مشاوره قبل از ازدواج

چرا قبل از ازدواج مشاوره بگیریم:

یکی از مهمترین تصمیمات هر فرد در زندگی ازدواج است . ازدواج یک نقطه عطف در زندگی هر فرد است . عده ای معتقدند ازدواج مثل هندونه در بسته می ماند در صورتی که انسان قدرت انتخاب دارد اما اینکه چطور میتواند انتخاب درستی نیز داشته باشد مهم است ؛ ما در انتخاب خانواده ای که در آن متولد شدیم هیچ نقشی نداشتیم ، اما معمار خانواده آتی خود هستیم ، در واقع خود ما هستیم که سنگ بنای نهاد خانواده خود را میگذاریم . همانطور که از قدیم بر این باور بودند که ؛

با تفکر و تامل و انتخاب درست شریک زندگی، باید به اطمینان کامل برسیم تا بعدها پشیمان نشویم. در مراحل پیش از ازدواج افراد به روش های گوناگونی با هم آشنا میشوند و در آن محدودیتی وجود ندارد.

برخی از طرف دوستان و اقوام، برخی در محیط های کاری، عده ای با مراجعه به وب سایت های ازدواج که با همکاری سازمان ورزش و جوانان راه اندازی شده است، نسبت به انتخاب همسرشان اقدام می کنند.

شیوه های آشنایی مهم است اما مهم تر از آن روندی است که زوج ها قبل از ازدواج طی می کنند و برای زندگی مشترک آماده می شوند. همچنین زوج ها برای ازدواج از نظر اعضای خانواده و همچنین مشاور بهره بگیرند.

قبل از ازدواج تعهدی وجود ندارد، اما اگر انتخاب صحیح نباشد در آینده مشکلاتی ایجاد می شود. برای آنکه زوج ها قبل از ازدواج با خصوصیات رفتاری و اخلاقی هم آشنا شوند، باید با هم رفت و آمد داشته باشند.

در گذشته برخی از خانواده ها برای آنکه بفهمند پسری برای ازدواج مناسب است، تحقیقاتی را انجام میدادند. ولی تا زمانی که رفت و آمد وجود نداشته باشد، رفتارهای افراد و خانواده ها نامعلوم باقی می ماند.

بهتر است دختر و پسر قبل از ازدواج و شروع زندگی مشترک درباره مهریه، نحوه ی زندگی، برقراری ارتباط با خانواده ها و… باهم صحبت کنند. متأسفانه در مواردی میبینیم به دلیل باورها یا تعصبات خانواده ها، تا قبل از برگزاری مراسم عقد، رفت و آمدهای کمی انجام می شود.

 

 

مشاوره قبل از ازدواج

ما امروز با شما همراه هستیم تا در رابطه با مشاوره قبل از ازدواج صحبت کنیم. شما می توانید به صورت غیر حضوری و آنلاین قبل از این ‌که ازدواج کنید با مشاور صحبت کنید.  لازم به ذکر است که شما می توانید به صورت آنلاین مشاوره بگیرید.

این نوع مشاوره در کم شدن هزینه ی رفت و آمد و صرفه جویی در وقت شما کمک می کند و هم چنین شما می توانید با بهترین و مجرب ترین مشاوره ها در ارتباط باشید و علاوه بر تمام این ها این مشاور ها به صورت ۲۴ ساعته در خدمت شما هستند.

دقت کنید که شما قبل از ازدواج به هیچ عنوان نباید بگوئید که من می خواهم با خود طرف زندگی کنم و با خانواده آن کاری ندارم. این مسائل بعد ها خیلی مشکل ساز می شوند.  شما چه بخواهید و چه نخواهید با آن خانواده در ارتباط هستید و خود  فرد نیز در آن خانواده تربیت شده است و قطعا در خیلی از موارد مانند آن ها عمل می کند.

شما باید با مشاور ها و افراد متخصص صحبت کنید تا یک ازدواج عاقلانه و موفقی داشته باشید. چرا که یک ازدواج نا موفق و بدون مشورت می تواند صدمات روحی و مشکلات جسمی زیادی را به همراه داشته و شما را به یک پرتگاه نزدیک کند.

 

مشاوره رایگان قبل از ازدواج

 

سوالات متدوال از مشاور ها

خیلی از کاربران سوالات مرسوم و متدوالی از ما می پرسند که ما آن ها را با شما به اشتراک می گذاریم و بعد از آن می توانید به صورت تخصصی با مشاور خود با آن صحبت کنید.

  • خیلی ها دوست دارند که هدف خودشان و طرف مقابل خودشان از ازدواج چیست؟
  • ایا علاقه بر تفاهم ارجحیت دارد؟
  • آیا بعد از ازدواج عشق به وجود می اید؟
  • آیا بعد ها با خانواده ای که شما را نمی پذیرند کنار آمد؟
  • آیا می توان بعد از شکست عشقی به ازدواج فکر کرد؟
  • آیا می توان از نامزد داشتن همسرمان چشم پوشی کرد؟

عجله نکنید بهترین کار این است که یک مدتی به یک دیگر اجازه بدهید تا یک دیگر را بشناسید. و بیش تر درباره زندگی مشترک خود صحبت کنید و ببینید از زندگی مشترک چه می خواهید؟ آیا فقط برای رفع نیاز جنسی ازدواج می کنید  و یا این که قصد دارید از خانه پدری خود رها شوید و یا این که عقده های خانه ی پدری را جبران کنید. مطمئن باشید که با این دلایل تن به ازدواج بدهید پس از گذشت یک مدت با شکست مواجه می شوید و نه تنها زندگی خود بلکه زندگی فرد مقابل را نیزخرابرمی کنید.

با توجه به اینکه بخش اعظم عمرفرد معطوف به این انتخاب مهم است . یعنی هر فرد بیشتر عمر خودش رو کنار همسرش میگذراند و با توجه به افزایش آمار طلاق در سطح جامعه و ترس ایجاد شده در دل جوانان ازدواج امری سخت و انتخاب همسربرای ازدواج سختر ازآن بنظر می رسد .همین امر سبب می شود بیشتر افراد هنگام انتخاب دچار سردرگمی و نگرانی هستند و قدرت تصمیم گیری ندارند و نمی دانند چقدر احساس و چقدر منطق مهم است درازدواج؛ بنابراین دراین انتخاب بسیار مهم است از مشاورین متخصص در این امر کمک بگیرند تا با کمک مشاوره قبل از ازدواج بتوانند با توجه به ویژگی های شخصیتی خود وفرد مورد نظرشان و شرایط و موقعیت هر دوطرف از نظرفردی ،ا جتماعی و خانوادگی بهترین انتخاب را داشته باشند.

مطالعه بیشتر

تست شخصیت (mmpi)

ازدواج مساله بسیار مهمی است که بسیاری از جنبه‌های مختلف زندگی فردی و اجتماعی انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. امروزه شمار روز افزون موارد طلاق موجب شده است تا صاحبنظران به فکر پیدا کردن راه حلهایی باشند که یک ازدواج موفق و سالم را فراهم ساخته و مانع از شیوع و افزایش آمار طلاق که یقیناً عواقب و آسیب های بعدی آن بسیار دشوارتر و سخت تر خواهد بودشوند. مشاوره قبل از ازدواج ابتدا در زمینه مسائل پزشکی ، مسئله گروههای فوتی و ژنتیکی آغاز گردید و امروزه کم کم در زمینه مسائل شخصیتی و روانی و روابط نیز در حال شکل گیری و کاربرد است. در این مقوله کارکردهای مشاوره قبل از ازدواج بسیار مهم هستند که به آنها می‌پردازیم.

چه ملاکهایی برای ازدواج سالم در مشاوره قبل از ازدواج بررسی می شود:

مشاوره قبل ازدواج در اولویت اول به روشن ساختن ملاکهایی می‌پردازد که برای داشتن یک انتخاب درست و اهمیت مشاوره قبل ازدواج موفق در ازدواج ضروری هستند. عدم توجه به تعیین چنین ملاکهایی و ارزش گذاری و اولویت بندی نامناسب آنها اغلب موجب ناکامی های بعدی می‌شوند. بر این اساس در مشاوره قبل از ازدواج تلاش می‌شود ملاکهای افرادی که قصد ازدواج دارند بررسی شده و راهنمایی لازم در مورد داشتن ملاکهای مناسب ارائه گردد.

مشاوره و بررسی طرفین برای ازدواج :

سن ازدواج عامل مهمی است که می‌تواند رضایت از زندگی مشترک را تحت تاثیر قرار دهد. هر چند این عامل به تنهایی نمی‌تواند تعیین کننده باشد، اما عامل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. بر این اساس لازم به نظر می‌رسد میزان آمادگی سنی ، روانی و اجتماعی طرفین مورد بررسی قرار گیرد. بطوری که عدم پختگی روانی ، عاطفی ، جسمانی و اجتماعی طرفین مشکلات زیادی را به بار خواهد آورد و روشن است رسیدن به سن و سالی که از لحاظ اجتماعی مناسب برای ازدواج به نظر می‌رسد به تنهایی قابل تکیه کردن نخواهد بود چرا که افراد مختلف در سنین متفاوتی به پختگی و آمادگی لازم برای ازدواج می‌رسند. یک فرد 25 ساله ممکن است از پختگی و رشد و تکامل روانی ، اجتماعی و عاطفی برخوردار باشد در حالیکه فرد دیگری در سن 35 سالگی چنین آمادگی را نداشته باشد.
بهترین مشاوره برای قبل از ازدواج

 

مشاوره و بررسی تطابق و تناسب شخصیتی طرفین در ازدواج :

ویژگیهای شخصیتی بسیار متنوع و متعدد هستند، اما برخی از آنها دخالت بیشتری در رضایت از زندگی مشترک دارند. مطمئنا فردی که بسیار به نظافت و تمیزی اهمیت قائل هست، نخواهد توانست با فردی که چندان در قید و بند این امور نیست زندگی موفقی داشته باشد.

از ویژگیهای مهم شخصیتی که تاثیر قابل توجه در این زمینه دارند می‌توان به درون گرایی و برون گرایی اشاره کرد. افراد درون گرا تمایل زیادی به گذراندن اوقات خود به تنهایی دارند در حالیکه برای افراد برون گرا تحمل چنین شرایطی بسیار سخت و آزار دهنده است. افراد درون گرا سرگرمیهایی چون مطالعه و … دارند در حالیکه افراد برون گرا در شرایط جمعی و سرگرم کننده لذت می‌برند مثل بازیهای دسته جمعی.

چنین ویژگیهایی به تعداد زیادی وجود دارند که البته گاه همسان بودن ویژگیهای طرفین و گاه ناهمسانی آنها می‌تواند فاکتوری برای ازدواج موفق باشد. به عنوان مثال ازدواج فرد درون گرا با فرد درونگرا موفق آمیزتر خواهد بود تا ازدواج درون گرا با فردی برون گرا در حالیکه سلطه جوئی یک ویژگی است که حتما باید ناهمسانی آن در طرفین مورد توجه قرار گیرد. دو فرد سلطه جو میزان تسلط بیشتری در زندگی مشترک خواهند داشت تا ازدواج فردی سلطه جو با فردی سلطه پذیر.

به چه نکاتی قبل از ازدواج توجه کنیم ؟

قبل از اینکه دو نفر برای ازدواج ازدواج اقدام کنند نیاز است پیش زمینه هایی برای شناخت کافی ایجاد شود و حتی نیاز است تک تک اون افراد پیشنیاز های لازم برای ازدواج را داشته باشند.

همونطور که یک فرد برای گرفتن گواهینامه اولین پیشنیازش تمام کردن سن هجده سال است و همینطور تأیید سلا مت کامل و دیدن آموزش هایی بصورت تئوری و عملی دقیقاً ازدواج هم اینگونه است شما برای اینکه ازدواج کنیدنیاز است قبل از ازدواج در ابتدای امر سن قانونی و بلوغ لازم و صلاحیت لازم برای این امر را داشته باشید.

مشاوره قبل از ازدواج میتونه نقش دوره های آموزشی شما برای بالا بردن سطح آگاهیتان باشد، برای اینکه چطور طرف مقابلتون را در دوره آشنایی بررسی کنیدو برای این شناخت از چه ابزار هایی استفاده کنید تا انتخاب دقیق ترو آگاهانه ای داشته باشید تا بنوعی تضمین کننده خوشبختی شما باشد و جلوگیری کند از آسیب های احتمالی که بدترین حالت ممکنش طلاق است.

در اینجا به چند مورد از مواردی که نیاز است شما قبل از ازدواج بدانید و در مشاوره پیش از ازدواج به شما آموزش داده میشود اشاره میکنم.

جذابیت قبل از ازدواج : عموماً اولین عامل محرک برای شروع یک رابطه است .

یکی از مهمترین عواملی که برای انتخاب فرد مورد نظر برای ازدواج باید در نظر گرفته شود جذابیت ظاهری، رفتاری، گفتاری است؛جذابیت در آغاز و گسترش روابط زن و مرد تأثیر بسزایی دارد .مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک میکند تا بدانید جذابیت های اولیه به چه صورت است تا دچار اشتباه نشوید در انتخابتان چرا که گاهاً برخی افراد فقط و فقط جذب ظاهر بسیار ریبای فرد می شوند و عقل و هوش خود را از دست می دهندو توجه به جذابیت های دیگر را که باید در نظر گرفته شود در انتخاب همسر فراموش می کنند و ممکن است با یک انتخاب اشتباه کل زندگی خود را تحت الشعاع قرار دهند.

در زمان های گذشته ازدواج های سنتی مرسوم بوده است. بطوری که دو نفر بدون هیچ شناخت قبلی اولین باب مراسم آشناییشان در حضور افراد خانواده با عنوان خواستگاری اجرا می شده که این مراسم دقیقاً همون داستان جذابیت است که خانواده ها فضایی را برای اولین دیدار دختر و پسر فراهم می کردند تا متوجه شوند که این دختر و پسر در نگاه اول از همدیگه خوششون میاد یا نه اگر هر دونفر اعلام رضایت داشتند و در نگاه اول جذب صورت گرفت برای ادامه باب نامزدی و آشنایی گذاشته می شد و در غیر اینصورت همانجا ارتباط قطع میشد.

در زمان حال کاملاً متفاوت از گذشته است بطوری که دختر و پسر بعد از یک مدت دوره آشنایی بعد از اینکه به این نتیجه رسیدند که با یکدیگر تفاهم دارند ودر بیشتر موارد خوشبختانه به مشاورین قبل از ازدواج مراجعه میکنند وبا اطمینان از انتخاب درستشان هر دو نفر به یکدیگر اعلام آمادگی برای ازدواج می کنند و به خانواده هایشان اطلاع می دهند.

که در هر دو مورد تفاوتی ندارد تنها چیزی که مهم است این است که جذب یکدیگر شده باشند در نگاه اول بعد به سمت دوره آشنایی روند که در مشاوره پیش از ازدواج به افراد کمک می شود تا بدانند جذب یکدیگر بصورت واقعی شده اند یا بصورت غیر واقعی و تنها بخاطر داشتن موقعیت خاصی جذب طرف مقابل شده اند .

گذراندن دوره آشنایی در مدت زمان شش ماه که پیش نیاز مشاوره ازدواج است:

آشنایی فرایند تبادل اطلاعات عاطفی بین دو نفر جنس مخالف بمنظور شناخت بیشتر برای تصمیم گیری بهتر است.
در این مدت زمان نیاز است دو نفر که کاندید ازدواج یکدیگر هستند با یکدیگر تعاملات فردی و اجتماعی داشته باشند البته این نکته بسیار مهم است که این تعاملات فقط بصورت مجازی نباشد باید تعاملات حضوری نیز داشته باشند تا با ویژگی های اخلاقی یکدیگر بیشتر آشنا شوند. مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می کند تا بدانید در دوره اشنایی رابطه را در چه سطحی نگه دارید و همچنین چه مواردی را در دوره آشنایی به چه صورت بسنجید.
مشاوره در زمان قبل از ازدواج

 

فواید دوره آشنایی قبل از ازدواج چیست ؟

در اینجا به چهار مورد رایج از فواید دوره آشنایی قبل از ازدواج اشاره میکنم که در مشاوره ازدواج عنوان می شود .

آشنا شدن با افراد مختلف و درک متفاوت بودن افراد با یکدیگر؛

دوره آشنایی قبل از ازدواج به ما کمک میکند تا با گستره ای از افراد مختلف جامعه آشنا شویم در روابط با جنس مخالف علاوه بر اینکه نیاز های خودمون از جنس مخالف را شناسایی میکنیم و متوجه متفاوت بودن خودمان از آنها می شویم بلکه با افراد مختلف ازجنس مخالف آشنا می شویم و متوجه تفاوت های آنها نیز می شویم .

تعامل با افراد دیگر به ما کمک میکند خودمان را بهتر بشناسیم ؛دوره آشنایی پیش از ازدواج ممکنه به نتیجه مثبت ختم شود و در نهایت ازدواج صورت بگیرد و ممکن است به ازدواج منتهی نشه و همه چیز تمام شود فوایدی که مشاوره پیش از ازدواج برای دوره آشنایی دارد این است که زمانی که با افراد بسیار متفاوتی که به جهت پیشینه خانوادگی و فرهنگی و شخصیت با ما تفاوت های بسیاری دارند معاشرت می کنیم ؛ درباره خود بیشتر و بیشتر می آموزیم .آشنایی بستری است برای شناخت بهتر خودو نیاز های خود تا بتوانیم انتخاب درستی برای ازدواج با فردی را داشته باشیم که از همه ی جهات مناسب باشد و جفت روحی ما باشد.

دوره آشنایی به ما کمک می کند تا بهتر و روشن تر بدانیم به دنبال چه کسی هستیم
در مشاوره قبل از ازدواج به شما آموزش داده می شود که در دوره آشنایی بیشتر با ویژگی ها و خصوصیات فرد مقابل آشنا شوید درست در همانجاست که شما متوجه می شوید که از چه افرادی با چه خصلت هایی خوشتان می آید و از چه افرادی با چه ویژگی هایی بدتان می آیدوچه افرادی با چه ویژگی هایی شما را ناراحت می کنند.
فرایندآشنایی پیش از ازدواج به ما در یادگیری مهارت های ارتباطی بین فردی کمک می کند؛ آشنایی به ما فرصت های زیادی برای تجربه ی ارتباط با افراد مختلف را می دهد بطوری که در رابطه در موقعیت های مختلف مجبور به تصمیم گیری در مورد اینکه در ارتباط با افراد دیگر چی بگم،چیکار کنم و حتی مجبوریم به پیامد های رفتار و گفتار خود با دیگران توجه کنیم همونطوری که متوجه پیامد رفتار و گفتار دیگران بر خودمان هستیم .

محدودیت های دوره آشنایی در مشاوره قبل از ازدواج :

بطور واضح دوره آشنایی میتواند تجربه باارزشی برای فرد باشه اما محدودیت ها و معایب خودش را هم داردکه در چهار مورد خلاصه میکنم:

در مشاوره قبل از ازدواج به شما گفته میشه که ؛ فرآیند آشنایی به این صورته که هر دو نفر تلاش میکنند تا فقط جنبه های مثبت خودشان را بیان کنند یا نشان دهند و بیشتر تمرکز روی جذب طرف مقابل است و کاملاً این امر طبیعیست و اشکالی نداره یک نفر ویژگی های مثبت خودش رو بولد کنه اما مشکل اینجاست که افراد تصویر تحریف شده و غیر واقعی ای از یکدیگر كاتفاقی که میوفته اینه که همسر وی با این حجمه از تفاوت در رفتار دچار تعارض می شود که چگونه یک نفر انقدر متفاوت فکر میکند، رفتار میکند و حتی صحبت می کند.

مطالعه بیشتر

نوجوانی و بلوغ

در مشاوره ازدواج به شما آموزش داده میشه که در موقعیت های مختلف خود واقعیتان باشید با تمام ویژگی های مثبت و منفی و همچنین یاد می گیرید چطور متوجه باشید که طرف مقابلتان خود واقعیش است یا داره نقش بازی می کند.

۷ـ تردید های خود را نادیده می گیریم؛

در مرکز مشاوره مشاورکده با مجربترین افراد متخصص در زمینه مشاوره قبل ازدواج میتونید بصورت مشاوره تلفنی و مشاوره حضوری برای آموزش دیدن مهارت های لازم در خصوص چگونگی گذار از دوره ی آشنایی به هدف شناخت دقیق و درست از طرف مقابل و جهت اطمینان از انتخاب درست و دقیق خود اقدام نماید.

دور شدن از دوستان و فعالیت های روزمره یکی دیگر از محدودیت های دوره آشنایی پیش از ازدواج است ؛ زمانی که با فردی بطور خاص و ویژه وارد رابطه می شوید برای ازدواج مشخصه که تمام وقتتون معطوف به اون رابطه میشه تا به شناخت کامل برسید که به همین دلیل روابطتون با دیگران محدود می شود و حتی فعالیتتون در زمینه های مختلف درسی، اجتماعی و کاری تحت الشعاع قرار میگیرد و محدود می شود .
یکی دیگر از محدودیت ها پنهان کردن مسائل و مشکلات در مورد موضوعات مشترک که در دوره آشنایی با آن مواجه می شوید است ؛
یکی از ترس هایی که دو طرف در این دوره دارند اینه که مسائل و مشکلاتی که در این دوره براشون پیش میاد باعث دوری و کم شدن شور و اشتیاق و جذابیت های این دوره نشه به همین دلیل این مسائل را پشت گوش می اندازند و مسائل و مشکلات مشترک بدون اینکه حل شوند مثل آتش زیر خاکستر پنهان می شوند غافل از اینکه روزی سر باز خواهد زد .در مشاوره برای ازدواج به شما آموزش داده می شود که هنگام مواجهه با مشکلات چگونه مسائل پیش امده بین زوج را حل کنید بدون اینکه از جذابیت های رابطه کم شود.

دوره آشنایی قبل از ازدواج در صورتی که بدون چارچوب و حد و مرز باشد ؛

در مشاوره قبل از ازدواج به شما آموزش داده می شود تا حدود خودتان در ارتباط را حفظ کنید تا دچار آسیب ها و پیامدهای منفی در دوره آشنایی نشوید؛ چرا که دوره آشنایی اگر بی حد و مرز تعریف شده باشه ادامه رابطه برای ازدواج را از سوی هر دو نفر تضعیف می کند. آشنایی قبل از ازدواج برای شناخت هر دو نفر و خانواده ها برای انتخاب درست بسیار تاثیر گذار است اما کافی نیست زمانی که شما این دوره بسیار حساس را بدون هیچگونه آگاهی و آموزشی طی کنید مثمر ثمر نخواهد بود یادتون باشه چند جلسه مشاوره قبل از ازدواج در این امر بسیار تأثیر گذار خواهدتا آگاهانه مسیر ازدواج موفق را طی کنید.

ده اشتباه بزرگ در دوره آشنایی قبل از ازدواج :

در اینجا به ده اشتباه بزرگ در فرآیند آشنایی قبل از ازدواج اشاره میکنم که با مشاوره قبل از ازدواج می توانید از بروز این اشتباهات جلوگیری کنید ؛

۱ـ سؤالات کافی نمی پرسیم :

گاهی اوقات بسیاری از ما برای خرید لباس زمان بیشتری میگذاریم و سئوالات بسیاری میپرسیم تا از سلامت جنس و دوخت لباس اطمینان حاصل کنیم حال آنکه برای انتخاب شریک عاطفی که امر بسیار مهمی در زندگی هر فرد محسوب میشود از کنجکاوی و پرسیدن سؤالاتی که در ذهنمان است امتناع میکنیم فکر می کنید چرا؟
مزیت های مشاوره قبل از ازدواج

در اینجا به چند دلیل رایج اشاره میکنم:

ـ میترسیم پرسیدن سؤال جنبه عاشقانه ارتباط را خدشه دار کند و طرف مقابل ناراحت شودو فکر کند بازجویی می شود.

ـ نمی خواهیم جواب سؤالات خود را بدانیم؛ گاهی اوقات فرد بخاطر اصرار و اشتیاقی که برای ازدواج با فرد مورد نظر دارد یا بالاخره تونسته فردی را پیدا کند که قول ازدواج داده از پرسیدن سؤالاتی که جوابش ممکنه از ازدواج منصرفش کنه امتنان می کند.
میترسیم متقابلاً همون سؤال را از خودمان بپرسد.

ـ نمیدانیم در مورد چه مسائلی سؤال بپرسیم؛ این به این معنی است که ما نمیدانیم هدفمون از ازدواج چیه واز زندگی مشترک چی می خوایم و تصویر روشنی از ازدواج نداریم و این دسته از افراد یا نیاز به آموزش جدی دارند یا هنوز پختگی لازم را ندارند . در مشاوره پیش از ازدواج میزان بلوغ و پختگی فرد برای ازدواج توسط مشاور بررسی می شود.

پرسیدن سؤال شاهراه شناخت دیگریست هر چه اطلاعات ما درباره یک فرد بیشتر باشد بهتر میتوانیم درباره وی تصمیم بگیریم.

یکی از مهمترین مسائل آشنایی سؤالاتی است که از او میپرسیم در مشاوره قبل از ازدواج مشاور شما را با چگونگی این سؤالات آشنا می کند و با پرسشنامه هایی که در این زمینه تنظیم شده است آشنا می کند.و این مسئله کاملاً هموار می شود.

۲ـ مشاوره نادیده گرفتن نشانه های هشدار دهنده در ازدواج :

در دوره آشنایی رفتارهای نا متعارفی در فرد مقابل میبینیم که ضد ارزش محسوب می شود اما بصورت خودآگاه یا ناخودآگاه چشم پوشی میکنیم از آن رفتار ؛ به چند مورد از اینگونه چشم پوشی ها در زیر به اختصار میپردازم.

ـ مسائل را کم اهمیت جلوه می دهیم ؛ برای مثال: آنقدرها هم خشمگین نیست ؛ در مثال دیگر :فقط ماری جوآنا میکشه و اعتیادآور نیست .

ـ کارهای او را توجیه میکنیم؛ برای مثال:کودکی بدی داشته واسه همین زود عصبانی میشه؛ در مثال دیگر:چون استرس کاریش زیاده فعلاً کمی مواد مصرف میکنه.

ـ کارهای او را منطقی جلوه میدیم : برای مثال : او بسیار باهوش است ؛ حیفه سر هر کاری بره مشغول شه اگه کار نمیکنه در عوض خیلی مطالعه می کند.
در مثال دیگر : او مرد است و مرد ها بطور معمول به زن های دیگه نگاه می کنند.

ـ مشکلات و مسائل را انکار میکنیم ؛ برای مثال :هیچ کس تا بحال به اندازه او مرا دوست نداشته ، چه کسی گفته او خیلی عصبانی است .در مثال دیگر: او معتاد نیست فقط گاهی اوقات تفریحی مواد مصرف می کند.

معمولاً در زمان آشنایی مشکلات بصورت نشانه هایی بروز داده می شود که معمولاً افراد این نشانه ها را نادیده میگیرند به امید تغییر بعد از ازدواج در مشاوره پیش از ازدواج مشاور به شما می آموزد که این نشانه ها را جدی بگیرید چرا که مشکلات بعد از ازدواج مثل سلول های سرطانی رشد میکند بزرگ و بزرگ و بزرگتر می شود .

مطالعه بیشتر

مشاوره طلاق

۳- عجولانه و زودهنگام سازش میکنیم؛

یکی دیگر از مشکلات زمان آشنایی اینه که ارزش ها ،اتقادات و باورهای خود را تغییر می دهیم تا مطابق میل و سلیقه طرف مقابل باشیم و خود را با وی هماهنگ کنیم تا طرف مقابل را در رابطه حفظ کنیم.

۴ـ تسلیم نیاز جنسی می شویم ؛

این مسئله باعث میشه جذابیت های جنسی مانع از بینش نسبت به شناخت طرف مقابل شود احساس مقدم بر منطق می شود.

۵ ـ چشممان را زرق و برق و مادیات کور می کند:

در مواردی متوجه نشانه های منفی از طرف مقابل می شویم ولیکن چون از نظر اقتصادی و موقعیت اجتماعی سطح بالایی دارد نشانه های هشدار دهنده منفی را نادیده میگیریم.

۶ ـ مقدم دانستن تعهد بر تقدم؛

برخی از افراد قبل از اینکه متوجه شوند با هم تفاهم دارند یا قبل اینکه متوجه شوند فرد مقابل همسر مناسبی برایشان هست یا نه به وی متعهد می شوند و قول ازدواج می دهند.


که در مشاوره قبل از ازدواج مشاور به شما آموزش میدهد قبل از اینکه شناخت کامل پیدا نکردید در قید و بند هیچگونه تعهدی نروید و تمرکز را روی شناخت طرف مقابل بگذترید وبه چه نکاتی توجه کنید.

۷ ـ تردید های خود را نادیده می گیریم؛

وقتی در مورد ازدواج با کسی دچار شک و تردید هستیم ،بهتره با مشاور پیش از ازدواج موضوعاتی که شما را دچار شک و تردید کرده در میون بذارید چون ممکنه آنها را نادیده بگیریم ؛درسته برخی افراد که شخصیت وسواسی دارند دچار تردید هستند طبیعیه ولی افرادی غیر از اینها که می دانند چی می خواهند و بی توجهی می کنند به احساسات درونی خود و دچار شک و تردید هستند در مورد انتخاب خود تا زمانی که پاسخ درستی برای تردیدهای خود دریافت نکردند ازدواج غلط است .بهتره به خودشون زمان بدن و با اطمینان خاطرانتخاب قطعی داشته باشند .
بهترین

۸ ـ تفاهم را بر علاقه مقدم میدانیم؛

بعضی افراد تفاهم زیادی با هم دارند؛طرز تفکر یکسان ، علایق مشترک، تفریحات مشترک؛ بطوری که این میزان از توافق،صمیمیت و دوستی میان آنها باعث می شود دیگران به آنها پیشنهاد می کنند که ازدواج کنند معمولاً در فامیل و گروه های دوستی باب است و این افراد بدون هیچگونه علاقه ای نسبت به دیگر و جذابیت های اولیه با هم ازدواج می کنند تا این علاقه در مسیر ازدواج بوجود بیاد که بسیار اشتباه است .در مشاوره قبل از ازدواج نشانه های جذابیت اولیه به شما داده می شود توسط مشاور تا بدانید جذب اولیه در شما بدرستی صورت گرفته یا خیر .

۹ ـ باور بسیار اشتباه که اورا تغییر خواهم داد؛

یکی از رایج ترین باورهای اشتباه قبل از ازدواج این است که فکر میکنیم با عشق، توجه و تلاش می توانیم همسر خود را تغییر دهیم و روی تمام مسائل و مشکلاتی که وجود دارد چشم میبندیم به امید توانایی برای تغییر دادن وی بعد از ازدواج که مشاوران متخصص در امر ازدواج بارها تأکید کرده اند تغییر کردن امری مشکل است ما در خودمان نمی توانیم تغییر ایجاد کنیم بسادگی چطور میخواهیم یک نفر دیگر را تغییر دهیم ؟

۱۰ ـ باور به اینکه بعد از ازدواج مشکلات کم می شود ؛

یکی از خطاهای شناختی فرد این است که قبل از ازدواج با هر مشکلی مواجه می شود تصور میکند بعد از ازدواج اصلاح می شود ؛برای مثال فردی که قبل از ازدواج ارتباط جنسی در حد عرف و چارچوب ندارد و تمایلات جنسی از طرف مقابل نمیبینه و در تصورش این فرد سرد است در رابطه جنسی این باور غلط در ذهنش نقش می بندد که بعد از ازدواج درست میشه در صورتی که متخصصان و مشاوران در امر ازدواج همیشه گفته اند که متوجه هر مشکلی در دوره آشنایی می شوید با تمام شدن دوره نامزدی آن مشکل نیز تمام نمی شود بلکه تداوم می یابد و چه بسا بدتر هم می شود .

مشاوره تلفنی و حضوری قبل از ازدواج