معایب ازدواج فامیلی

 

سایت مشاورکده در این مقاله قصد دارد به معرفی معایب ازدواج فامیلی و بررسی تمام ابعاد مختلف آن بپردازد. چنان چه شما نیز به دنبال یافتن اطلاعات کاملی در این باره هستید، پیشنهاد می کنم این مقاله را از دست ندهید

خویشاوندی یا ازدواج بین زن و مردی که  با هم نزدیکی خونی دارند، یک مسئله  ی بهداشتی جهانی با توزیع‌ ها و نرخ‌ های مختلف در سراسر جهان است. ازدواج فامیلی توسط متخصصین ژنتیک انسانی به  عنوان پیوند عمو زاده  ها، عمه  زاده  ها و یا خاله  زاده  ها (بستگان درجه ی  چهارم) یا خویشاوندان نزدیک تر تعریف می ‌شود. اخیراً تخمین زده  شده  است که  20٪ از جمعیت انسانی در جوامعی با گرایش به  درون همسری زندگی می ‌کنند و در سراسر جهان 8.5٪ از همه ی  کودکان دارای والدین فامیلی هستند. شیوع ازدواج فامیلی بین کشور ها و در داخل کشور ها بسیار متفاوت است. اگر  چه  خویشاوندی به  طور چشمگیری در بسیاری از جوامع غربی کاهش یافته  است، اما همچنان در بخش هایی از خاورمیانه، شمال آفریقا و غرب آسیا این امر رایج است.

بسیاری از محققین انواع مختلفی از پیامد های منفی را در رابطه  با این موضوع نشان داده  اند. چندین مطالعه  به  این توافق رسیدند که  خویشاوندی شایع ترین عامل خطر برای ناهنجاری های مادرزادی است. ثابت شده  است که  فرزندان والدین فامیلی در معرض خطر بیش تری برای مرگ و میر و عوارض حین تولد و پس از تولد، مرده  زایی، وزن کم هنگام تولد، زایمان زودرس، مرگ و میر در دوران کودکی و سطح IQ پایین تر هستند. خویشاوندی با خطر ابتلا به  اختلالات اتوزومال مغلوب برای اولاد ده  برابر بیش تر است.

معایب ازدواج فامیلی
معایب ازدواج فامیلی

علاوه  بر این، شواهد فزاینده  ای وجود دارد که  از ارتباط بین خویشاوندی والدین و بیماری‌ های پیچیده  و چند عاملی بزرگسالان در نوزادان از جمله  بیماری آلزایمر، فشار خون بالا، بیماری‌ های قلبی عروقی، سکته  مغزی، سرطان‌ ها، افسردگی، آسم، نقرس، صرع، پوکی استخوان و زخم معده  حمایت می ‌کند. از سوی دیگر ازدواج های فامیلی با مشکلات اجتماعی متعددی برای خانواده  ها و جامعه  از جمله  خشونت خانگی و ناباروری در زوجین و سوء مصرف مواد مخدر در کودکان مرتبط است. در چندین مطالعه  عوامل مختلفی به  عنوان پیش‌بینی‌کننده  ازدواج فامیلی مانند وضعیت اجتماعی-اقتصادی، سطح تحصیلات، موقعیت و وسعت منطقه  و نگرش افراد شناسایی شده  است. درک بهتر این عوامل می ‌تواند ما را در اجرای مداخلات مناسب برای پیشگیری از این مشکل بهداشتی یاری دهد.

در مدت یکسال در شهر تبریز ۱۹ هزار و ۶۳۹ واقعه ی  ازدواج در مراکز مشاوره ی  قبل از ازدواج به  ثبت رسیده  است که  ۱۳.۸۰ درصد آن ها فامیلی بوده  است. میانگین سن ازدواج برای زنان 21 سال و 26 سال برای مردان بود. در 710 نفر از زنان برای ازدواج اول (92.7%) و در 56 مورد برای ازدواج دوم (7.3%) حضور داشتند. برای مردان این میزان به  ترتیب 90.7% و 9.1% بود. در گروه، 161 مورد زن (97%) و 165 نفر از مردان (99.4%) گزارش دادند که  خودشان ازدواج فامیلی را انتخاب کرده  اند و بقیه  فشار والدین را علت جفت گیری فامیلی خود عنوان کردند.

