مشاور کودک

نویسنده : دکتر مرضیه پیشکار

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

مشاور کودک چه کمکی به پدر و مادرها می کند؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا در رابطه با مباحث زیر با یک دیگر صحبت کنیم و بعد از آن در رابطه با مشاور کودک تلفنی و مشاور کودک حضوری صحبت کنیم.

  • مشاور کودک پرخاشگر
  • مشاور کودک گفتار درمانی
  • مشاور کودک طلاق

خب قبل از این که به عناوین ذکر شده بپردازیم بهتر است که چک کنیم که یک مشاوره ی کودک چه کار هایی می تواند انجام بدهد. خب همان گونه که می دانید شخصیت یک فرد در دوران کودکی آن شکل می گیرد و اکثر رفتار ها و حالت های یک انسان بالغ از کودکی آن نشات می گیرد.

اگر فردی را در خیابان دیدید که به حریم دیگران تجاوز می کند و یا این که خیانت می کند مطمئن باشید که این رفتار ها یک ریشه و منشا در کودکی آن فرد دارند خب نقش مشاور کودک در این میان چیست؟

شما والد عزیز می توانید به کمک مشاورین کودک باعث شکل گیری یک شخصیت درست شوید. قطعا می دانید که شما در برابر تربیت کودک خود مسئول هستید. مشاور ها یه شما کمک می کنند که به صورت درست و اصولی کودک خود را تربیت کنید و هم چنین به شا آموزش می دهند که چگونه با کودک خود برخورد کنید.

 

مشاوره کودک

 

ویژگی های مشاور کودک چیست؟

لازم به ذکر است که آگاهی پدر و مادر از درست تربیت کردن نقش فوق العاده پر رنگی در  آینده ی کودک دارد. اگر شما به موقع استعداد  و مهارت کودک خود را کشف کنید می توانید او را چندین قدم در زندگی جلو بیندازید و از تلف شدن مهارت آن جلوگیری کنید.

متاسفانه خیلی از کودک ها به گفتن دروغ عادت می کنند و یا این که بدون دلیل پرخاشگری می کنند.  برخی دیگر از آن ها به زور گویی عادت دارند. مشکلات دیگری مثل شب ادرای، گریه های بدون دلیل و بدون توقف، ترس و یا حتی خجالتی بودن از جمله مشکلاتی است که ممکن است کودکان با آن دست و پنجه نرم کنند.

روان شناس کودک بنابر تخصصی که دارد به صورت اصولی و کاملا منطقی با این مشکلات کودک ها روبرو می شوند و به کمک بازی کودک را آنالیز می کنند و به همین شکل نیز مشکل را حل می کنند.

حال مسئله این جا است که شما بین مشاور کودک تلفنی و مشاور کودک حضوری یکی را انتخاب کنید. ما در دو بخش بعدی به صورت مجزا به این دو بحث می پردازیم و شما را راهنمایی می کنیم.

 

مشاوره کودک

 

مشاور کودک حضوری

قطعا می دانید که بعضی وقت ها فرد بزرگ سال نمی تواند مشکل خود را برای فردی بگوید و همه چیز را درون خود می ریزد لازم به ذکر است که کودکان نیز این گونه هستند گاهی اوقات به خاطر ترسی که دارند و یا این که گمان می کنند که بزرگ تر ها آن ها را درک نمی کنند از گفتن مشکل خود به آن ها امتناع می کنند.

اما شما می توانید با مشاور کودک حضوری این مشکل را حل کنید. فرد مشاور سال ها درس خوانده و می تواند با کودک ارتباط برقرار کند و با او حرف بزند. یکی از مزیت های مشاوره کودک حضوری این است که یک فضای امن و آرام در مطب مشاور طراحی شده است که کودک شما احساس راحتی می کند.

این مشاور ها مشکل کودک شما را ریشه یابی می کنند و در یک بازه ی زمانی مشکل را به کل حل می کنند و یا اینکه آن را تا مقدار قابل توجهی کم می کنند. بیش ترین مشکلی که در کودکان وجود دارد پرخاشگری است شما می توانید به صورت مجزا مشاور کودک پرخاشگر را انتخاب کنید و متناسب با مشکل کودک خود  راهنمایی شوید‌.

 

مشاور کودک حضوری

 

مشاور کودک آنلاین

خب تا به ابن جا در رابطه با مشاوره کودک حضوری با یک دیگر صحبت کردیم و ویژگی های مثبت آن را متذکر شدیم اما لازم است بدانید که با توجه به شلوغی و دغدغه ی پدر و مادر ها متاسفانه زمان کمی دارند برای این‌ که کودک خود را پیش مشاور ببرند از طرفی دیگر هزینه ی رفت و آمد نیز سر به فلک می زند.

همان گونه که می دانید با توجه به شرایط کرونا نیز عاقلانه ترین کار این است که در خانه های خود بمانید. علاوه بر تمام این موارد ذکر شده ممکن است شما در شهرستانی زندگی کنید که مشاور مجرب و کار بلد نداشته باشد در چنین مواقعی شما باید با مشاور کودک تلفنی تماس بگیرید و از او کمک بخواهید.

مشاور به شما و فرزندانتان کمک می کند که این برهان را پشت سر بگذارید.  چنان چه کودکتان پیش فعال است و یا این که شب خواب بد می بیند و یا این که هر روز صبح با رخت خواب خیس او مواجه می شوید اصلا نگران نباشید شما از همین حالا می توانید این مشکل را مدیریت کنید.

مشاور کودک آنلاین

 

هزینه ی مشاور کودک چگونه محاسبه می شود

همان گونه که در بخش قبل خدمتتان عرض کردیم هزینه ی مشاور کودک به صورت حضوری بیش تر است اما خب این هزینه ها برای مشاوره تلفنی کم تر می شود. شما می توانید با یکی از راه های ارتباطی ما از طریق تلفن های ثابت و یا سایت ما با مشاور های ما تماس بگیرید و از آن ها کمک بگیرید.

باید این نکته را خدمتتان عرض کنیم که چنان چه از همسر خود طلاق گرفته اید حتما کودک خود را به پیش مشاور ببرید و از بخش مشاوره کودک طلاق استفاده کنید به این‌ شکل به صورت تخصصی تر مشاوره می گیرید.

لازم به ذکر است که این هزینه ها به ساعت که مشاور در اختیار شما قرار می دهد بستگی دارد و معمولا هر جلسه ۴۵ دقیقه و یا یک ساعت است. چنان چه مشاور شما یک فرد مجرب و کاردان باشد هزینه ی آن بیش تر است.

اما نباید به هیچ عنوان تربیت و ریشه یابی مشکل کودک خود را پشت گوش بیندازید زیر آینده ی کودکتان به خطر می افتد پس تعلل را کنار بگذارید و همین حالا یک مشاور را انتخاب کنید.

هزینه ی مشاور کودک چگونه محاسبه می شود

 

مشاوره کودک چگونه انجام می شود؟

بیماری و مشکلات روحی فقط شامل بزرگسالان نمیشود و این مسایل میتواند تا حد زیادی به دوران کودکی بازگردد. لذا توجه به مشاوره کودک امری مهم به نظر می رسد. همانطور که میتوان فهمید حل کردن معظلات دوران کودکی تاثیر مهمی بر سلامت روحی و آینده هر فرد دارد.

در نتیجه نباید از مسله سلامت روحی کودک غافل شد. اکثر مردم تصور می‌کنند که کودکی زمان شادی است، و از این واقعیت که کودکان اغلب با استرس و اختلالات روان‌شناختی روبرو هستند اطلاعی ندارند.

کودکان ممکن است با مشکلات روانی و عاطفی مشابه بزرگسالان را تجربه کنند. مشکلات روحی و روانی کودکان ممکن است دلایل زیادی داشته باشد. این دلایل ممکن است شامل مواردی مثل ملاقات با افراد جدید، طلاق، مرگ عزیزان، سوءاستفاده، فقر، مشکلات در مدرسه و مشکلات با همسن و سالان باشد.

همچنین شواهدی وجود دارد مبنی ‌بر اینکه بعضی از اختلالات روحی ارثی بوده و دارای عوامل ژنتیکی هستند. با این وجود ممکن است علائم این اختلالات در کودکان متفاوت باشد. برای مثال کودکی که از اختلالات روحی مثل افسردگی رنج می‌برد ممکن است بجای آرام و ساکت شدن دچار برون‌ ریزی هیجانی و مشکلات رفتاری ظاهری شود.

از آنجا که کودکان بطور معمول متفاوت از بزرگسالان فکر می‌کنند و با روش متفاوتی به دنیا نگاه می‌کنند، روان‌شناسان و مشاوران بزرگسال معمولی برای درمان اختلالات روانی در کودکان گزینه مناسبی نیستند.بنابراین نیاز به یک مشاوره تخصصی در حوزه کودک است.

 

مشاوره کودک چگونه انجام می شود؟

 

توسط چه کسی کودک درمانی انجام می شود؟

کودک درمانی و مشاوره کودک را می شود توسط کودک، یکی از والدین یا هر دو و یا توسط بیشتر از یک عضو خانواده انجام داد. این کار توسط مشاور یا درمان‌گری که متخصص کار با کودکان است. در مرکز مشاور کده صورت می پذیرد.

مشاوره ‎کودک نوعی خدمات روانشناسی است که بر کودکان و نوجوانان تمرکز میکند مشاوران کودک به درمان اختلالات دوران کودکی کمک می کنند، در مسیر تربیت فرزند به والدین آموزش های لازم را می دهد تا به  ارتقای سلامت روان کودکان و نوجوانان خود کمک کنند.

در جلسات مشاوره درمانگر کودک را تشویق می کند تا هیجاناتش را مطرح کند روند مشاوره می تواند در جریان یک بازی جلو برود استفاده از بازی یا کارهای هنری به کمک می کند که کودکان احساس راحتی بیشتری نماید و آنچه که مشاور در مورد نوع رفتار و ابراز هیجان آموزش می دهد را بهتر متوجه شود.

مهمترین هدفی که در  مشاوره‌کودک مورد توجه است کمک به کوکان و نوجوانان است. تا با به شیوه بهتری با احساساتشان سازگار گردند، مشکلات خود را درک کنند، مهارت های مقابله ای لازم را پرورش دهند.

در نهایت بتوانند بهترین تصمیم را برای مسایل پیش روی خود بگیرند. برای دریافت مشاوره برای کودک خود به قسمت رزرو مشاوره مراجعه کرده و به صورت تلفنی از متخصصان ما وقت بگیرید.

 

زمینه های مشاوره کردن کودک

زمینه های مشاوره کردن کودک

  • بالا بردن مهارت های اجتماعی در کودک
  • کمک به کودکانی که با مشکلات سوگ و فقدان والدین رو به رو هستند.
  • کودکانی که مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند.
  • کودکانی که با مشکلات روحی نظیر افسردگی، استرس و کمبود اعتماد به نفس مواجه هستند.
  • کودکانی که به اختلالات دوران کودکی نظیر اختلالات رفتاری، اختلالات عصبی-رشدی و بیماری های ژنتیکی و کروموزومی مبتلا می باشند

در نهایت با استفاده از مشاوره کودک به شما این نوید را می دهیم که اگر حتی فرزندان شما بعضی از عادات بد را آموخته باشند؛ هنوز هم برای تربیت صحیح دیر نیست.

شما می توانید با یادگیری اصول کنترل احساسات خود و شناخت کامل روانشناسی کودک و متود های صحیح تربیتی کودک، فرزندانتان را برای شکوفایی در اجتماع و زندگی آینده تربیت نمایید. فقط کافیست با آموزه های ما جلو روید و صبورانه اموزش ها را انجام دهید.

سایت مشاورکده ارائه دهنده انواع مشاوره های خانواده، کودک، اعتیاد، ازدواج و…

نویسنده محتوا : روانشناس مرضیه پیشکار

مرضیه پیشکار دکترای روانشناسی و متخصص مشاوره ازدواج مشاوره خیانت و مشاوره زوج درمانی

The author of the content : psychologist Marzieh Pishkar

Marzieh Pishkar is a senior psychology expert and specialist in marriage counseling, cheating counseling and couple therapy counseling

ارتباط با نویسنده محتوا روانشناس مرضیه پیشکار

آخرین مقالات مشاورکده

برای تماس با مشاور کلیک کنید