مشاوره دوران بارداری

نویسنده : دکتر مرضیه پیشکار

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

مشاوره دوران بارداری برای زنان باردار توصیه می شود. به خصوص افرادی که سابقه ی افسردگی و یا فرزند آوری دیر هنگام دارند بهتر است حتما از مشاورین قبل از بارداری و در حین و بعد از بارداری استفاده کنند.

یکی از دوره های بسیار چالش برانگیز و مهم برای هر بانویی دوران بارداری است. این دوران شیرین و در عین حال سخت به دلیل اهمیتی که دارد نیازمند مراقبت و رعایت یکسری موارد است. این مراقبت ها فقط جسمی نیستند.

مادر در این دوران با مشکلاتی ممکن است مواجه شوند که از لحاظ روحی تحت فشار قرار بگیرند. رسیدگی به اینگونه مشکلات در سلامت جنین و مادر بسیار حایز اهمیت است. این دوران 9 ماه کامل طول می کشد که هر 3 ماه از آن شرایط ویژه ای را برای مادر و جنین به همراه دارد.

در این دوره به دلیل تغییراتی که در سطح هورمون های استروژن و پروژسترون ایجاد می شود ، مادران دچار نوسانات خلقی می‌گردند. زنان در این دوره تحریک پذیرتر و حساس تر هستند که در کنار استرس و اظطراب این دوران با مشکلاتی چون تغییر تصویر بدن، افسردگی و فارموشی نیز رو به رو می شوند.

این شرایط ویژه اگر مورد توجه قرار نگیرد مطمئنا برای مادر مشکل زا خواهد شد چرا که او باید دوران بعد از زایمان را نیز از سر بگذراند که با معضلاتی همراه است که اگر مسائل در دوران بارداری بر طرف نشود بر مشکلات بعدی او خواهد افزود. پس مراجعه به یک مشاوره برای حل چالش های دوران بارداری امری مهم و بحث برانگیز به نظر می رسد.

لزوم مشاوره در دوران بارداری

دوران بارداری یکی از حساس ترین و در عین حال شیرین ترین دورانی است که یک زن می تواند تجربه کند اما این دوران یکی از دورانی است که علاوه بر حساسیت های ویژه خود بانوان در این دوره،  تاثیر آنچه که مادر دریافت می کند بر جنین خود نیز اثبات شده است.

تاثیرات مثبت در توجه و انجام نکات مشاوران در هنگام بارداری بر روی جنین بسیار مهم و با اهمیت است. بانوان ممکن است در دوران بارداری چالش های عاطفی و روانی متعددی را تجربه کند و این چالش ها برای هر فردی می تواند متفاوت باشد.

مطلب پیشنهادی به شما : مشاوره ازدواج

چراکه در این دوران علاوه بر تغییرات جسمی که وجود دارد و زنان تحریک پذیر تر می شوند و امکان افزایش استرس اضطراب فراموشی و مشکلات مربوط به تفسیر بدن ، افسردگی و غیره نیز وجود دارد. به گونه‌ای که مشاهده شده است.

بعضی از مادران بعد از تولد فرزند خود به افسردگی بعد از زایمان مبتلا شده‌اند اما مشاوره دوران بارداری می تواند با راهنمایی هایی که در هر دوران و در هر مرحله از بارداری به بانوان  ارائه می دهد از مشکلات متعدد بعدی جلوگیری کند.

نکات مهم در دوران بارداری

نکته خیلی مهمی که در مشاوره دوران بارداری باید به آن توجه نمود لزوم این مشاوره برای افرادی است که دچار بیماری‌های روانی جدی مثل بیماری اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی، اختلال اسکیزوافکتیو، روان پریشی، افسردگی شدید و اختلالات اضطرابی و یا اختلالات وسواس فکری بوده‌اند.

این افراد  حتماً در دوران بارداری خود باید به مشاور مراجعه کنند. ممکن است افرادی باشند  در حالیکه مبتلا به یک اختلال روان شناختی خفیف یا متوسط هستند باردار شده باشند این افراد نیز باید تحت نظر یک مشاور و روانشناس قرار بگیرند.

اگز یک زن باردار در حال حاضر به یک یکی از مشکلات روانشناختی مبتلا شده است باید این مسئله را با پزشک خود درمیان بگذارد و اگر چنانچه داروهای مربوط به مشکلات روانشناختی خود مصرف می‌کند حتماً این موضوع را به پزشک خود اطلاع بدهد چرا که مصرف بعضی از داروهای روان شناختی در دوران بارداری توصیه نمی شود.

اما توجه کنید مصرف بعضی از داروهای روان شناختی نه همه داروهای روانشناختی، پس حتماً این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید اگر شما به یک اختلال روانشناختی مبتلا هستید و تحت نظر یک روانشناس یا مشاور قرار دارید یا اگر قبلاً به اختلالات روانشناختی و سایر مشکلات سلامت روان مبتلا بود هیچ دلیلی بر این نیست که شما نباید باردار شوید.

سعی کنید حتماً مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید و به نکات و دستورالعمل‌های مشاور و پزشک متخصص خود توجه کنید تا بتوانید دوران بارداری خود را به سلامتی پشت سر بگذارید و از تاثیرات منفی ناشی از مشکلات روانشناختی بر روی فرزند خود جلوگیری کنید.

برای اطلاع از مشاورین مرکز مشاورکده می توانید به وب سایت مشاورکده مراجعه کرده و از تاریخ و هزینه مشاورین اطلاع پیدا کنید.

نویسنده محتوا : روانشناس مرضیه پیشکار

مرضیه پیشکار دکترای روانشناسی و متخصص مشاوره ازدواج مشاوره خیانت و مشاوره زوج درمانی

The author of the content : psychologist Marzieh Pishkar

Marzieh Pishkar is a senior psychology expert and specialist in marriage counseling, cheating counseling and couple therapy counseling

ارتباط با نویسنده محتوا روانشناس مرضیه پیشکار

آخرین مقالات مشاورکده

برای تماس با مشاور کلیک کنید