طلاق عاطفی

بسیاری از افرادی که به مرحله طلاق رسیده‌اند طلاق عاطفی را تجربه کرده‌اند. طلاق عاطفی مرحله حساس در زندگی زوج‌هایی است که دچار اختلاف شده‌اند. اگر این مرحله به‌درستی مدیریت شود و زن و شوهر بتوانند مسائل بینشان را با درستی حل‌وفصل کنند از بروز طلاق جلوگیری خواهند کرد. شناخت کافی در مورد عوامل به وجود آورنده طلاق عاطفی می‌تواند به زن و شوهر کمک کند که با انتخاب روش صحیح برخورد با این موضوع، صمیمت را دوباره در بین خود شکوفا کنند.

در طلاق عاطفی هنوز به‌صورت رسمی زن و شوهر از یکدیگر جدا نشده‌اند؛ اما با توجه بااینکه زیر یک سقف زندگی می‌کنند رابطه سردی باهم دارند. عدم لذت بردن از زندگی به‌مرورزمان باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی زوجین و فرزندان خواهد شد. لذا در صورت مشاهده سرد شدن رابطه و علائم طلاق عاطفی حتماً با روانشناسان باتجربه مشورت کنید. بکار بردن راه‌کارهایی که توسط مشاورین متخصص ارائه می‌شود می‌تواند عوارض طلاق عاطفی را به‌شدت کاهش دهد.

مهم‌ترین عوامل ایجاد طلاق عاطفی

طلاق عاطفی دلایل مختلف و متعددی دارد که به‌مرورزمان در زندگی زوجین به وجود می‌آید. با دیدن این عوامل باید نگران سرد شدن رابطه و طلاق عاطفی در زندگی مشترک باشید. اگر در مواجه با این عوامل هوشیارانه عمل کنید قطعاً می‌توانید به زندگی خود شادی و نشاط و صمیمیت را هدیه کنید. از مهم‌ترین عواملی که باعث به وجود آمد طلاق عاطفی در زندگی می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

نداشتن نظر و عقیده مشابه با همسر

زن‌وشوهری که در زندگی مشترک در موضوعات مختلف هم‌عقیده نباشد معمولاً در گفتگوهای روزمره به اختلاف و تنش مواجه می‌شوند. این اختلافات باعث می‌شود که زوجین زمانی که کنار هم هستند حرفی برای گفتن نداشته باشند. این مسئله باگذشت زمان به سردی رابطه و طلاق عاطفی منجر می‌شود. زوجین زمانی که در کنار هم هستند بجای صحبت در مورد مواردی که اختلاف‌نظر ندارند باید در مورد مسائل مشترک فکری به گفتگو بپردازند.

مطالعه بیشتر  علت های خیانت در زنان

مشاوره خیانت

همسر بهانه‌گیر زمینه‌ساز طلاق عاطفی

اگر جدیداً رفتار بهانه‌جویی را در همسر خود مشاهده کردید باید این رفتار را ریشه‌یابی کنید. اگر همسر شما قبلاً ایرادگیر نبوده و جدیداً احساس می‌کنید بهانه‌گیری‌های بی‌مورد دارد باید هوشیار باشید. اگر در مقابل بهانه‌گیری همسر را به‌درستی رفتار نکنید زمینه طلاق عاطفی و سرد شدن رابطه را فراهم خواهید کرد.

جدی نگرفتن بهداشت انفرادی

یکی دیگر از نشانه‌های سردی رابطه و زمینه‌ساز جدایی زوجین عدم توجه به بهداشت فردی است. اگر احساس می‌کنید جدیداً همسر شما زیاد به بهداشت فردی خود مانند گذشته اهمیت نمی‌دهد باید این مورد را جدی بگیرید. یکی از نشانه‌های سردی رابطه و شروع طلاق عاطفی عدم توجه به بهداشت فردی است و با دیدن این نشانه باید دنبال علت اصلی آن باشید.

همخواب نشدن با همسر و طلاق عاطفی

 در زندگی زناشویی اگر همسر از صحبت کردن و هم‌خوابگی خودداری کند جرقه سرد شدن رابطه زده‌شده است. حتی در برخی موارد همسر از رابطه جنسی نیز اجتناب می‌کند. با مشاهده این مورد در رابطه با همسر خود باید رفتار درست نشان دهیم. اگر با بی‌تفاوتی با این مسئله برخورد کنید در آینده قطعاً حل کردن این مشکل بسیار سخت‌تر خواهد بود. اگر این مشکل به درستی حل نشود، علاوه بر طلاق عاطفی، شاید زوجین درگیر خیانت نیز بشوند. در لینک خیانت همسر اطلاعات مفیدی برای پیشگیری از این موضوع قرار داده شده است.

مشاوره

انتقادهای زیاد و جملات مأیوس‌کننده نشانه طلاق عاطفی

اگر همسر شما بیش‌ازحد معمول از شما انتقاد می‌کند نشان‌دهنده نارضایتی اوست. انتقادهای بی‌مورد در مورد مسائل عادی و رخدادهای معمولی زندگی نیز یکی از نشانه‌های شروع سردی رابطه است. همچنین اگر جدیداً همسر شما جملات مأیوس‌کننده را زیاد بکار می‌برد مانند ازدواج کار درستی نیست، یا زندگی بی‌معناست و … باید نگران طلاق عاطفی در زندگی خود باشید.

مطالعه بیشتر  علت خیانت های مکرر

دروغ‌گویی و رازنگهداری

یکی از مواردی که باید به آن حساس باشید رازداری همسر است. اگر جدیداً مشاهده می‌کنید که همسر شما مانند قبل راحت با شما صحبت نمی‌کند یا رازدار شده است زنگ خطر سردی رابطه به صدا درآمدهاست. این رازداری بعضاً با دروغ‌گویی نیز همراه است. رفتار صحیح در مواجه با رازداری یا دروغ‌گویی همسر مچ‌گیری و ایجاد تنش نیست. بلکه باید با شکیبایی دلیل و ریشه این رفتار را کشف کنید.

اگر در زندگی مشترک خود با عوامل فوق برخورد کرده‌اید حتماً برای ریشه‌یابی و حل این مشکلات اقدام کنید. دلیل جدایی در ابتدا شاید برای خیلی از زوجین ناشناخته باشد و نداند مشکل کار کجاست. بسیاری از زوج‌هایی که کارشان به طلاق کشیده شده زمانی درگیر همین عوامل به‌ظاهر ساده بوده‌اند. اگر در زمان درست با روانشناس باتجربه ارتباط برقرار کنید شاید بتوانید از آسیب‌های پیش رو تا حد زیادی پیشگیری کنید.

برای جلوگیری از طلاق عاطفی چه کنیم؟

شاید در اکثر زن و شوهرها نگرانی و دغدغه بابت سرد شدن رابطه و به وجود آمد طلاق عاطفی وجود داشته باشد. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. با رعایت کردن راهکارهای زیر می‌توانید از سرد شدن بین خود و همسر خود جلوگیری کنید:

مشاوره پیش از ازدواج

اگر زوجین قبل از ورود به زندگی مشترک به شناخت صحیح و کافی نسبت به هم برسند بادید بهتری نسبت به هم وارد زندگی مشترک می‌شوند. مشاوره اصولی قبل از ازدواج کمک مؤثری به طرفین در شناخت یکدیگر دارد. لذا حتماً قبل از ازدواج با روانشناس باتجربه مشاوره کنید.

آموزش صحیح به زوجین برای پیشگیری از طلاق عاطفی

زوجین در ارتباط زناشویی با مشکلاتی مواجه می‌شوند. برای حل این مورد می‌توانند با شرکت در کلاس‌های آموزش یا مراجعه به مشاور از رابطه زناشویی لذت بیشتری ببرند. گرمی رابطه زناشویی باعث از بین رفتن سرد رابطه بین زوجین می‌شوند.

مطالعه بیشتر  علل وقوع طلاق در ایران

نگه‌داشتن حرمت بین زن و شوهر

سعی کنید همدیگر را به‌صورت محبت‌آمیز صدا خطاب کنید و در جمع‌های خانوادگی‌شان و منزلت همسر خود را حفظ کنید. حتی درصورتی‌که بینتان اختلاف‌نظر و مشکل وجود دارد این مشکل را به بیرون از خانه منتقل نکنید و سعی کنید بین خودتان مشکلات را حل کنید.

در مورد مشکلات قاطعانه صحبت کنید

اگر در مورد همسر خود درگیری ذهنی دارید یا به خاطر مشکلاتتان درگیر دغدغه‌های ذهنی شده‌اید حتماً با همسر خود صحبت کنید. با مطرح کردن مشکلاتتان با همسر بخواهید که مسئله را کامل برای شما روشن کند و از حدس و گمان پرهیز کنید.

به همدیگر محبت کنید

علاقه و محبت بین خود را با کلام و رفتار خود نشان دهید. برای داشتن لحظات شاد برای همدیگر وقت بگذارید. معاشقه و داشتن رابطه‌ای گرم در صمیمیت زوجین نقش اساسی دارد.


حتما بخوانید: مشاور طلاق


طلاق عاطفی در زوجین چه علائمی دارد؟

اگر زوجین در مواجه با عوامل ذکرشده در بالا به‌درستی عمل نکنند به‌مرورزمان رابطه بینشان به سردی گرایش پیدا می‌کند. در صورت عدم مدیریت صحیح شرایط پیش‌آمده نشانه‌های طلاق عاطفی در زندگی مشترک مشاهده می‌شود. علائم و نشانه‌های طلاق عاطفی شامل موارد زیر است:

  • نبودن روابط عاطفی بین زن و شوهر
  • بی‌تفاوت شدن نسبت به یکدیگر
  • شکایت نکردن از مشکلات
  • بی‌اعتماد شدن همسر
  • اهمیت بیشتر به فرزندان
  • به رخ کشیدن اشتباهات و مشکلات بی‌اهمیت
  • بازگو کردن مسائل گذشته بجای ارائه راهکار برای مسائل حال حاضر
  • سکوت طولانی در مواجه با مشکلات

تماس روزانه