رفتار های آسیب‌ زا در تربیت فرزندان

 

یکی از مهم ترین مسائل جوامع امروز تربیت فرزندان است زیرا تأثیر مستقیم بر آینده جوامع دارد همراه مشاور کده باشید . از این رو به بزرگ ترین دغدغه والدین تبدیل شده است. به همین خاطر والدین باید همه عوامل و شرایط را برای تربیت فرزند خود در نظر بگیرند تا بتوانند فرزند خوبی از نظر تربیتی به جامعه تحویل دهند. اما این موضوع تنها با صحبت کردن امکان پذیر نیست بلکه باید برای آن هدف داشت و در مسیر رسیدن به هدف تلاش و کوشش نمود. بسیاری از والدین فکر می ‌کنند که فرایند و روند تربیت همه فرزندان مانند هم است اما این طور نیست بلکه کودکان با هم فرق می ‌کنند و به اولین جایی که قدم می گذارند خانواده است بنابراین در این اجتماع کوچک باید تربیت مفیدی داشته باشند تا به جوامع بزرگ تر راه یابند مانند مهد کودک و مدرسه و غیره…

چه رفتار های باعث آسیب در تربیت فرزندان می شود

رفتار های آسیب‌ زا در تربیت فرزندان

گاهی والدین برای تربیت فرزندان خود رفتار هایی از خود نشان می ‌دهند که تصور می کنند چنین رفتار هایی صحیح و درست است. حتی اگر به آن ها اعتراض کنید و بگویید چنین رفتار هایی اشتباه است زیر بار نمی روند. رفتارهای بسیار زیادی هستند که باعث آسیب در روح و جسم فرزند شما می شود به همین خاطر بهترین کار این است که این رفتارها را شناسایی کنید و به هیچ عنوان برای تربیت فرزند خود به کار نبرید. رفتار های آسیب زا در تربیت فرزند به شرح زیر است:

  • یکی از رفتارهای آسیب زا تنبیه بدنی است.
  • سرکوب اعتماد به نفس کودک و یا عزت نفس او می تواند آسیب‌ زا باشد.
  • فشار آوردن به فرزند در انتخاب های مختلف
  • عدم توجه به خواسته ها و نیاز های کودک
  • دعوا کردن والدین در حضور کودک و یا افشا کردن خیانت یکی از والدین در مقابل فرزند

آسیب های تنبیه بدنی در تربیت کودکان

رفتار های آسیب‌ زا در تربیت فرزندان

اگر والدین برای بهانه های مختلف فرزند خود را مورد کتک و تنبیه بدنی قرار دهند قطعاً کودک نسبت به والد خود ترس و واهمه ای عجیب پیدا می کند. به طوری که ممکن است سبب ایجاد آسیب های مثل دروغ گفتن و پنهان کاری در فرزند شود. برای مثال اگر شما مدام کودک خود را تنبیه کنید پس از مدتی خواهید دید که برای کوچک ترین مسائل به شما دروغ می‌ گوید تا عصبانیت شما را برانگیخته نکند و در نهایت از تنبیه بدنی در امان بمانند. حتی ممکن است دیگر مثل سابق با شما مهربان و خوش اخلاق نباشد و مدام در راه فرار از شما بگردد. البته که تنبیه بدنی می تواند سبب باعث سرخوردگی و یا حتی آسیب های جبران ناپذیر بدنی مثل شکستگی اندام ها شود.

آسیب های سرکوب اعتماد به نفس فرزندان

رفتار های آسیب‌ زا در تربیت فرزندان

اگر فرزندی دارید که مدام اعتماد به نفس و عزت نفس و او را سرکوب می کنید مطمئن باشید که در آینده فرزندی سرخورده و گوشه گیر و منزوی خواهید داشت. اگر بعد از این که فرزند تان یک شعر کوتاه برای تان می خواهد با شما و بی میلی می ‌گویید بد نبود و یا این که او را با بقیه مقایسه می کنید و می گویید فلانی از تو بهتر است در آینده فرزند خواهید داشت که از حرف زدن در جمع می ‌گریزد و تا جایی که بتواند علایق و سلایق خود را به زبان نمی آورند. بنابراین بهتر است اعتماد به نفس فرزند خود را افزایش دهید و مدام از او تعریف کنید و به او بفهمانید که بهترین خود باشد. البته که بهترین بودن با مقایسه افراد دیگر به دست می آید بلکه باید خود را با گذشته و شرایط قبلی خودش مقایسه کند.

آسیب دخالت در تصمیم گیری های فرزند

معمولا والدین در تصمیم گیری های فرزندشان دخالت می کنند و تصور می کنند که بهترین تربیت را برای او در نظر گرفته اند. برای مثال سعی می ‌کنند که در انتخاب رشته نوجوان خود دخالت کنند در این صورت فرزند شما در آینده توانایی تصمیم گیری نخواهد داشت. یکی دیگر از آسیبهای رفتاری والدین در تربیت فرزندان این است که در حضور آنها دعوا می کنند و یکدیگر را مقصر جلوه می دهند. حتی اگر خیانت صورت گرفته باشد فرزندان را در جریان قرار می دهند. این موضوع کاملاً اشتباه است زیرا فرزند در دوره تربیتی خود قرار دارد و پس از اینکه از خانواده جدا شود نمی تواند به کسی اعتماد کند مدام فکر می‌ کند که ممکن است مورد خیانت قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید