طلاق به دلیل خیانت

طلاق به دلیل خیانت چیست؟ وقتی زن و مرد با یکدیگر تشکیل یک زندگی مشترک می‌دهند اولین پیمان آنها به یکدیگر، پیمان وفاداری و صداقت است. همین پیمان است که زیربنای زندگی مشترک زن و شوهر و در نتیجه زیربنای زندگی خانوادگی می باشد.

هیچ دلیل موجه یا غیر موجه ای برای شکستن این پیمان زناشویی وجود ندارد؛ در واقع هیچ‌یک از زن و مرد نمی تواند عدم تفاهم و ناسازگاری در زندگی زناشویی را بهانه‌ای برای برقراری روابط غیر اخلاقی و نامشروع و نقض این  پیمان قرار دهند.

اما متاسفانه در سال‌های اخیر برقراری روابط نامشروع در سطوح مختلف و در مراحل مختلف زندگی زناشویی بیش از پیش افزایش پیدا کرده است به گونه ای که خیلی وقت ها داشتن رابطه نامشروع و خیانت از طرف هر یک از زوجین باعث فروپاشی خانواده و و طلاق می شود.

طلاق به دلیل خیانت

خیانت چیست؟

نکته مهمی که وجود دارد این است که افراد با توجه به سطح اعتقادات و باورها و ارزش‌های خود تلقی های متفاوتی از خیانت دارند ممکن است برخی تنها زمانی که رابطه عاطفی عمیق نامشروع شکل گرفته باشد آن را خیانت تلقی کنند و عده‌ای دیگر حتی یک تماس تلفنی و حتی روابط ساده غیرضروری را نیز به عنوان خیانت تلقی کنند.

از نظر شرع مقدس اسلام خیانت به عنوان امری حرم و جرم است. اما نکته خیلی مهمی که اینجا وجود دارد این است که چون بحث حیثیت و آبروی فرد در میان است باید با ملاحظات دقیق و ظریفی با این مسئله برخورد شود و تا وقتی که اطمینان حاصل نشده به کسی تهمت نزد.

با وجود اینکه چه از نظر اسلام چه از نظر عرف هیچ دلیلی برای خیانت زن یا مرد وجود ندارد اما اغلب موارد خیانت یکی از عوامل مهم مشکلات و تعارضات متعدد در زوجین است. بنابراین برای مشاوره در مورد طلاق و به دلیل خیانت باید با دقت نظر عمل کرد و مشاوره خیانت و طلاق باید حتماً از طرف فرد متخصص صورت بگیرد.

طلاق به دلیل خیانت زن

در طلاق به دلیل خیانت زن ممکن است مردی متوجه شود همسرش به اشکال مختلف با مرد نامحرم در ارتباط است؛ این ارتباط می‌تواند از طریق شبکه‌های اجتماعی یا حضوری و  یا در روابط عاطفی عمیق سطحی و… باشد.

در این شرایط مرد  می‌تواند به آن زن اتهام خیانت بزند؛ بر اساس ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی چنین زنی مشمول اعمال مجازات به دلیل روابط نامشروع است. از آنجایی که حق طلاق با مرد است در این شرایط مرد می تواند به دادگاه مراجعه کند و همسر خود را طلاق بدهد. اما مرد برای اثبات خیانت زن باید دلایل کافی به دادگاه ارائه بدهد و تا زمانی که امر بر او ثابت نگردیده بر همسر خود تهمت نزند که این تهمت خود جرم و گناه محسوب می شود.

طلاق به دلیل خیانت زن

طلاق به دلیل خیانت مرد

ممکن از طلاق به دلیل خیانت مرد باشد بر اساس قانون هرگونه رابطه نامشروع مرد با زن نامحرم مجرم شناخته می‌شود و مجازات دارد.  زن پس از اینکه دلایل کافی برای ارائه به دادگاه داشت می‌تواند به دادگاه مراجعه کند و خیانت همسر خود را اثبات کند و طلاق خود را بگیرد.

