مشاوره ی زوج درمانی هیجان مدار

مشاوره ی زوج درمانی هیجان مدار چه نوع روش هایی دارد؟ امروزه همزمان با پیشرفت و توسعه در زمینه های مختلف در مقیاس جهانی مشاوره و روان درمانی نیز به رشد قابل توجهی داشته است.

مشاوره و روان درمانی باید در قالب یک رویکرد و نظریه ارائه گردد و مشاوران و روان درمان گران نمی توانند بدون مبنا و نظریه اقدام به درمان مراجعین خود نمایند. در گذشته تنها رویکرد های یگانه ای مطرح می شدند که در هر زمان پیروان و طرفداران خود را داشتند.

اما امروزه انواع متعددی از رویکرد های ترکیبی وجود دارند که مبنای خود را از رویکرد های مختلف گرفته اند. این رویکرد ها معمولا بیشتر از رویکرد های واحد مورد توجه مشاوران و روان درمانگران قرار گرفته است به ویژه مشاوران دهه های اخیر که به یک رویکرد یگانه و رویکرد های قدیمی قانع نیستند و ترجیح می دهند بیشتر از رویکرد های یک پارچه نگر که ترکیبی از چند رویکرد هستند استفاد ه کنند.

رویکرد هیجان مدار یکی از رویکرد های جذاب و پر طرفدار است که از ترکیب رویکرد های تجربه گرایی و فرد مدار راجرز، دلبستگی بالبی، و رویکر سیستماتیک مینوچین توسط دکتر سوزان جانسون روان شناس کانادایی ابداع گرید و به جهانیان معرفی شد.

هم راجرز و هم بالبی و هم مینوچین از روان شناسان برجسته هستند همین امر باعث شده است که ترکیب رویکرد های آن ها با یکدیگر رویکرد جذابی را به نام رویکرد هیجان مدار ایجاد نماید. رویکرد هیجان مدار برای درمان بسیاری از اختلالات روانی و در حوزه های مختلف مشاوره و روان درمانی مانند، کودک، خانواده، زوجین و.. مورد استفاده قرار می گیرد.

ما در این مقاله در مورد مشاوره ی زوج درمانی هیجان مدار صحبت می کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 مشاوره ی زوج درمانی هیجان مدار

هدف زوج درمانی هیجان مدار چیست؟

اما سوال مهم این جا است که ما در مشاوره ی زوج درمانی قصد داریم به چه چیزی برسیم و هدف ما در این درمان چیست؟ هدف اصلی زوج درمانی هیجان مدار ایجاد اتصال و ارتباط ایمن است؛ اما منظور از این عبارت چیست؟

اتصال و ارتباط ایمین بین زوجین بدین معنا است که هر کدام از روجین بتوانند در زندگی مشترک خود و در رابطه با یکدیگر احساس امنیت و اطمینان و آرامش نمایند. هر کدام از روجین به یکدیگر کمک کنند که در رابطه با یکدیگر احساس مثبت و اعتماد به نفس داشته باشند و مهارت تنظیم هیجانات و خود تنظیمی را کسب نمایند.

زوج درمانی هیجان مدار ارتباط و زندگی زوجین را به لحاظ ساختاری مورد بررسی قرار می دهد و زوجین را وادار می کند به این موضوع فکر کنند که چه طور شد که زندگی ما به این جا کشیده شد و در حال حاضر چه طور میتوان این مشکلات به وجود آمده را مرتفع نمود و موانعی را که مانع از اتصال ایمن زوجین می شود بر طرف کرد. در نتیجه ی زوج درمانی هیجان مدار زوحین در رابطه ی خود با یکدیگر احساسات جدیدی را تجربه خواند کرد و متوجه تغییرات رفتاری یکدیگر می شوند.

هدف زوج درمانی هیجان مدار چیست؟

زوج درمانی هیجان مدار برای حل چه مشکلاتی مناسب است؟

زوج درمانی هیجان مدار برای طیف وسیعی از مشکلات موجود بین زوجین مورد استفاده قرار می گیرد و کارایی آن اثبات شده است.

زوج درمانی هیجان مدار برای حل مشکلات زیر مناسب است:

  • خیانت و عدم اعتماد بین زوجین
  • مشاجره و بحث و دعوا
  • فقدان صمیمت
  • فشار های خانوادگی
  • استرس ناشی از انتقال
  • و سایر تعارضات زناشویی

و اما یک سوال چرا زوج درمانی هیجان مدار برای حل مشکلات بالا مناسب است؟ این روش درمانی چه مزیت هایی دارد؟ زوج درمانی هیجان مدار به این دلیل برای حل مشکلات بالا مناسب است که به هسته ی اصلی و بنیادی رابطه ی زوجین و تعارضات و فشار های به وجود آمده در زندگی مشترک می پردازد و به زوجین کمک می کند تا درک کنند و کشف نمایند که چرا احساسات آن ها تا این حد غلیظ شده است که چنین استرس ها و فشارهایی را تجربه کنند.

زوج درمانی هیجان مدار برای حل چه مشکلاتی مناسب است؟

کارگاه ها زوج درمانی هیجان مدار

کارگاه های زوج درمانی هیجان مدار که توسط مراکز و موساسات مشاوره و روان شناسی در سطح کشور برگزار می شود. برخی از این کارگاه ها برای دانشجویانی کارشناسی و کارشناسی ارشدی که قصد مشاوره در زمینه ی زوج درمانی هیجان مدار است مناسب است و برخی از این کارگاه ها مختص زوجین است که مهارتهای اتصال  و ارتباط ایمن را به زوجین آموزش می دهند. البته برخی از کارگاه ها هم برای هر دو گروه مناسب است.

مراحل مشاوره زوج درمانی هیجان مدار

  • توقف چرخه ی معیوب از طریق شناسایی مشکلات کلیدی، الگوهای منفی، ترس های ناشناخته و هیجانات منفی مرتبط با دلبستگی و..
  • تغییر الگوهای تعاملی افراد و شکل گیری تعامل و اتصال ایمن مرتبط با زوج درمانی هیجان مدار
  • تثبیت و یک نواختی استفاده از مهارت های جدید برای حل مشکلات قدیمی و استفاده از آنچه در جلسه ی درمان فراگرفته اند در بیرون از جلسه ی درمان

نکته:

در این بین وب سایت مشاورکده می تواند به شما کمک شایانی در زمینه مشاوره های زوج درمانی و … داشته باشد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید