مشاوره برای نوجوان پرخاشگر

چگونگی مشاوره برای نوجوان پرخاشگر 

مشاوره برای نوجوان پرخاشگر یک امر بسیار مهم با توجه به این دوره بحرانی زندگی نوجوان می باشد. در دوره نوجوانی و بلوغ نوجوان او با یکسری بحران ها مواجه می شود. که اگر نتواند به خوبی آنها را برطرف نماید قطعا با مشکل مواجه خواهد شد. به خاطر داشته باشید ادامه رفتار و خلق و خوی بد نوجوان ممکن است در ادامه به خشونت هم منجر شود. اینجاست که ما متوجه اهمیت مشاوره به نوجوان که در سن بحرانی قرار دارد خواهید شد. با وجود رفتارهای پرخاشگرانه نوجوان شما باید به خاطر داشته باشید که  شما باید رفتار مناسبی با او داشته باشید. چرا که فرزند شما نیاز به دوست داشتن و پذیرش از سمت شما را دارد.

اهمیت مراجعه به مشاور در دوره نوجوانی

نوجوانی از جمله دوره های بسیار حساس برای هر کسی محسوب میشود  چرا که در این دوره نوجوان با تغییرات ظاهری و درونی رو به رو می شود که ممکن است نتواند به خوبی با آن کنار بیاید و تا این دوره را بگذراند کمی طول می کشد تا تغییرات را بپذیرد. نوجوان در واکنش به این تغییرات هورمونی و ویژگی های جنسی و اخلاقی و روحی-روانی این دوره ممکن است که اخلاق  پرخاشگرایانه ای از خود نشان دهد.

بسیاری از خانواده ها از این امر شکایت دارند که نمی توانند به خوبی با فرزندان نوجوان خود در این دوره به لحاظ اخلاقی کنار بیایند با توجه به این موارد آنچه  که میتواند به خانواده ها کمک کند . بر اساس مواردی که گفته شد مشاوره میتواند با اطلاعات و تجربه های که دارد به راحتی میتواند به شما کمک کند تا نحوه برخورد با نوجوان خود را به خوبی یاد بگیرید واز طرفی به نوجوان کمک کند تا چگونگی کنار آمدن با تغییرات این دوره را فرا بگیرد.

مشاوره برای نوجوان پرخاشگر

پرخاشگری

علت پرخاشگری در نوجوانان

1-افزایش ترشح هورمون تستوسترون که به هورمون پرخاشگری شناخته می شود در دوران بلوغ است. با افزایش ترشح این هورمون، نوجوان دچار برانگیختگی‌های جنسی می‌شود که ناتوانی در ارضاء و رفع نیاز جنسی برانگیخته شده باعث انجام اعمال پرخاشگرایانه میشود.

2- از عوامل بسیار تاثیر گذار در ایجاد رفتارهای پرخاشگرایانه در نوجوانان میتواند رفتارها و شیوه های غلط رفتاری و تربیتی پدر ومادرها می باشد.

3-رفتارهای پرخاشگرایانه پدر یا مادر باعث می شود تا فرزند شما را الگوی رفتاری خود قرار دهد و بر این اساس رفتارهای پرخاشگرایانه را بیاموزد.

4-والدینی که از شیو‌ه‌های تربیتی مستبدانه مثل تنبیه بدنی، دستورات مستقیم بدون توجیه کردن آنها استفاده می‌کنند، احتمال پرخاشگری فرزند خود را بالا می برند.

5- یکی از دلایل تکرار رفتار پرخاشگرانه این است که نوجوان فکر می کند میتواند از طریق رفتارهای پرخاشگرایانه به خواسته های خود برسند. بنابراین با توجه داشته باشند که والدین بایدرفتار صحیح را پیدا کنند.

6- دوران نوجوانی یکی دوره بسیار حساس است فرد در این دوره از خانواده خود جدا می شود و دوست دارد بیشتر در کنار هم سن و سالان خود قرار بگیرد. اگر دوستانی که آنها انتخاب می کنند دوستان خوبی نباشند قطعا روی رفتارهای انها تاثیر می گذارد.

نحوه برخورد با نوجوان پرخاشگر

1-به آنها یک فضای گفتگو و هم صحبتی بدهید

سعی کنید که شما نسب به نوجوان خودجبهه آرامی داشته باشید و برای گوش دادن به صحبت های او به او فضای گفتگو بدهید.

2-هرگز در برابر رفتارهای غلط نوجوان ساکت نباشد

پدر مادر باید بدانند که در برابر رفتار غلط فرزندان شان چگونه برخورد درستی داشته باشند و شما در برابر نوجوانان باید بدانند که شما در مرزهایی که تعیین کرده اید ایستاده اید. آن ها باید بدانند که هر نوع خشونت قابل قبول نیست.

3-سعی کنید تطبیق رفتاری داشته باشید

به خاطر داشته باشید که واکنش نادرست به رفتار دیگران میتواند باعث مقاومت آنها نسبت به ادامه رفتار اشتباه شود. رفتار شما هم می تواند در برخورد با نوجوانتان به او بیاموزد که درست رفتار کند.

حال که متوجه شدید که شرایط بحرانی دوره نوجوانی باعث می شود که فرزند نوجوان شما رفتاری همراه با پرخاشگری داشته باشد پس باید سعی کنید به آنها کمک کنید تا بهترین رفتار را داشته باشند. از جمله این کمک های شما در این زمینه استفاده از راهنمایی های یک مشاور خوب و متخصص است. مشاورین ما در مرکز مشاورکده آماده راهنمایی  شما در این زمینه هستند پس ما در ارتباط باشید.

برای رزرو وقت مشاوره کلیک کنید.