مشاوره قبل از ازدواج

مسئله ازدواج یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های جامعه ما می‌باشد. بدون شک افرادی که برای آینده زندگی خود برنامه‌ریزی می‌کنند، رسیدن به آرامش و رضایت بیشتر از زندگی برای آن‌ها اهمیت بالایی خواهد داشت. در مقوله ازدواج نیز اگر افراد با شناخت و آگاهی لازم اقدام به ازدواج کنند از آسیب‌ها و پیشامدهای ناخوشایند در آینده پیشگیری خواهند کرد. یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای داشتن ازدواج موفق مشاوره قبل از ازدواج است. افراد با مراجعه به مشاور باتجربه می‌توانند با شناخت و آگاهی لازم در مورد همسر آینده خود ازدواج موفق‌تری داشته باشند.

در مشاوره قبل از ازدواج مشاور به دنبال انطباق افراد شبیه هم برای ازدواج نیست. در جلسات مشاوره روانشناس به بررسی شخصیت هر یک از طرفین رابطه می‌پردازد. معیارهای و میزان شناخت از خود در این جلسات توسط روانشناس بررسی می‌شود. روان‌شناس در جلسات مشاوره قبل از ازدواج به دنبال عوامل هشداردهنده در دو طرف است که ممکن در آینده برای زوجین مشکل‌ساز و خطرآفرین باشد. اگر احتمالاً فرد دچار این عوامل باشد، در جلسات مشاوره این مشکلات شناسایی خواهد شد. مشاور با ارائه راهکارها مناسبت نحوه صحیح برخورد با این موارد را به دو طرف بیان می‌کند. درواقع در این جلسات دو طرف با شناخت کافی از روحیات و شخصیت یکدیگر که توسط مشاور ایجاد می‌شود آگاهانه وارد زندگی مشترک می‌شوند.

ضرورت مشاوره قبل از ازدواج

ضرورت مشاوره پیش از ازدواج ازاین‌جهت اهمیت دارد که افراد برای رسیدن به شناخت کافی از یکدیگر باید از فرد متخصص در این زمینه کمک و مشاوره بگیرند. هدف از مشاوره پیش از ازدواج رسیدن به پاسخ موارد زیر است:

 1. آیا دو طرف برای ازدواج و نامزدی آمادگی کافی دارند؟
 2. آیا شرایط دو طرف با یکدیگر همسان و هم کف است؟
 3. آیا مهارت‌های لازم برای ورود به زندگی مشترک را دارند؟

شاید در ذهن بسیاری از افراد آمادگی برای ازدواج خرید وسایل، رزرو هتل، خرید سرویس طلا، لیست مهمان‌ها و مسائلی پیرامون مراسم عروسی باشد. آماده‌سازی و هماهنگی این موارد شاید چند ماه طول بکشد و نهایتاً در شب عروسی همه‌چیز به‌خوبی و خوشی تمام می‌شود. ظاهرا همه‌چیز مناسب جلو رفته است.

اما قبل از اقدام عملی برای شروع زندگی مشترک باید این مسئله را در نظر داشته باشیم که آیا دو طرف در موارد زیر با یکدیگر اشتراک و همخوانی دارند یا خیر:

 • برنامه‌ریزی مالی
 • اوقات فراغت
 • اعتقادات مذهبی
 • صمیمیت و دل‌بستگی
 • مسئولیت‌پذیری
 • برقراری ارتباط
 • ایجاد تغییر در یکدیگر
 • قضاوت منصفانه در مسائل پیش رو

در جلسات مشاوره پیش از ازدواج موارد ذکرشده به صورت تخصصی توسط مشاور و روانشناس بررسی می‌شود. این مرحله از ازدواج جنبه پیشگیری داشته و به دو طرف آگاهی‌های لازم در مواجه‌شدن با مسائل پیش رو در زندگی مشترک داده می‌شود. درنهایت مشاوره پیش از ازدواج باعث تأمین بهداشت روانی خانواده خواهد شد.

زمان مناسب برای مشاوره پیش از ازدواج

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید مدنظر دو طرف برای مشاوره پیش از ازدواج قرار گیرد زمان اقدام برای شرکت در جلسات مشاوره است. برای رسیدن به بهترین نتیجه باید مشاوره پیش از ازدواج در زمان مناسب صورت پذیرد.

بلافاصله بعد از آشنایی زمان مناسبی برای مشاوره نخواهد بود. همچنین بعد از آشنایی طولانی‌مدت بدلیل شکل‌گیری روابط عاطفی بین طرفین مشاوره سودمندی لازم را نخواهد داشت. بهترین زمان برای مشاوره قبل از ازدواج بعد از شناخت کلی در رابطه با وضعیت ظاهری، موقعیت اجتماعی و موقعیت خانوادگی است. درواقع اگر فرد بعد از آشنایی کلی اولیه به این نتیجه برسد که فرد مقابل برای ازدواج گزینه مناسبی است می‌توانند جلسات مشاوره را شروع کند.

درواقع در این جلسات، مشاور به شناخت درستی از خصوصیات رفتاری دو طرف می‌رسد و میزان سازگاری دو طرف با یکدیگر را موردبررسی قرار می‌دهد.


حتما بخوانید: نکات کلیدی قبل از ازدواج


جلسات مشاوره قبل از ازدواج به چه صورت است؟

دو طرف باید در چندین جلسه مشاوره با مشاور پیش از ازدواج صحبت کنند. در جلسات اول میزان و مدت و نحوه آشنایی آنان و همچنین انگیزه آنان از ازدواج مطرح می‌شود. در جلسات بعد هر فرد به‌صورت مجزا با ارزیابی‌های صورت گرفته توسط مشاور و همچنین انجام تست‌های روانشناسی، تیپ شخصیتی و نگرش آنان بررسی می‌شود.

درنهایت در جلسه مشترک اطلاعاتی که مشاور از دو طرف بر اساس تست‌ها و مصاحبه و مشاهده کسب کرده، مطرح‌شده و به اشتراک گذاشته می‌شود. واکنش دو طرف نسبت به مواردی که مطرح می‌شود معیار مناسبی برای تصمیم در مورد ازدواج موفق می‌باشد. به‌عنوان‌مثال اگر فردی رفتاری شکاکی داشته باشد که این مسئله توسط مشاور کشف خواهد شد، فرد باید این رفتار را بپذیرد و آمادگی خود را برای تغییر اعلام کند؛ اما اگر فرد با پرخاشگری نسبت به این رفتار خود طفره رود فرد مقابل باید بادید بازتری برای شروع زندگی مشترک با این فرد تصمیم بگیرد.


حتما بخوانید: آیا برای ازدواج عشق کافی نیست؟


مشاوره

فواید مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

در جلسات مشاوره پیش از ازدواج هدف و انتظارات فرد از ازدواج مشخص می‌شود. در این جلسات افراد نسبت به خواسته و انتظارات یکدیگر شناخت کافی پیدا می‌کنند. به‌عنوان‌مثال انتظارات فرد از میزان رضایت جنسی، میزان صمیمیت با یکدیگر، میزان تعهد در رابطه یا نحوه انجام کارهای منزل و … می‌تواند کمک بسزایی در شناخت افراد به یکدیگر داشته باشد.

در جلسات مشاور و روانشناس به‌عنوان نفر سوم زوایایی شخصیتی دو طرف را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. درواقع مشاور بدون قضاوت یا در نظر گرفتن مسائل احساسی نظر خود را در مورد این ازدواج بیان می‌کند. باید به این نکته توجه داشت که انتخاب نهایی بر عهده طرفین است. مشاور نقاط قوت و ضعف دو طرف را بازگو می‌کند و تصمیم نهایی برای ازدواج را به دو طرف واگذار می‌کند.

در جلسات مشاوره قبل از ازدواج با توجه به نقاط ضعفی که در هر یک از طرفین توسط روانشناس شناسایی می‌شود راهکارهای مناسب بابت رفع آن‌ها به فرد داده می‌شود.

بدون شک مشورت با روانشناس متخصص هم برای شناخت مناسب از طرف مقابل و هم برای شناخت نقاط ضعف و قوت خود فرد و همچنین نحوه مواجهه با مشکلاتی احتمالی که در آینده دو طرف با آن مواجه خواهند شد کمک بسزایی خواهد کرد.

تماس روزانه