکه به‌طور عادی فعالیت کند به مواد مخدر وابسته می‌شود. ساختار و سیستم ارتباط مغز حالت غیرعادی پیدا می‌کند. افکار آشفته و پریشان می‌شود که همین باعث از دست دادن سلامت عقل می‌شود. به دلیل مکانیسم‌های دفاعی ویرانگر، خصیصه‌ها و رفتارهای عصبی و خشن باوجود عواقب ناگوار، فرد مصرف‌کننده قادر به ترک کردن مواد مخدر نیست. این حالت یک نوع آلرژی به مواد نام دارد که مغز بیش‌ازپیش به مواد مخدر نیاز پیدا می‌کند. چنین حالتی را پدیده ویار می‌نامند. مصرف‌کننده مواد مخدر برای اینکه احساس لذت قبلی را به دست آورد باید همواره مقدار بیشتری مواد مخدر مصرف کند و مقاومت بدن افزایش پیدا می‌کند. در این مرحله از مصرف فرد دارای علائم زیر است:

 • نادیده گرفتن و بی‌توجهی نسبت به خود و دیگران
 • از دست دادن ارتباط با دوستان، خانواده و جامعه
 • ناتوانی در انجام کار و فعالیت‌های عادی
 • دچار شدن در مشکلات قانونی
 • از دست دادن قدرت وتوان کنترل یا ترک

در اين مرحله بیماری اعتیاد شکل‌گرفته و حالت پیشرفته پیداکرده است.


حتما بخوانید: چرا افراد معتاد می شوند؟


مشاوره

مرحله سوم اعتیاد مزمن

جسم برای فعالیت عادی روزمره به مواد مخدر نیاز دارد. مواد مخدر در مقایسه با دیگر مسائل در اولویت قرار می‌گیرد و در حتی فرد اصلی‌ترین اصول اخلاقی، فردی و اجتماعی را زیر پا می‌گذارد. از شایع‌ترین علائم این دوره از اعتیاد می‌توان به مورد زیر اشاره کرد:

 • بی‌علاقه شدن به زندگی و افتادن به فکر خودکشی
 • تلاش پی‌درپی اما بیهوده برای ترک اعتیاد
 • بی‌سروسامانی و یک زندگی غیرقابل اداره
 • ناامیدی کامل و عاجز شدن در برابر مواد مخدر
 • خماری کشیدن درزمانی که مواد موردنیاز بدن کمتر از حد معمول به آن داده‌شده و یا کاملاً قطع‌شده

در اينجاست كه فرد مصرف‌کننده دچار بيماري مزمن اعتياد شده است که خطرناک‌ترین مرحله اعتیاد است.

تماس روزانه