مصرف داروهای ضد افسردگی و اختلال در عملکرد جنسی مردان

مصرف داروهای ضد افسردگی و اختلال در عملکرد جنسی مردان وجود دارد ، سال هاست که نا باروری دیگر یک مسئله بیولوژیکی نیست. بلکه سلامت روانی و اجتماعی زوجین نیز عملکرد جنسی و باروری تاثیر گذار می باشد. مطالعات نشان داده اند عوامل خطر ساز مانند افسردگی  ، اضطراب و استرس با کاهش میزان باروری و عوارض دوران بارداری در ارتباط هستند. افسردگی تجربه ناخوشایندی است و می تواند روی عملکرد و احساس لذت مردان از زندگی تاثیر نا مطلوبی بگذارد. همچنین دارو های ضد افسردگی می توانند به بهبود سریعتر کمک کرده اما این دارو ها عوارض جانبی ای نیز خواهند داشت. مصرف داروهای روان پزشکی به دنبال مشکلات روانی با تاثیر بر محور هیپوتالاموسی، هیپوفیزی، گنادی می توانند بر عملکرد جنسی مردان تاثیر گذار باشند.

مصرف داروهای ضد افسردگی و اختلال در عملکرد جنسی مردان
مصرف داروهای ضد افسردگی و اختلال در عملکرد جنسی مردان

تاثیرات انواع دارو های ضد افسردگی در عملکرد جنسی مردان

امروزه با افزایش شیوع افسردگی در جوامع، محققان توجه بیش تری نسبت به اثرات ناشی از استفاده طولانی مدت دارو های ضد افسردگی بر روی باروری و عملکرد جنسی مردان معطوف داشته اند. مطالعه در محیط آزمایشگاه نشان داده است که دارو های ضد افسردگی سه حلقه ای مانند ایمیپرامین و نورتریپتیلین، تحرک اسپرم را مهار می کنند.

دارو های ضد افسردگی سروتونرزیک مانند فلوکسیتین و وینلافاکسین نیز به صورت غیر مستقیم، با تاثیر بر میل جنسی، قابلیت نعوظ و ظرفیت پرتاب منی، باروری مردان را کاهش می دهند. البته مکانیزم دارو های ضد افسردگی در تغییر عملکرد اسپرم شناسایی نشده است. فقط عوامل هورمون درون ریز عصبی با تنظیم فعالیت واسطه های شیمیایی می توانند نقش موثری در عملکرد جنسی مردانه داشته باشند.

شرکت مشاور کده در زمینه مصرف داروهای ضد افسردگی و اختلال در عملکرد جنسی مردان به زوج هایی که دارای مشکل می باشند، مشاوره های ارزنده ای ارائه می نماید. دارو های ضد افسردگی بر اسپرماتوژنز مردان تاثیر زیادی می گذارد. این دارو ها با کنترل سمپاتیک و پاراسمپاتیک، بر تحریک جنسی، نعوظ، انزال، ارگاسم و حتی به واسطه اثرات جانبی دارو ها با گیرنده های کولینرژیک و آدرنرژیک می توانند بر باروری نیز تاثیر زیادی داشته باشند. در این مطالعات ارتباط بین استفاده از دارو های ضد افسردگی و توانایی تولید مثل مردانه، تاثیر دارو های ضد افسردگی بر عملکرد جنسی مردانه و تاثیر دارو های ضد افسردگی بر سطح اندروژن بررسی گردیده است.

مصرف داروهای ضد افسردگی و اختلال در عملکرد جنسی مردان
مصرف داروهای ضد افسردگی و اختلال در عملکرد جنسی مردان

راه کار های درمان اختلال عملکرد جنسی مردان در رابطه با مصرف دارو های ضد افسردگی

دارو های ضد افسردگی یک درمان قدرتمند برای افسردگی و اضطراب می باشد. بسیاری از آقایان نگران هستند مبادا مصرف چنین دارو هایی، زندگی جنسی ان ها را به خطر بیاندازد. عوارض جنسی در اثر مصرف دارو های ضد افسردگی متداول هستند. این عوارض شامل مشکلات مرتبط با انزال ( دیر انزالی یا عدم انزال ) و کاهش میل جنسی می شوند

خبر خوب!!!