آمار طلاق در ایران به دلیل خیانت

در سالهای اخیر با گسترش همه جانبه فضای مجازی روابط نامشروع بیش از پیش افزایش یافته است. به گونه ای که شاید برای شما هم جالب باشد که متاسفانه  دلیل ۸۰ درصد طلاق ها خیانت ذکر شده است.

در گذشته این مردها بودند که با خیانت خود پایه یک زندگی خانوادگی را متزلزل می کردند. اما امروزه خانم ها وجود دارند که خود به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند و از خیانت خود سخن می گویند.

چرا که بسیاری از موارد خیانت می تواند علاوه بر اینکه پایه های زندگی مشترک را از بین می‌برد و به اعتمادی طرف مقابل را برمی‌انگیزد می تواند مسائل و مشکلات روانی مختلف را برای خود فرد خاطی را به دنبال داشته باشد.

آمار طلاق در ایران به دلیل خیانت

جلسات مشاوره برای رفع مشکلات خانواده های در معرض طلاق به دلیل خیانت

آیا بعد از دانستن خیانت فرد باید به زندگی مشترک ادامه داد؟ ممکن است این سوال برای همه مطرح شود که اگر زمانی متوجه شدیم که همسرمان خیانت کرده است آیا باید از او طلاق بگیریم؟

پاسخ دادن به این سوال به طور کلی بسیار سخت و دشوار است. چراکه عوامل و شرایط مختلفی در این زمینه وجود دارد که باید مورد بررسی قرار بگیرد. اما به طور کلی نمی توان گفت که لزوما اگر فردی خیانت کرد دیگر فرد قابل اعتمادی برای زندگی نیست و نمی توان زندگی مشترک  با او را  ادامه داد. اما در هر صورت هم زن و هم مرد برای یافتن اعتماد از دست رفته باید تلاش زیادی نمایند و حتما با یک مشاور مشورت کنند.

نکته ی  مهمی که در این زمینه وجود دارد و مجددا آن را تکرار می نماییم این است که تا زمانی که برای شما اثبات نشده است که طرف مقابل شما خیانت کرده است به هیچ وجه سعی نکنید رابطه خود را قطع کنید و یا اعتماد خود را نسبت به او از بین ببرید. چرا که ممکن است اشتباه کرده باشید و آن طور که شما تصور کرده اید نباشد…!

 حضور در جلسات مشاوره برای حل مشکل

 حضور در جلسات مشاوره برای حل مشکل

مشاوره برای حل مشکلات و تعارضات زوجین به دلیل طلاق  فرآیندی است که بنا به شرایط مختلفی که زوجین دارند می تواند جلسات متعددی به طول بیانجامد. لازم است شرایط مختلف در نظر گرفته شود.

اگر زوجین صاحب فرزند هم هستند شرایط دشوارتر می‌شود. در ابتدا باید مسئله را مورد بررسی قرار داد تا دلیل یا دلایل خیانت روشن گردد و گاهی ممکن است اشتباهات طرف مقابل  باعث به وجود آمدن چنین مشکلی شده باشد اما باز هم تاکید می‌کنیم که این به این معنا نیست که وجود تعارض یا مشکلات در روابط دلیلی برای خیانت است اما بهتر است که ریشه آن مورد بررسی قرار بگیرد.

نکته مهم دیگری که در این جا حائز اهمیت است در مورد فردی است که به او خیانت شده است. چنین فردی در شرایط روانی و عاطفی خوبی نمی باشد و ممکن است به دلیل خیانتی که به او شده است بلافاصله درخواست طلاق بدهد و حتی راضی به مشاوره هم نباشد.

اما توصیه می شود که حتما به یک مشاور مراجعه کنند به ویژه زمانی که مرد یا زنی که خیانت کرده است از کار خود پشیمان است برای ترمیم زندگی مشترک و اعتماد از دست رفته تلاش می کند.

تماس با مشاورکده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید