واژینیسموس که اغلب به آن دخول غیر ممکن  هم گفته می‌شود، اصطلاحی است که برای توصیف حالت انقباض غیرارادی عضلات ناحیه واژن در هنگام دخول به کار می‌رود که این وضعیت می‌تواند دائمی یا عودکننده باشد. این مشکل می‌تواند زندگی شمارا به‌طور کامل مختل کند و منجر به ناراحتی، از دست دادن اعتمادبه‌نفس و مشکلات در روابط بین زوجین شود. این مشکل همچنین می‌تواند مانعی بر سر راه فرزند دار شدن شما باشد. این وضعیت همچنین می‌تواند معاینات لگنی یا رحمی را دشوار یا غیرممکن کند.

از علائم شايع آن می‌توان به انقباض غيرارادي عضلات ران‌ها و اطراف مهبل و مقعد اشاره کرد. مهبل چنان محكم بسته می‌شود كه آلت تناسلي مرد نمی‌تواند براي مقاربت جنسي وارد آن شود. از گذاشتن هرگونه شی‌ء مثل تامپون، ديافراگم يا اسپكولوم (براي معاينه پزشكي استفاده می‌شود) نيز جلوگيري می‌کند.

 

واژینیسموس یا انقباض غیرارادی مهبل چه علتی دارد؟

تمايل ناخودآگاه براي جلوگيري از ورود آلت تناسلي مرد به خاطر عوامل عاطفي يا رواني و ریشه‌ی آن ترس است و علت اين ترس بايد ریشه‌یابی شود كه اين علت از فردي به فرد ديگر متفاوت است. برخي از اين عوامل ممكن است ناشي از ترس، اضطراب، خصومت، عصبانيت يا تنفر از فعاليت جنسي باشند.

از ديگر عوامل می‌توان به عدم اطلاعات كافي مرد درباره اولين رابطه جنسي و ناكافي بودن اعمال جنسي مقدماتي و ميزان نرم كردن مهبل قبل از عمل دخول و عدم اعمال مهارت‌های جنسي قبل از دخول يا معاشقه كه اين امر مستلزم شناخت نواحي حساس بدن پارت نر يا زوجه خود براي ايجاد تحريك كافي قبل از دخول هست.

از ديگر عوامل می‌توان به اختلالات فيزيكي (نادر) مثل عفونت‌ها، واکنش‌های آلرژيك يا پرده بکارت ضخيم و تجارب درد هنگام برقراري اولين رابطه جنسي كه همان تجارب اوليه سكس كه در مطالب قبل ذكر كردم بسيار حائز اهميت است اشاره كرد. همچین ممکن است که اولين تجربه‌های جنسي ممكن است باسابقه صدمات و آسيب جنسي (زنا با محارم، تجاوز، سوءاستفاده جنسي) باشد.

چند روش درماني واژینیسموس:

در ابتدا بايد ریشه‌یابی شود كه مشكل فرد فيزيولوژيكي است يا رواني يا تركيبي (فيزيولوژيكي – رواني)؛ ابتدا از طريق پزشك متخصص زنان و متخصص در اين زمينه بررسی‌های لازم درزمینه فيزيولوژيك انجام شود اگر مشکل جسمي نبود با مراجعه به روان شناسان متخصص در اين زمينه مراحل درمان طي خواهد شد.

در گام اول، آنچه به مراجع کمک می‌کند اين است كه شناخت و اطلاعات كافي درباره واژینیسموس داشته باشد. مراجع باید درباره دلایل و علت مشکل خودآگاه شود و درک کند که چطور درد، سوزش، انقباض عضلات و مشکل دخول در او ایجاد می‌شود. در این مرحله به فرد درباره فرایند غلبه بر این مشکل و روش‌های درمان واژینیسموس توضیح داده می‌شود. فرد باید درباره نقش عضلات اطراف رحم، مشکلات ارتباطی، فن‌های ریلکسی شن، شرطی شدن و حافظه عضلات آگاه شود. در این مرحله مراجع درباره آناتومی جنسی بدن و درد ناشی از دخول در حین رابطه جنسی اطلاعات به‌دقت می‌آورد. در جلسه آگاهی‌بخشی بهتر است همسر نیز حضورداشته باشد، زیرا تمریناتی که مشاور خواهد داد نیاز به همکاری و مشارکت زن و شوهر دارد. در صورت همکاری نکردن شوهر مشکل قطعاً حل‌نشده و مزمن خواهد شد.

 

 تمریناتي برای درمان واژینیسموس

به‌واسطه این تکنیک، شما ماهیچه‌های لگن خود را تقویت می‌کنید. تقویت ماهیچه‌های لگن باعث می‌شود تا شما کنترل بیشتری بر عضلات اطراف واژن داشته باشید. برای آنکه ماهیچه تحتانی لگن را در بدن خود پیدا کنید در هنگام ادرار سعی کنید با انقباض عضلات لگن خروج ادرار را متوقف کرده و سپس دوباره رها کنید. حال که عضله لگن را پیدا کردید آن را منقبض کرده و سپس رها کنید. این کار را روزی ۳ بار و هر بار ۲۰ مرتبه انجام دهید. اندک‌اندک تعداد دفعات را به بیست مرتبه و مدت‌زمان انقباض را از ۲ ثانیه به ۱۰ ثانیه افزایش دهید. این تمرین را در هر موقعیتی می‌توانید انجام دهید. این تمرین را حداقل به مدت ۶ هفته انجام دهید. لازم به‌طور است که انجام این تمرین در زنان باعث می‌شود آن‌ها زایمانی راحت‌تر و سالم‌تر نیز داشته باشند.

مشاوره

پس از چند روز انجام تمرینات، در جلوی آینه قرار بگیرید و اندام تناسلی خود را بررسی و لمس کنید. ممکن است چند روز به‌طور بینجامد تا بدون حساسیت و احساس ناخوشایند، دستگاه تناسلی خود را لمس کنید. سپس در حین انجام تمرین انگشت خود را (ناخن خود را کوتاه کنید) داخل واژن کنید. از یک ماده لغزنده برای لیز کردن واژن استفاده کنید و یا این کار را در حمام و زیر دوش آب انجام دهید، زیرا آب خود یک مایع لیز کننده طبیعی است. از یک انگشت شروع کنید و کم‌کم سه انگشت را در واژن قرار دهید. هر زمان احساس ناراحتی کردید، می‌توانید انگشت خود را خارج کنید.

درمان واژینیسموس با دیلاتور

 روش دیگر، استفاده از آلت‌های تناسلی پلاستیکی با سایزهای متفاوت است. فرد از کوچک‌ترین سایز شروع کرده و کم‌کم پس از اتساع واژن از سایزهای بزرگ‌تر استفاده می‌کند. این روش به فرد کمک می‌کند تا علاوه بر آنکه ازنظر فیزیکی آماده رابطه جنسی شود انعطاف‌پذیری واژن را درک کرده و ترس ذهنی او کاهش بیابد.

 روش ديگر براي درمان واژینیسموس

شما و همسر در کنار یکدیگر خوابیده و سپس نقاط غیر حساس بدن یکدیگر را درحالی‌که لباس‌به‌تن دارید، لمس می‌کنید. پس از چند روز تمرین این بار برهنه شده و نقاط غیر حساس را لمس می‌کنید. پس از انجام این مرحله این بار نقاط حساس مرد را لمس کرده و تا پیش از رسیدن به ارگاسم ادامه می‌دهید. این کار چند بار و به‌نوبت انجام می‌شود تا هر بار مدت‌زمان تحریک افزایش یابد. به‌هیچ‌وجه در مراحل ابتدایی با یکدیگر رابطه جنسی نداشته باشید تا زن اين اطمينان رو داشته باشد که نوازش‌ها به رابطه جنسی ختم نخواهد شد. پس از انجام مراحل فوق و آهسته به‌پیش رفتن درنهایت رابطه جنسی می‌تواند اتفاق بیفتد. این تمرین مستلزم صبر و بالأخص خویشتن‌داری بالای مرد است. روش‌های تجسم ذهني و تصویرسازی ذهني بسيار مؤثرند كه توسط متخصصان ما در مشاوركده همراه به شما عزيزان ارائه می‌شود.

تماس روزانه