خبر خوب این است که این مسئله حل شدنی است. درمان اختلال عملکرد جنسی آقایان بدون قطع مصرف دارو هم امکان پذیر است. با انجام راه کار های زیر می توانید بدون آسیب دیدن زندگی جنسی خود از مزایای مصرف دارو های ضد افسردگی نیز بهره مند شوید:

مصرف داروهای ضد افسردگی و اختلال در عملکرد جنسی مردان
مصرف داروهای ضد افسردگی و اختلال در عملکرد جنسی مردان

دوز مصرف دارو هایتان را تغییر دهید.

حقیقت این است که مشکلات پزشکی زیادی وجود دارند که می توانند منجر به اختلال عملکرد جنسی شوند. افسردگی، اختلالات اضطرابی و سوء مصرف مواد تنها چند نمونه از ان ها هستند. افرادی هستند که اختلال عملکرد جنسی آن ها با مصرف دارو های ضد افسردگی بهبود یافته است. چرا که اختلال عملکرد جنسی، یکی از علائم افسردگی شدید می باشد.

قبل از هر چیزی سعی کنید با مشورت پزشک مشکل خود را شناسایی نمایید. از هر گونه تغییر یا توقف در مصرف دارو جدا خودداری نمایید. چرا که این کار به مشکلات بزرگتری منجر خواهد شد. گاهی اوقات اختلال در عملکرد جنسی، به مرور زمان و با سازگار شدن بدن با دارو ها بر طرف می شود. تنها کار لازم مشورت با پزشک برای یافتن راه سازگار شدن بادن با دارو ها است.
احتمالا پزشکتان دوز دارو را کم می کند یا تعدا دفعات مصرف دارو را کاهش می دهد و در نهایت ممکن است نحوه مصرف دارو را برایتان تغییر دهد.

مصرف دارو های آرامبخش بی تاثیر نیست.

اختلال عملکرد جنسی آقایان به دنبال مصرف بنزودیازپین ها که برای اضطراب مصرف می شوند هم گزارش شده است. در مورد این که چه تعداد مرد تحت تاثیر این عارضه قرار گرفته اند، یا احتمال وقوع این عارضه چقدر است، اطلاعات کمی در دسترس می باشد. دارو های این خانواده معمولا نعوظ را تحت تاثیر قرار می دهند.
لازم به ذکر ایت که این نوع دارو ها فقط برای یک مدت زمان کم ( بین 2 تا 4 هفته ) تجویز می شوند. همین مسئله احتمال بروز اختلال در عملکرد جنسی را به حداقل می رساند.

مصرف داروهای ضد افسردگی و اختلال در عملکرد جنسی مردان
مصرف داروهای ضد افسردگی و اختلال در عملکرد جنسی مردان

تغییر یا اضافه کردن یک داروی جدید هم موثر خواهد بود.

یک را هاین است که از پزشکتان بخواهید داروی شما را با نوع مشابه آن جایگزین کند. در مورد SSRIs، تمام دارو های این دسته باعث اختلال عملکرد جنسی می شوند. هیچ کدام از آن ها خطر خیلی کمتری ندارند. گرچه به نظر می رسد اس سیتالوپرام و فلوکستین نسبت به دارو های این خانواده کم خطر تر هستند.
از نظر اختلال عملکرد جنسی، بوپروپیون کمترین عارضه را ایجاد می کند. این دارو سروتونین را که باعث اختلال جنسی می شود، درگیر نمی کند. بنابراین بخ خودی خود، خطری برای عملکرد جنسی ندارد. اما روی افسردگی یا اضطراب برخی افراد بی تاثیر می باشد.

ممکن است مشکلات جنسی بعد از قطع مصرف دارو هم ادامه داشته باشند.

مشکلات جنسی بعضی مردان بعد از قطع مصرف دارو های ضد افسردگی باز هم ادامه دارد. حتی ممکن است دچار مشکلاتی از جمله انزال زودرس شوند. هنوز مشخص نیست چند درصد از مردان دچار این مشکلات هستند. با این حال، این مسئله آسیب دائمی نیست و احتمالا به مرور زمان به حالت اولیه بر می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید