رابطه جنسی در پریودی

رابطه جنسی در پریودی
رابطه جنسی در پریودی

برقراری رابطه جنسی در زمان پریودی از نظر اسلام

طبق قوانین شرعی و اسلامی، نزدیکی و بر قراری رابطه جنسی در پریودی حرام می باشد و نزدیکی هفت تا ده روز پس از اولین روز پریودی برای زوجین مجاز است.

اما از نظر پزشکی این موضوع کمی متفاوت دیده می شود. به این معنی که از نظر پزشکی داشتن رابطه در زمان پریودی هیچ گونه مشکلی ندارد اما باعث ایجاد بیماری های مقاربتی می شود.

از این رو تمام ادیان برای این دوران محدودیت هایی را در نظر گرفته اند.

رابطه جنسی در پریودی، عوارض و فواید آن

امکان نزدیکی در دوران قاعدگی ممکن است یکی از مسائلی باشد که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده و این سوال را در ذهن افراد ایجاد کند که آیا می توان در این دوران رابطه جنسی بر قرار نمود.
عللی برای منع یا محدود کردن نزدیکی در زمان پریود بیان شده است که برخاسته از مذهب و یافته ای پزشکی است. مجموعه مشاور کده می تواند مشاوره های خوبی در زمینه بر قراری رابطه جنسی در زمان پریودی به زوجین ارائه نماید.

رابطه جنسی در زمان پریودی
رابطه جنسی در زمان پریودی

آیا رابطه جنسی در پریودی خطرناک است؟

از دیدگاه پزشکی مدرن، رابطه جنسی در قاعدگی اشکالی ندارد. اما ممکن است با عوارضی مانند بارداری ناخواسته، ابتلا به بیماری های منتقل شونده مقاربتی STD و احتمال اندومتریوز همراه باشد.

قاعدگی یک فرآیند بیولوژیکی طبیعی است که بخش عمده ای از زندگی زنان را در بر می گیرد. پریود، تخلیه منظم مایعات قاعدگی از طریق واژن است که به عنوان بخشی از سیکل قاعدگی ماهانه یک زن اتفاق می افتد و معمولا حدود 2 تا 7 روز طول می کشد.
مایعات قاعدگی حاوی مقدار خون ( 30 تا 50 میلی لیتر از مقدار کل )، مخاط دهانه رحم، ترشحات واژن و همچنین بافت آندومتر است.
تقریبا تمام ادیان اصلی جهان به دلیل وجود مضرات نزدیکی در زمان عادت ماهانه، محدودیت هایی را برای این کار در نظر گرفته اند.

مضرات نزدیکی در زمان عادت ماهانه

از جمله مضرات نزدیکی در زمان پریود از دیدگاه پزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ایجاد عفونت و انتقال بیماری های مقاربتی

یکی از مهم ترین و اصلی ترین مضرات روابط زناشویی و جنسی در زمان پریودی انتقال بیماری های مقاربتی نظیر HIV، هپاتیت و دیگر بیماری های مقاربتی است. درست است که این بیماری ها در شرایط معمول هم می تواند منتقل شود. اما در زمان پریودی احتمال انتقال آن بسیار بیشتر است.

افزایش خون قاعدگی

داشتن رابطه جنسی در زمان پریودی منجر به افزایش خون قاعدگی می وشد. از طرفی ممکن است تا دو روز بعد از سکس پریودی متوقف شود.

کاهش میل جنسی مرد

یکی از مضرات سکس در پریودی، کاهش میل جنسی در مردان می باشد. بوی نا مطبوع ترشحات قاعدگی و وضعیت بد جسمی و روانی زنان از عوامل بسیار موثر در کاهش میل جنسی مردان در این دوران است.

احتمال بارداری نا خواسته

با این که احتمال بسیار کمی وجود دارد اما باید این مورد را در نظر گرفت که اسپرم می تواند چند روز در بدن خانم ها زنده بماند.

فواید رابطه جنسی در پریودی

اما رابطه جنسی در زمان پریود چند نکته مثبت هم دارد که در این بخش به آن ها اشاره می کنیم:

کاهش درد دوران قاعدگی

رسیدن به ارگاسم در بانوان ممکن است درد دوران قاعدگی را کاهش دهد. گرفتگی عضلات در قاعدگی در نتیجه انقباض رحم به وجود می آید، هنگامی که زن به ارگاسم می رسد، هم زمان عضلات رحم منقبض می شوند و سپس رها می شوند. این رهایی باعث م ی شود در قاعدگی کاهش پیدا می کند.
هورمون های آزاد شده در حین رابطه جنسی می توانند بساری از ناراحتی های جسمی زن از جمله: سر درد، فشار خون پایین، کمر درد و … را کاهش دهد.
رابطه جنسی همچنین باعث ترشح مواد شیمیایی به نام اندروفین می شود که نتیجه آن ایجاد حس خوب در دو طرف است. به علاوه فعالیت جنسی ذهن شما را مشغول می کند، در نتیجه احساس ناراحتی دوره قاعدگی را کاهش می دهد.

رابطه جنسی در پریود
رابطه جنسی در پریود

افزایش میل جنسی

میل جنسی در طول دوره قاعدگی تغییر می کند که نتیجه نوسانات هورمونی در این دوره می باشد. در حالی که بسیاری از خانم ها می گویند که میل جنسیشان در طی تخمک گذاری افزایش می یابد. یعنی حدود دو هفته قبل از پریود. عده ای دیگر مصل جنسیشان در طی دوره قاعدگی افزایش می یابد.

پریود کوتاه مدت

رابطه جنسی در زمان پریود ممکن است طول پریود شما را کوتاه تر کند. دلیل کوتاه شدن دوره پریود افزایش انقباض های رحم در حین رسیدن به ارگاسم است.
در کل می توان گفت که داشتن رابطه جنسی در پریودی می تواند به بهبود سر درد، تقویت سیستم ایمنی بدن، خواب بهتر و استرس کمتر کمک نماید.

آیا استفاده از کاندوم در رابطه جنسی در پریودی الزامی است؟

در طول دوره قاعدگی نه تنها می توانید به راحتی بیماری های جنسی بگیرید، بلکه می توانید آن را به شریکتان منتقل نمایید. زیرا همان طور که می دانید، نوعی ویروس در خون زندگی می کند و از طریق خون چریود ره راحتی انتشار می یابد.
برای کاهش احتمال بارداری ابتلا به بیماری های مقاربتی حتما از کاندوم استفاده نمایید. کاندوم های لاتکس مردانه بهترین گزنه برای بر قراری رابطه جنسی در دوران پریودی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید