مشاوره ازدواج

در ابتدای آشنایی قبل از ازدواج خیلی از نکات مهم برای شروع یک زندگی مشترک باید مورد توجه قرار بگیرد. چراکه مشاوره از مشکلاتی که ممکن است در آینده گریبان گیر زوجین شود جلوگیری می کند. مشاوره ازدواج به عنوان یک حرکت پیشگیری از طلاق و اختلاف های احتمالی در آینده می باشد.

ازدواج مهمترین تصمیم در زندگی هر فرد است. پس برای تصمیم گیری و کسب مهارت‌های لازم نیاز به آموزش دارید. باید بدانید که همسر آینده‌تان در خانواده‌ای با افکار، فرهنگ، علائق و تربیتی کاملا متفاوت از شما بزرگ شده است.

چرا قبل از ازدواج مشاوره بگیریم؟

مشاوره ازدواج

یکی از مهمترین تصمیمات هر فرد در زندگی ازدواج است . ازدواج یک نقطه عطف در زندگی هر فرد است . عده ای معتقدند ازدواج مثل هندونه در بسته می ماند در صورتی که انسان قدرت انتخاب دارد اما اینکه چطور میتواند انتخاب درستی نیز داشته باشد مهم است.

ما در انتخاب خانواده ای که در آن متولد شدیم هیچ نقشی نداشتیم ، اما معمار خانواده آتی خود هستیم ، در واقع خود ما هستیم که سنگ بنای نهاد خانواده خود را میگذاریم . همانطور که از قدیم بر این باور بودند که با تفکر و تامل و انتخاب درست شریک زندگی، باید به اطمینان کامل برسیم تا بعدها پشیمان نشویم.

در مراحل پیش از ازدواج افراد به روش های گوناگونی با هم آشنا میشوند و در آن محدودیتی وجود ندارد. برخی از طرف دوستان و اقوام، برخی در محیط های کاری، عده ای با مراجعه به وب سایت های ازدواج که با همکاری سازمان ورزش و جوانان راه اندازی شده است، نسبت به انتخاب همسرشان اقدام می کنند.

تماس برای مشاوره ازدواج

 

مطالب مورد بررسی در مشاوره ازدواج

 • میزان صمیمیت، محبت و رابطه جنسی
 • مهارت های ارتباطی در مشاوره ازدواج
 • امور مالی و مدیریت منابع مالی
 • انتظارت، باورها و ارزش های زوجین
 • نحوه تصمیم گیری ها و حل اختلاف ها
 • نحوه برخورد با خشم و عصبایت
 • نحوه بروز و کنترل احساسات
 • چگونگی تقسیم نقش ها و وظایف در آینده

 

مزایای مشاوره ازدواج :

1.شما از طریق یک مشاوره ازدواج صحیح نسبت به یکدیگر شناخت بیشتری پیدا می کنید و شما را برای موقعیت های بحرانی آماده می کند.

2.جلسات مشاوره به شما این فرصت را می دهد تا از طریق یک مشاوره حرفه ای و بیطرفانه مشکلات و روابط شما را بررسی شود. و راهنمایی های لازم را بر این اساس به شما ارائه کند. هم چنین شاید لازم باشد به تشخیص او تست های روانشناسی قبل از ازدواج نیز درمورد طرفین انجام شود.

3.از طریق مشاوره درمانی شما مهارت های ارتباطی خود را تقویت می کنید. نحوه برقراری ارتباط خوب اساس یک رابطه سالم است. ممکن است شما رابطه قبل از ازدواج خوبی داشته باشید. ولی با ازدواج کردن و افزایش مسئولیت ها نیاز داشته باشید تا مهارت های خود را بهبود ببخشید. صحبت های قبل از ازدواج کمک می کند تا شما بتوانید نقاط ضعف و قوت خود را به طرز موثرتری شناسایی نمایید.

4.می توانید انتظارات واقع بینانه ای از یکدیگر داشته باشید. انتظارات در ازدواج مدل ها و سطح های مختلفی دارد. از صمیمیت جنسی گرفته تا تقسیم وظایف روزمره منزل، زوجین باید بتوانند انتظارات خود را بیان کنند و برای انجام دادن آن برنامه ریزی داشته باشند.

صحبت های قبل از ازدواج به شما کمک می کند تا ضمن احترام به یکدیگر بتوانید در هر زمانی خواسته های خود را بیان کنید. و به روشی مسالمت آمیز وظایف را میان خود تقسیم کنید. مشاوره برای ازدواج موجب می شود تا نگرش شما به مسائل، از نگاه فردی به نگاه تیمی و گروهی تغییر کند.

5.مشاوره ازدواج میتواند به یکی از مهمترین مسایلی که زوجین بعد از ازدواج با آن درگیر هستند کمک کند و راهنمایی های لازم را به انها بدهد تا بتوانند مدیریت مالی فوق العاده ای داشته باشند. این مشاوره مباحثی شامل منابع مالی طرفین، نحوه خرج کردن، عادت های پس انداز و توقعات مالی دو طرف را در بر می گیرد.

6.یکی دیگر از مباحث مهمی دیگر که در ازدواج موثر است توجه به حساسیت ها طرفین می باشد. چرا که بسیار مهم است که شما قبل از شروع زندگی مشترک بتوانید با حساسیت های یکدیگر آشنا شوید و گام مهمی در جهت جلوگیری از ایجاد بحران های عاطفی بردارید.

با استفاده از مشاوره ازدواج به طرفین می آموزند که حساسیت های رفتاری، کلامی هر طرف را شناسایی کرده و در بهبود این مناسبات بتوانید به کمک مشاور درست قدم بردارید.

7.قطعا همه ما از نقاط ضعف و قدرت خود آگاهی نداریم و گاهی به دلایلی این نقاط را یکدیگر مخفی می کنیم. این امر بسیار خطرناک است. چرا که در آینده شما را دچار تعارضات پیش بینی نشده ای خواهد کرد. مشاور کمک می کند تا از نقاط قوت و ضعف یکدیگر آگاهی شوید و در صدد درمان انها بر بیایید.

8.اهمیت مشاوره ازدواج به دادن یکسری تکنیک های درست ارتباطی به زوجین است. تا در جلوگیری از بروز برخی از مشکلات از آنها استفاده کنند. اما به هر حال زوجین در طول ازدواج خود با مشکلاتی روبرو می شوند و آن چیزی که مهم است نحوه مواجه شدن با آن مشکلات و تعارض هاست.

صحبت های قبل از ازدواج مشاوره با زوجین شامل یاد دادن شیوه ها و روش های حل تعارض است. اینکه زوجین چه کار کنند که مشکلات باعث تخریب رابطه آن ها نشوند و چگونه می توانند از گسترده شدن آن ها جلوگیری نمایند.

تماس برای مشاوره ازدواج

 

سوالات متداول از مشاور ها در مورد ازدواج

خیلی از کاربران سوالات مرسوم و متدوالی از ما می پرسند که ما آن ها را با شما به اشتراک می گذاریم و بعد از آن می توانید به صورت تخصصی با مشاور خود با آن صحبت کنید.

 • خیلی ها دوست دارند که هدف خودشان و طرف مقابل خودشان از ازدواج چیست؟
 • ایا علاقه بر تفاهم ارجحیت دارد؟
 • آیا بعد از ازدواج عشق به وجود می اید؟
 • آیا بعد ها با خانواده ای که شما را نمی پذیرند کنار آمد؟
 • آیا می توان بعد از شکست عشقی به ازدواج فکر کرد؟
 • آیا می توان از نامزد داشتن همسرمان چشم پوشی کرد؟

عجله نکنید بهترین کار این است که یک مدتی به یک دیگر اجازه بدهید تا یک دیگر را بشناسید و بیش تر درباره زندگی مشترک خود صحبت کنید و ببینید از زندگی مشترک چه می خواهید؟!

آیا فقط برای رفع نیاز جنسی ازدواج می کنید؟  و یا این که قصد دارید از خانه پدری خود رها شوید و یا این که عقده های خانه ی پدری را جبران کنید!

مطمئن باشید که با این دلایل تن به ازدواج بدهید پس از گذشت یک مدت با شکست مواجه می شوید و نه تنها زندگی خود بلکه زندگی فرد مقابل را نیز خراب می کنید.
با توجه به اینکه بخش اعظم عمر فرد معطوف به این انتخاب مهم است . یعنی هر فرد بیشتر عمر خودش رو کنار همسرش میگذراند و با توجه به افزایش آمار طلاق در سطح جامعه و ترس ایجاد شده در دل جوانان ازدواج امری سخت و انتخاب همسربرای ازدواج سختر ازآن بنظر می رسد.

همین امر سبب می شود بیشتر افراد هنگام انتخاب دچار سردرگمی و نگرانی هستند و قدرت تصمیم گیری ندارند و نمی دانند چقدر احساس و چقدر منطق مهم است در ازدواج؛ بنابراین در این انتخاب بسیار مهم است از مشاورین متخصص در این امر کمک بگیرند تا با کمک مشاوره قبل از ازدواج بتوانند با توجه به ویژگی های شخصیتی خود و فرد مورد نظرشان و شرایط و موقعیت هر دوطرف از نظرفردی ،ا جتماعی و خانوادگی بهترین انتخاب را داشته باشند.

ازدواج مساله بسیار مهمی است که بسیاری از جنبه‌های مختلف زندگی فردی و اجتماعی انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

امروزه شمار روز افزون موارد طلاق موجب شده است تا صاحب نظران به فکر پیدا کردن راه حل هایی باشند که یک ازدواج موفق و سالم را فراهم ساخته و مانع از شیوع و افزایش آمار طلاق که یقیناً عواقب و آسیب های بعدی آن بسیار دشوارتر و سخت تر خواهد بودشوند.

مشاوره قبل از ازدواج ابتدا در زمینه مسائل پزشکی ، مسئله گروههای فوتی و ژنتیکی آغاز گردید و امروزه کم کم در زمینه مسائل شخصیتی و روانی و روابط نیز در حال شکل گیری و کاربرد است. در این مقوله کارکردهای مشاوره قبل از ازدواج بسیار مهم هستند که به آنها می‌پردازیم.

برای دریافت مشاوره ازدواج به قسمت رزرو مشاوره سایت مراجعه نمایید و از مشاوران مجرب ما تعیین وقت کنید.

چه ملاکهایی برای ازدواج سالم در مشاوره قبل از ازدواج بررسی می شود؟

سن ازدواج عامل مهمی است که می‌تواند رضایت از زندگی مشترک را تحت تاثیر قرار دهد. هر چند این عامل به تنهایی نمی‌تواند تعیین کننده باشد، اما عامل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

بر این اساس لازم به نظر می‌رسد میزان آمادگی سنی ، روانی و اجتماعی طرفین مورد بررسی قرار گیرد. بطوری که عدم پختگی روانی ، عاطفی ، جسمانی و اجتماعی طرفین مشکلات زیادی را به بار خواهد آورد و روشن است رسیدن به سن و سالی که از لحاظ اجتماعی مناسب برای ازدواج به نظر می‌رسد به تنهایی قابل تکیه کردن نخواهد بود چرا که افراد مختلف در سنین متفاوتی به پختگی و آمادگی لازم برای ازدواج می‌رسند.

یک فرد 25 ساله ممکن است از پختگی و رشد و تکامل روانی ، اجتماعی و عاطفی برخوردار باشد در حالیکه فرد دیگری در سن 35 سالگی چنین آمادگی را نداشته باشد.

مشاوره و بررسی تطابق و تناسب شخصیتی طرفین در ازدواج

ویژگیهای شخصیتی بسیار متنوع و متعدد هستند، اما برخی از آنها دخالت بیشتری در رضایت از زندگی مشترک دارند. مطمئنا فردی که بسیار به نظافت و تمیزی اهمیت قائل هست، نخواهد توانست با فردی که چندان در قید و بند این امور نیست زندگی موفقی داشته باشد.
از ویژگیهای مهم شخصیتی که تاثیر قابل توجه در این زمینه دارند می‌توان به درون گرایی و برون گرایی اشاره کرد. افراد درون گرا تمایل زیادی به گذراندن اوقات خود به تنهایی دارند در حالیکه برای افراد برون گرا تحمل چنین شرایطی بسیار سخت و آزار دهنده است.

 افراد درون گرا سرگرمیهایی چون مطالعه و … دارند در حالیکه افراد برون گرا در شرایط جمعی و سرگرم کننده لذت می‌برند مثل بازیهای دسته جمعی.
چنین ویژگیهایی به تعداد زیادی وجود دارند که البته گاه همسان بودن ویژگیهای طرفین و گاه ناهمسانی آنها می‌تواند فاکتوری برای ازدواج موفق باشد.

به عنوان مثال ازدواج فرد درون گرا با فرد درونگرا موفق آمیزتر خواهد بود تا ازدواج درون گرا با فردی برون گرا در حالیکه سلطه جوئی یک ویژگی است که حتما باید ناهمسانی آن در طرفین مورد توجه قرار گیرد. دو فرد سلطه جو میزان تسلط بیشتری در زندگی مشترک خواهند داشت تا ازدواج فردی سلطه جو با فردی سلطه پذیر.

به چه نکاتی قبل از ازدواج توجه کنیم ؟

قبل از اینکه دو نفر برای ازدواج ازدواج اقدام کنند نیاز است پیش زمینه هایی برای شناخت کافی ایجاد شود و حتی نیاز است تک تک اون افراد پیشنیاز های لازم برای ازدواج را داشته باشند.
همونطور که یک فرد برای گرفتن گواهینامه اولین پیشنیاز اش تمام کردن سن هجده سال است و همینطور تأیید سلامت کامل و دیدن آموزش هایی بصورت تئوری و عملی دقیقاً ازدواج هم اینگونه است شما برای اینکه ازدواج کنید نیاز است قبل از ازدواج در ابتدای امر سن قانونی و بلوغ لازم و صلاحیت لازم برای این امر را داشته باشید.
مشاوره قبل از ازدواج میتونه نقش دوره های آموزشی شما برای بالا بردن سطح آگاهیتان باشد، برای اینکه چطور طرف مقابلتون را در دوره آشنایی بررسی کنید و برای این شناخت از چه ابزار هایی استفاده کنید تا انتخاب دقیق تر و آگاهانه ای داشته باشید تا بنوعی تضمین کننده خوشبختی شما باشد و جلوگیری کند از آسیب های احتمالی که بدترین حالت ممکنش طلاق است!!

در اینجا به چند مورد از مواردی که نیاز است شما قبل از ازدواج بدانید و در مشاوره پیش از ازدواج به شما آموزش داده میشود اشاره میکنم:

جذابیت قبل از ازدواج : عموماً اولین عامل محرک برای شروع یک رابطه است .
یکی از مهمترین عواملی که برای انتخاب فرد مورد نظر برای ازدواج باید در نظر گرفته شود جذابیت ظاهری، رفتاری، گفتاری است؛جذابیت در آغاز و گسترش روابط زن و مرد تأثیر بسزایی دارد.

مشاوره ازدواج به شما کمک میکند تا بدانید جذابیت های اولیه به چه صورت است تا دچار اشتباه نشوید در انتخابتان. چرا که گاهاً برخی افراد فقط و فقط جذب ظاهر بسیار زیبای فرد می شوند و عقل و هوش خود را از دست می دهند و توجه به جذابیت های دیگر را که باید در نظر گرفته شود در انتخاب همسر فراموش می کنند و ممکن است با یک انتخاب اشتباه کل زندگی خود را تحت الشعاع قرار دهند.

در زمان های گذشته ازدواج های سنتی مرسوم بوده است. بطوری که دو نفر بدون هیچ شناخت قبلی اولین باب مراسم آشناییشان در حضور افراد خانواده با عنوان خواستگاری اجرا می شده که این مراسم دقیقاً همون داستان جذابیت است که خانواده ها فضایی را برای اولین دیدار دختر و پسر فراهم می کردند تا متوجه شوند که این دختر و پسر در نگاه اول از همدیگه خوششون میاد یا نه!

تماس برای مشاوره ازدواج

اگر هر دو نفر اعلام رضایت داشتند و در نگاه اول جذب صورت گرفت برای ادامه باب نامزدی و آشنایی گذاشته می شد و در غیر اینصورت همان جا ارتباط قطع میشد.
در زمان حال کاملاً متفاوت از گذشته است بطوری که دختر و پسر بعد از یک مدت دوره آشنایی بعد از اینکه به این نتیجه رسیدند که با یکدیگر تفاهم دارند ودر بیشتر موارد خوشبختانه به مشاورین قبل از ازدواج مراجعه میکنند وبا اطمینان از انتخاب درستشان هر دو نفر به یکدیگر اعلام آمادگی برای ازدواج می کنند و به خانواده هایشان اطلاع می دهند.
که در هر دو مورد تفاوتی ندارد تنها چیزی که مهم است این است که جذب یکدیگر شده باشند در نگاه اول بعد به سمت دوره آشنایی روند که در مشاوره پیش از ازدواج به افراد کمک می شود تا بدانند جذب یکدیگر بصورت واقعی شده اند یا بصورت غیر واقعی و تنها بخاطر داشتن موقعیت خاصی جذب طرف مقابل شده اند .

انواع مشاوره قبل از ازدواج

شما می توانید به صورت غیر حضوری و آنلاین قبل از این ‌که ازدواج کنید با مشاور صحبت کنید.  لازم به ذکر است که شما می توانید به صورت آنلاین مشاوره بگیرید.
این نوع مشاوره در کم شدن هزینه ی رفت و آمد و صرفه جویی در وقت شما کمک می کند و هم چنین شما می توانید با بهترین و مجرب ترین مشاوره ها در ارتباط باشید و علاوه بر تمام این ها این مشاور ها به صورت ۲۴ ساعته در خدمت شما هستند.
دقت کنید که شما قبل از ازدواج به هیچ عنوان نباید بگوئید که من می خواهم با خود طرف زندگی کنم و با خانواده آن کاری ندارم. این مسائل بعد ها خیلی مشکل ساز می شوند.  شما چه بخواهید و چه نخواهید با آن خانواده در ارتباط هستید و خود  فرد نیز در آن خانواده تربیت شده است و قطعا در خیلی از موارد مانند آن ها عمل می کند.
شما باید با مشاور ها و افراد متخصص صحبت کنید تا یک ازدواج عاقلانه و موفقی داشته باشید. چرا که یک ازدواج نا موفق و بدون مشورت می تواند صدمات روحی و مشکلات جسمی زیادی را به همراه داشته و شما را به یک پرتگاه نزدیک کند.

ضرورت مشاوره ازدواج

جوانان بهتر از قبل از ازدواج همه راهنمایی ها و آموزش های لازم می باشد جهت ازدواج و زندگی مشترک یاد بگیرند که چگونه با همسر خود رفتار کنند و همچنین چگونه نیازهای عاطفی و جنسی او را برطرف نمایند همه این ها لازمه یک ازدواج موفق است.

زیرا با وجود یادگیری چنین مسائلی درک متقابل پیش می ‌آید و زوجین می توانند عاشقانه زندگی خود را ادامه دهند شاید با خود بگویید خانواده می ‌توانند به زوجین کمک کنند. اما باید بگوییم که در این قسمت ضرورت مشاور ازدواج نمایان می شود.

چرا که مشاور ازدواج یک فرد بی طرف و البته باسواد و تحصیلکرده و با تجربه است که می تواند در این مسائل دخالت داشته و بهترین راه ها را به شما معرفی و راهنمایی کند تا بدانید که مهارت‌ های لازم برای یک زندگی موفق چیست؟

چگونه می توان چندین سال با یک نفر زندگی کرد و از زندگی لذت برد. پس حتما باید قبل از ازدواج مشاوره های جنسی و غیره را گذراند علی مرو برای اطلاعات بیش تر برای مشاوره تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

مشاوره ازدواج حضوری

برای این که همه تکنیک ها و مهارت های مهم در زندگی مشترک را یاد بگیرید بهتر است جلسات مشاوره را به صورت حضوری شرکت کنید در این صورت ارتباط کلامی شما با مشاور بیش تر خواهد بود و شرایط برای پرسش و پاسخ های بیش تر فراهم خواهد شد.

هم چنین مشاور خود را خواهید دید و اعتماد کامل حرف های او را به خاطر خواهید سپرد البته ارتباط با مشاور ازدواج به روش های زیر هم امکان پذیر است:

 • مشاوره ازدواج تلفنی
 • مشاوره ازدواج آنلاین

این شما هستید که یکی از این سه راه را انتخاب می کنید اما ما به شما می‌ گوییم که شرکت در جلسات مشاوره حضوری مفید تر خواهد بود. مشاور ازدواج جوانان امری است که باید حتما اجرا شود زیرا تاثیرات آن مستقیم بر جامعه می باشد.

زیرا هر چه قبل از ازدواج جوانان آموزش های بهتری ببینند زندگی سالم تری خواهند داشت از این رو خانواده فرزندان سالم تر و بهتری تحویل جامعه خواهد داد چقدر زمان برای پیشرفت و رشد جامعه مفید خواهد بود.

تماس برای مشاوره ازدواج
برای تماس با مشاور کلیک کنید