درمان افسردگی با ازدواج ممکن است؟

درمان افسردگی با ازدواج ممکن است؟  امروز در جامعه بیماران بسیار زیادی وجود دارند که مبتلا به افسردگی هستند. اما در هر صورت هر یک از این بیماران حق زندگی دارند، به همین خاطر نمی توان آنها را از ازدواج و ارتباط با دیگران منع کرد . اما سوالی که در این میان ممکن است ذهن هر کس را به خود مشغول کند این است که آیا درمان افسردگی با ازدواج ممکن است؟ برای پاسخ به این سوال باید توضیحاتی را خدمتتان ارائه دهیم.

در واقع افسردگی انواع مختلفی دارد میزان ابتلا به افسردگی نیز در پاسخ به این سوال تاثیر گذار است. برخی افراد دچار افسردگی حاد و برخی افراد دچار افسردگی خفیف می شوند. در هر صورت این افسردگی باید درمان شود، که در ادامه این مطلب به چگونگی درمان افسردگی و رابطه آن با ازدواج خواهیم پرداخت پس با مشاورکده  همراه باشید.

علل ایجاد افسردگی

درمان افسردگی با ازدواج ممکن است؟

چرا برای درمان افسردگی باید بررسی شود علت ناشی از ایجاد این بیماری در فرد چیست؟ سپس برای درمان آن اقدام شود. همان طور که می دانید افسردگی به حالتی می گویند که فرد خودرو نو توان و نادم می داند. و به صورت عادی مانند افراد دیگر نمی تواند بابت مسائل مختلف خوشحال باشد. هم چنین ناراحتی و عصبانیت او نسبت به مشکلات زندگی بیش تر از حد معمول است. افسردگی معمولاً به خاطر دلایل زیر به وجود می آید:

  • مهم ترین عامل در ایجاد افسردگی ناکامی و عدم دستیابی به خواسته ها است.
  • از دست دادن عزیزان می ‌تواند ایجاد افسردگی کند.
  • شکست خوردن در کار و یا رابطه می‌ تواند باعث ایجاد افسردگی شود.
  • ناامیدی های پی درپی در زندگی باعث پایه‌ ریزی افسردگی می شود.

برای درمان چنین افسردگی هایی که می تواند ریشه در سنین نوجوانی هم داشته باشد، باید به به پزشک مراجعه نمود.

درمان افسردگی

پس از اینکه فردی از وجود افسردگی مطلع شد باید حتما به روانپزشک و مشاور مراجعه کند. زیرا همان طور که گفته شد درمان افسردگی خود به خود اتفاق نمی‌ افتد. بلکه برای جلوگیری و یا درمان آن باید تمهیداتی در نظر گرفت. روانپزشکان و مشاوران سر می کنند که درمان افسردگی را به دو صورت انجام دهند.

روش اول به صورت صحبت و گفت و گو است، در این روش روانپزشک و مشاور سعی می کند با گفت و گو همه مسائل موجود در مورد اتفاق پیش آمده را از فرد مبتلا بپرسد و سپس برای تسکین حال روحی او حرف‌ های امیدوار کننده‌ ای خواهد گفت.

روش دیگر این است که روانشناس و یا مشاور سعی می کند با دارو درمانی کار خود را پیش ببرد. در این صورت داروهای ضد افسردگی برای بیمار تجویز می کند. تا به مرور به حالت عادی بازگردد.

آیا ازدواج می تواند افسردگی را درمان کند؟

درمان افسردگی با ازدواج ممکن است؟

چنین چیزی در هیچ کتاب و یا مقاله ای وجود ندارد که ازدواج بتواند بیماری را درمان کند. به خصوص که بیماری مربوط به افسردگی باشد. بنابراین توصیه روانپزشکان و مشاوران این است که قبل از ورود به رابطه و زندگی مشترک حتماً فرد مبتلا به افسردگی درمان کامل پیدا کند. زیرا فردی که افسردگی دارد اگر وارد زندگی مشترک شود به دلیل اینکه هنوز با خودش کنار نیامده است، نمی تواند وجود شخصی دیگر را در زندگی خود بپذیرد.

هم چنین ممکن است به هر دلیلی در زندگی شکست بخورد و همین موضوع باعث تشدید افسردگی او شود. همین موضوع باعث می ‌شود که فرد مقابل هم از زندگی ناامید شود و احتمال ابتلاء او نیز به افسردگی زیاد می شود. بنابراین ازدواج نمی تواند افسردگی را درمان کند. البته که برای ورود به زندگی مشترک و ازدواج سلامت روحی و روانی هر یک از طرفین شرط اصلی است.

آیا فرد مبتلا به افسردگی می تواند ازدواج کند؟

قطعاً هر انسانی حق زندگی و ازدواج و تشکیل زندگی مشترک را دارد. اما این تشکیل زندگی مشترک نباید به قیمت افسرده کردن فرد مقابل انجام شود. هم چنین دیده نشده کسی افراد افسرده را از ازدواج منع کند، اما به همان میزان که درمان شدن فرد مبتلا به افسردگی مهم است سلامت افراد دیگر جامعه نیز اهمیت دارد.

بنابراین نمی ‌توان تضمین کرد که با ورود فرد مبتلا به افسردگی، به زندگی مشترک فرد مقابل از زندگی دلزده نمی شود و هم چنین به افسردگی مبتلا نمی شود. یعنی احتمال ابتدایی همسر او به افسردگی وجود دارد.

به همین خاطر تمام تلاش روانپزشکان این است که با درمان بیماران افسردگی بتوانند آن ها را به سمت ازدواج سوق دهند. تا جامعه ای سلامت از نظر روحی روانی داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید