مشاور اختلال یادگیری کودکان

نویسنده : دکتر مرضیه پیشکار

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

مشاوره اختلال یادگیری کودکان برای فرایند آموزشی مناسب می تواند به کودکان خاص با شرایط متفاوت کمک کند. این اختلال ممکن است به دلایل مختلف محیطی، عوامل فیزویولوژیکی، ژنیتیکی، بیوشیمیایی و مواردی که ممکن است هنگام تولد برای فرد کودک به وجود بیاید میتواند در اختلال یادگیری فرد تاثیر گذار باشد.

این مشکل در مطالعات بالینی بسیار مورد توجه بررسی است. این مشکل نقایصی کلامی و یا به شکل افت هوش ریاضی و یا حتی به شکل مشکل در خواندن و نوشتن مشاهده شود. در هر صورت، والدین در این مورد باید کاملا آگاهانه به رفتارها و توانایی های کودکشان توجه نمایند تا اگر کودکاشان با این گونه مشکلات مواجه شد در پی راه حل برای درمان آن باشند.

بنابراین به محض کتوجه شدن اختلال یتدگیری در کودک تان سریعا اقدام به مشاوره کودک کنید. والدین باید به خاطر داشته باشند که این مسئله بسیار جدی است و علایم و نشانه های خاص خود را دارد و ان را با مباحثی چون شیطنت کودک اشتباه گرفته نشود.

مشاوره برای اختلال یادگیری

اختلال یادگیری یکی از رایج ترین اختلالات در دوران کودکی است. اختلال یادگیری به صورت اختلال در نوشتن یا اختلال در خواندن است یا اختلال در محاسبات مربوط به ریاضی و غیره ممکن است نمایان شود.

ممکن است فردی یکی از این اختلال ها را داشته باشد و ممکن است دیگری هر دو یا سه آنها را داشته باشد کما اینکه انواع مختلف  اختلال یادگیری با یکدیگر همپوشانی دارند. معمولاً تشخیص اختلال یادگیری پس از ورود کودک به مدرسه صورت می پذیرد بسیاری از علائم اختلال یادگیری در کلاس درس و مدرسه خود را نشان می دهند.

مطلب پیشنهادی به شما : مشاوره بیش فعالی کودکان

البته این به این معنا نیست که در قبل از دوران مدرسه اختلال یادگیری وجود ندارد؛ تشخیص پس از دوران مدرسه صورت می پذیرد. اختلال یادگیری یکی از اختلالات عصب شناختی است بنابراین در مورد اختلال یادگیری درمان کامل وجود ندارد.

اما با روان درمانی و مشاوره فرد می‌تواند عملکردی  مانند عملکرد افرادی که مبتلا به اختلال یادگیری نیستند داشته باشد. در واقع خیلی از افراد ممکن است اختلال یادگیری خود را تحت کنترل بگیرند و  عملکرد خود را حفظ کنم.

اما اختلال یادگیری باید به محض تشخیص تحت مداخله قرار بگیرد. زیرا اگر درمان نشود می تواند زمینه ابتلا به سایر اختلال‌ها و مشکلات روانشناختی، اجتماعی، خانوادگی، شخصیتی و غیره را به دنبال داشته باشد.

مشاوره اختلال یادگیری کودکان در سایت های معتبر نیز می تواند برای رفع مشکل فرزند شما کمک کند. پس در اولین فرصت به سراغ یکی از وب سایت های معتبر رفته و مشاوره مورد نیاز را دریافت کنید.

اختلال یادگیری در کودکان

 مشاوره اختلال یادگیری کودکان برای رفع موانع موجود بر سر راه تحصیل آن ها

همانطور که توضیح دادیم بیشترین تاثیر اختلال یادگیری بر عملکرد تحصیلی و شغلی فرد است که این خود زیربنای سایر مشکلات روانشناختی و اجتماعی است. یکی از مهم ترین اشخاص که در مداخلات اختلال یادگیری نقش بسزایی دارد  معلمان مدرسه هستند.

  • بیشتر کودکان مبتلا به اختلال یادگیری از کاهش تمرکز و نقص توجه هم رنج می‌برند و هر محرکی می تواند حواس آنها را پرت کند بنابراین بهتر است که جایگاه نشستن کودک مبتلا به اختلال یادگیری در کلاس درس به گونه‌ای باشد که کنار پنجره نباشد و در ردیف وسط کلاس نباشد. کودک اختلال یادگیری بهترین مکان برای نشستن نزدیکترین جا به معلم است.
  • جای دیگری که به کمک معلم نیاز است این است که معلم در هنگام تکلیف دادن و یا امتحان گرفتن و غیره شرایط خاص کودکان مبتلا به اختلال یادگیری را مد نظر قرار دهد. به عنوان مثال با توجه به کاهش سرعت عملکرد در کودکان مبتلا به اختلال یادگیری که ممکن است به دلیل ضعف در خواندن و نوشتن و یا محاسبات باشد بهتر است که وقت بیشتری را برای حل کردن مسائل و امتحان دادن برای کودکان مبتلا به اختلال یادگیری در نظر بگیرد.
  • نکته مهم دیگری که وجود دارد ممکن است کودک مبتلا به اختلال یادگیری در حال مصرف کردن دارو باشد خوب است که معلم از این مسئله آگاهی پیدا کند تا بتواند در زمان مناسب برای مصرف قرص ها برای خروج از کلاس به کودک اجازه بدهد و یا اینکه زمان مصرف دارو را به او یادآوری کند.
  • علاوه بر این کمک خیلی مهم تری که معلم می‌تواند در این زمینه انجام دهد این است که بعد از مصرف دارو می‌توان تحولاتی که در کودک به وجود می‌آید را از معلم پرس و جو کرد تا بتوان در مورد تاثیر مثبت یا منفی دارو صحبت کرد.
 مشاوره اختلال یادگیری در کودکان

مشاوره اختلال یادگیری کودکان و تاثیرات مثبت آن بر روی زندگی آینده کودکان

با توجه به اینکه اختلال یادگیری می تواند تاثیرات همه جانبه ای بر زندگی آینده فرد داشته باشد بسیار مهم است که کودک تحت مداخله قرار بگیرد و بتوانند بر اختلال خود تسلط پیدا کند.

نکته ی خیلی مهمی که درمورد اختلال یادگیری وجود دارد این است که خانواده باید با روند درمان همراهی کنند و باید بدانند که عدم مداخلات برای اختلال یادگیری می تواند از همه ی جوانب بر زندگی آینده فرد اثر گذار باشد.

مطلب پیشنهادی به شما : مشاوره نوجوانی و بلوغ

 و اگرچه اختلال یادگیری به طور کامل قابل درمان نیست اما این به این معنی نیست که فایده‌ای ندارد. در عوض انجام مداخلات و سایر راه حل هایی که مشاور و روانشناس پیشنهاد می دهد بخش زیادی از اختلال تحت کنترل قرار می‌گیرد به‌گونه‌ای که فرد به صورت معمول می توانند در زمینه تحصیلی، شغلی، زندگی خانوادگی،اجتماعی و غیره عمل کند.

نویسنده محتوا : روانشناس مرضیه پیشکار

مرضیه پیشکار دکترای روانشناسی و متخصص مشاوره ازدواج مشاوره خیانت و مشاوره زوج درمانی

The author of the content : psychologist Marzieh Pishkar

Marzieh Pishkar is a senior psychology expert and specialist in marriage counseling, cheating counseling and couple therapy counseling

ارتباط با نویسنده محتوا روانشناس مرضیه پیشکار

آخرین مقالات مشاورکده

برای تماس با مشاور کلیک کنید