به  طور کلی 26.9 درصد از همه  شرکت کنندگان دارای والدین فامیلی و 73.1 درصد فاقد اینگونه  والدین بودند. در تحلیل تک متغیری ویژگی‌ های زنان، ارتباط بین وقوع ازدواج فامیلی و متغیر های سن ازدواج، محل سکونت، تحصیلات، سطح درآمد، شغل پدر و سطح آگاهی از نظر آماری معنی‌دار بود. برای ویژگی های مردان، متغیر های سن ازدواج، محل سکونت، تحصیلات، سطح درآمد، شغل پدر، درجه ی  ازدواج، خویشاوندی والدین و سطح دانش به  طور معناداری با ازدواج فامیلی مرتبط بود. تحلیل نهایی روشن کرد که  پیش‌بینی‌کننده  مستقل ازدواج فامیلی هم برای مردان و هم برای زنان می ‌تواند سن ازدواج پایین‌ تر و سطح دانش پایین‌ تر در مورد تأثیرات ازدواج فامیلی باشد.

در میان تمام شرکت کنندگان در مطالعه، بیش از نیمی از مردان و زنان گزارش کردند که  سطح آگاهی کم تر از متوسط در مورد اثرات نامطلوب رابطه  جنسی برای فرزندانشان بر سلامتی دارند و بیش از یک سوم از سطح اطلاعات متوسطی برخوردار بودند. فراوانی ازدواج های فامیلی خانواده  های خود را به  عنوان رایج ترین منبع اطلاعاتی در مورد ازدواج فامیلی (به  ترتیب 36% و 30% برای مردان و زنان)، پس از رسانه  ها (تلویزیون یا رادیو)، دوستان، و معلمان، اینترنت، کتاب ها و بالاخره  مراکز بهداشتی درمانی معرفی کردند.

ارجحیت خویشاوندی را به  دلیل مزایای اجتماعی و مالی ادراک شده  آن از قبیل تحکیم پیوند های خانوادگی، حفظ بنیه  و دارایی خانواده، ارتباط نزدیک تر عروس و شوهر، دوام و ثبات بیش تر خانواده، آشنایی بیش تر دانسته  اند. همسران قبل از ازدواج، سازگاری بیش تر بین خانواده  ها دارند و کم تر احتمال بروز مسائل پنهان مالی و بهداشتی وجود دارد. از مزایای اقتصادی ناشی از ازدواج فامیلی می ‌توان به  هزینه  کم تر و سادگی یا سهولت بیش تر در مذاکرات قبل از ازدواج و ترتیبات زناشویی، توقعات کم تر والدین و شرکا و مزایای مالی در رابطه  با مهریه  اشاره  کرد. اما این یک واقعیت است که  هیچ مطالعه  ای میزان طلاق را در ازدواج های فامیلی بررسی نکرده  است.

تأثیرات ازدواج فامیلی به  شدت با جفت گیری فامیلی در مردان و زنان مرتبط بود. نداشتن اطلاعات در مورد اثرات ازدواج فامیلی با 5.6 برابر بیش تر خطر ازدواج فامیلی در زنان و تقریباً 2 برابر بیش تر در مردان مرتبط بود. این یافته  با تحقیقات دیگر نشان می ‌دهد که  هنوز فضایی برای برنامه  های آموزشی در جامعه  ما به  منظور افزایش آگاهی عمومی و بهبود نگرش جامعه  نسبت به  ازدواج های فامیلی وجود دارد.

معایب ازدواج فامیلی
معایب ازدواج فامیلی

نتیجه گیری نهایی درباره ی مقاله ی معایب ازدواج فامیلی

در این مقاله ما سعی کردیم درباره‌ ی معایب ازدواج فامیلی به شما اطلاعات درستی داده باشیم و شما را با تمام ابعاد این مسئله آشنا سازیم .

به طور کلی خویشاوندی یا ازدواج بین زن و مردی که  با هم نزدیکی خونی دارند، یک مسئله  ی بهداشتی جهانی با توزیع‌ ها و نرخ‌ های مختلف در سراسر جهان است. ازدواج فامیلی توسط متخصصین ژنتیک انسانی به  عنوان پیوند عمو زاده  ها، عمه  زاده  ها و یا خاله  زاده  ها (بستگان درجه ی  چهارم) یا خویشاوندان نزدیک تر تعریف می ‌شود. اخیراً تخمین زده  شده  است که  20٪ از جمعیت انسانی در جوامعی با گرایش به  درون همسری زندگی می ‌کنند و در سراسر جهان 8.5٪ از همه ی  کودکان دارای والدین فامیلی هستند. شیوع ازدواج فامیلی بین کشور ها و در داخل کشور ها بسیار متفاوت است. اگر  چه  خویشاوندی به  طور چشمگیری در بسیاری از جوامع غربی کاهش یافته  است، اما همچنان در بخش هایی از خاورمیانه، شمال آفریقا و غرب آسیا این امر رایج است.

در پایان این مقاله از این که تا انتهای این مقاله‌ با سایت ما همراهی کردید از شما بی نهایت سپاس گزاریم و امید داریم که در این مقاله ی سایت ما به شما راهنمایی درستی درباره‌ ی معایب ازدواج فامیلی کرده باشیم.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید