مشاوره کودک چگونه انجام میشود؟

بیماری و مشکلات روحی فقط شامل بزرگسالان نمیشود و این مسایل میتواند تا حد زیادی به دوران کودکی بازگردد. لذا توجه به مشاوره کودک امری مهم به نظر می رسد. همانطور که میتوان فهمید حل کردن معظلات دوران کودکی تاثیر مهمی بر سلامت روحی و آینده هر فرد دارد. در نتیجه نباید از مسله سلامت روحی کودک غافل شد. اکثر مردم تصور می‌کنند که کودکی زمان شادی است، و از این واقعیت که کودکان اغلب با استرس و اختلالات روان‌شناختی روبرو هستند اطلاعی ندارند.

کودکان ممکن است با مشکلات روانی و عاطفی مشابه بزرگسالان را تجربه کنند. مشکلات روحی و روانی کودکان ممکن است دلایل زیادی داشته باشد. این دلایل ممکن است شامل مواردی مثل ملاقات با افراد جدید، طلاق، مرگ عزیزان، سوءاستفاده، فقر، مشکلات در مدرسه و مشکلات با همسن و سالان باشد. همچنین شواهدی وجود دارد مبنی ‌بر اینکه بعضی از اختلالات روحی ارثی بوده و دارای عوامل ژنتیکی هستند. با این وجود ممکن است علائم این اختلالات در کودکان متفاوت باشد. برای مثال کودکی که از اختلالات روحی مثل افسردگی رنج می‌برد ممکن است بجای آرام و ساکت شدن دچار برون‌ ریزی هیجانی و مشکلات رفتاری ظاهری شود. از آنجا که کودکان بطور معمول متفاوت از بزرگسالان فکر می‌کنند و با روش متفاوتی به دنیا نگاه می‌کنند، روان‌شناسان و مشاوران بزرگسال معمولی برای درمان اختلالات روانی در کودکان گزینه مناسبی نیستند.بنابراین نیاز به یک مشاوره تخصصی در حوزه کودک است.

کودک درمانی و مشاوره کودک را می شود توسط کودک، یکی از والدین یا هر دو و یا توسط بیشتر از یک عضو خانواده انجام داد. این کار توسط مشاور یا درمان‌گری که متخصص کار با کودکان است. در مرکز مشاور کده صورت می پذیرد. مشاوره ‎کودک نوعی خدمات روانشناسی است که بر کودکان و نوجوانان تمرکز میکند مشاوران کودک به درمان اختلالات دوران کودکی کمک می کنند، در مسیر تربیت فرزند به والدین آموزش های لازم را می دهد تا به  ارتقای سلامت روان کودکان و نوجوانان خود کمک کنند.

در جلسات مشاوره درمانگر کودک را تشویق می کند تا هیجاناتش را مطرح کند روند مشاوره می تواند در جریان یک بازی جلو برود استفاده از بازی یا کارهای هنری به کمک می کند که کودکان احساس راحتی بیشتری نماید و آنچه که مشاور در مورد نوع رفتار و ابراز هیجان آموزش می دهد را بهتر متوجه شود.

مهمترین هدفی که در  مشاوره‌کودک مورد توجه است کمک به کوکان و نوجوانان است. تا با به شیوه بهتری با احساساتشان سازگار گردند، مشکلات خود را درک کنند، مهارت های مقابله ای لازم را پرورش دهند. و در نهایت بتوانند بهترین تصمیم را برای مسایل پیش روی خود بگیرند. برای دریافت مشاوره برای کودک خود به قسمت رزرو مشاوره مراجعه کرده و به صورت تلفنی از متخصصان ما وقت بگیرید.

زمینه های مشاوره کردن کودک

بالا بردن مهارت های اجتماعی در کودک

کمک به کودکانی که با مشکلات سوگ و فقدان والدین رو به رو هستند.

کودکانی که مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند.

کودکانی که با مشکلات روحی نظیر افسردگی، استرس و کمبود اعتماد به نفس مواجه هستند.

کودکانی که به اختلالات دوران کودکی نظیر اختلالات رفتاری، اختلالات عصبی-رشدی و بیماری های ژنتیکی و کروموزومی مبتلا می باشند

در نهایت با استفاده از مشاوره کودک به شما این نوید را می دهیم که اگر حتی فرزندان شما بعضی از عادات بد را آموخته باشند؛ هنوز هم برای تربیت صحیح دیر نیست. شما می توانید با یادگیری اصول کنترل احساسات خود و شناخت کامل روانشناسی کودک و متود های صحیح تربیتی کودک، فرزندانتان را برای شکوفایی در اجتماع و زندگی آینده تربیت نمایید. فقط کافیست با آموزه های ما جلو روید و صبورانه اموزش ها را انجام دهید.

سایت مشاورکده ارائه دهنده انواع مشاوره های خانواده، کودک، اعتیاد، ازدواج و…