علائم و دلایل واژینیسموس یا دخول غیرممکن

واژینیسموس یا دخول غیرممکن به حالتی در زنان گفته می‌شود که عضلات ناحیه واژن در هنگام رابطه جنسی و دخول انقباض غیرارادی داشته و این حالت می‌تواند دائمی یا عودکننده باشد. این مشکل باعث مختل شدن زندگی زناشویی فرد شده و با از دست دادن اعتمادبه‌نفس و ایجاد ناراحتی، باعث عدم رضایت در روابط زوجین می‌شود. به دلیل اهمیت رضایت جنسی در رابطه زناشویی، در این مطلب علائم و دلایل بروز این مشکل شرح داده می‌شود و به راهکارهای درمانی نیز به‌صورت خلاصه در این مطلب و به‌صورت مفصل‌تر در مقاله‌ای جداگانه پرداخته می‌شود.

در صورت داشتن هرگونه سؤال و نظر می‌توانند با مشاورین مرکز مشاورکده همراه تماس بگیرند یا در قسمت نظرات و پیشنهادها سؤالات خود را مطرح کنند تا توسط روانشناسان و متخصصان باتجربه پاسخگویی شود.

 

علائم اصلی واژینیسموس کدم‌اند؟

علامت اصلی واژینیسموس منقبض شدن غیرارادی واژن است که می‌تواند دخول را دشوار یا حتی غیرممکن کند. علائم این مشکل در میان زنان متفاوت است. واژینیسموس در زنان با اشكال مختلف ظاهر می‌شود. برخی زنان قادر به واردکردن هیچ شيء اي در واژن خود نیستند و حتي از معاينه و كار گذاشتن تامپون هم اجتناب كرده و به‌صورت غیرارادی واژن به‌اصطلاح قفل می‌شود؛ زیرا به‌طور کامل بسته می‌شود، درحالی‌که بعضي از آن‌ها می‌توانند تامپون را وارد واژن خود کنند اما قادر به برقراری رابطه جنسی نیستند وزنان دیگری هم هستند که قادر به برقراری رابطه جنسی هستند اما این رابطه برایشان بسیار دردناک است؛ و ترس از دردناك بودن رابطه باعث می‌شود فاصله بين رابطه جنسي زياد شود و با گذر زمان و کم‌کم رابطه زناشویی‌شان به سردي گرايش می‌یابد.

درواقع منقبض شدن واژن امري كاملاً غیرارادی استونمی توانيد هيچ كاري براي متوقف كردن آن انجام دهيد. هميشه اين تصور ذهني به‌صورت ناخودآگاه در ذهن ما شکل‌گرفته كه دخول همراه با درد است و هرگاه كه انتظار دخول يا ورود هر شی‌ء خارجي (تامپون) يا … را به واژن خود داشته باشید عضلات واژن به‌عنوان واكنش محافظتي ناخودآگاه منقبض می‌شوند. درواقع اين تفكر يا باور غلط وجود دارد كه خانم‌هایی كه اختلال واژينيسموس دارند تمايلي به برقراري رابطه جنسي ندارند يا لذت جنسي برايشان بی‌معناست؛ درصورتی‌که اغلب آن‌ها به‌واسطه معاشقه و پیش نوازی با شريك جنسی‌شان لذت می‌برند و حتي ممكن است به ارگاسم نيز برسند. تنها مشكل اينجاست كه زماني كه تلاش براي دخول صورت می‌گیرد واژن آن‌ها به‌صورت غیرارادی منقبض و حتي مسدود می‌شود.

اصلی‌ترین دلايل بروز اين اختلال را می‌توان در موارد زير خلاصه كرد:

 • تجارب اوليه سكس ناموفق و دردناک
 • عدم آگاهي از آناتومي و عملكرد اندام تناسلي زن
 • عدم آشنای با روش‌ها و مهارت‌ها در خصوص فعاليت جنسي
 • مورد تعرض و سوءاستفاده جنسي قرار گرفتن شدن در كودكي يا نوجواني
 • دريافت اطلاعات غلط از منابع نامعتبر يا توسط افراد ناآگاه
 • داشتن احساس گناه از برقراری رابطه زناشويي و جنسي كه ناشي از تابوها و آموزه‌های غلط فرهنگي هست
 • ترس از بارداري
 • سابقه بيماري – ترس و وسواس فكري نسبت به بیماری‌های مقاربتي
 • جراحي و مداخلات پزشكي
 • ترس از كوچك بودن واژن

واژينيسموس جزء اختلالاتي هست كه درمان قطعي دارد و ميزان موفقیت در درمان واژینیسموس بسيار بالاست و مدت‌زمان درمان بين دو تا شش هفته زمان‌بر است. درصورتی‌که درمان را به تعويق بيفتد مشكل حادتر خواهد شد. این مشکل قابل‌درمان است و درمان معمولاً شامل آموزش، مشاوره و ورزش است. واژینیسموس معمولاً با ترکیبی از تمرینات کلی برای کمک به استراحت لگن و مشاوره برای مقابله با محرک‌های اساسی استرس‌زا، صورت می‌گیرد.

دیلاتور واژینال می‌تواند بسیار مؤثر باشد. هدف درمان دیلاتور واژینال کشش واژن نیست، بلکه این است که به زن اجازه می‌دهد که این دستگاه‌های ایمن را هم بیرون و هم در داخل واژن، در خلوت خودش نگه دارد. این کیت معمولاً با دیلاتور خیلی کوچک شروع می‌شوند و زن می‌تواند به‌آرامی به‌اندازه خودش پیشرفت کند. یک درمانگر فیزیکی آموزش‌دیده و یا پزشک می‌تواند به شما یاد بدهد که از این دیلاتور چگونه می‌توانید استفاده کنید.

خیلی از خانم‌ها خجالت می‌کشند برای درمان واژینیسموس به پزش

مشاوره

ک مراجعه کنند. در اینجا باید بگوییم که واژینیسموس یک مشکل رایج بین خانم‌ها است و مخصوصاً اینکه در کشور ما رابطه با جنس مخالف یک تابو محسوب می‌شود، تعداد زنانی که از این مشکل رنج می‌برند بیشتر از کشورهای توسعه‌یافته است. براي درمان اين مشكل از فرد متخصص در اين زمينه كمك بگيريد.

سوا لاتی كه متخصص در اين زمينه از شما پرسد برای اطلاع از وضع شما نظير موارد زیر است:

 • آیا می‌توانید ورود چیزی به واژن خود مانند انگشت یا تامپون را تحمل‌کنید یا بسیار دردناک است؟
 • آیا فکر ورود هر چیزی به واژن موجب نگرانی شما می‌شود؟
 • آیا درگذشته رابطه جنسی ناخوشایندی داشته‌اید؟

گروهی از زنان تصور می‌کنند بزرگ شدن واژن مشکل واژینیسموس را در آن‌ها برطرف می‌کند، درحالی‌که این فکر اشتباه است. زنانی که به واژینیسموس مبتلا هستند پس از زایمان باوجود گشادشدن واژن مشکل واژینیسموس آن‌ها برطرف نمی‌شود، زیرا واژینیسموس مشکل در سایز واژن نیست، بلکه مشکل در انقباض عضلات اطراف واژن است و فرایند درمان واژینیسموس از طریق انجام تمرینات طراحی‌شده به جهت کنترل یافتن بر عضلات تحتانی لگن صورت می‌پذیرد. درمان واژینیسموس نیاز به دارو و جراحی و حتی فن‌های پیچیده ندارد، بااین‌وجود باید درمان واژینیسموس را تحت نظارت فرد متخصص انجام دهید.

تماس روزانه

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید