افرادی که باخیانت همسر مواجه می‌شوند معمولاً حس ناامنی، سردرگمی، انکار واقعیت دارند. تصمیم‌گیری در این شرایط  نتایج مطلوبی نخواهد داشت و ممکن است فرد دچار اشتباهات جبران‌ناپذیری شود. پس بهترین گزینه قبل از هر تصمیم، مشورت با کارشناسان و مشاورین باتجربه در این زمینه است. روانشناس و مشاور باریشه یابی و بررسی علت خیانت و نشانه‌های فرد خیانت‌کار به شما کمک کند که با مدیریت صحیح شرایط به وجود آمده بهترین تصمیم را برای زندگی خود بگیرید.

خیانت یکی از معضلات آسیب‌رسان به پیوند زناشویی است عدم بر خود صحیح با این مشکل می‌تواند ضررهای جبران‌ناپذیری به خانواده وارد کند. نحوه برخورد افراد با مسئله خیانت متفاوت است و عکس‌العمل افراد هیجان مدار با افراد منطقی در صورت مواجه‌شدن با مشکلات و مسائل به وجود آمده می‌تواند به انتخاب مسیر اشتباه منجر شود. همچنین تأثیر خیانت در فرد آسیب‌دیده و مراحل پذیرش واقعیت از حساسیت بالایی برخوردار است و عدم توانایی مدیریت شرایط به وجود آمده می‌تواند به خراب شدن پل‌های بازگشت منجر شود.

افراد به دو طریق تلفنی و حضوری می‌توانند با مشاور و روانشناس ارتباط بگیرند. افراد از طریق مشاور تلفنی از هر نقطه‌ای که باشند می‌توانند به‌راحتی و در سریع‌ترین زمان با مشاور خود ارتباط داشته باشند و راحت‌تر مسائل پیش‌آمده را بیان کنند. لذا پیشنهاد می کنیم برای انتخاب مسیر درست در مواجهه با خیانت با متخصصان ما در تماس باشید.

 

مشاوره خیانت

 

مهارت حل مسئله در برخورد با خیانت

زن و شوهرهایی که خيانت می‌کنند دلایل مختلفی را برای رهایی از عذاب وجدان یا توجیه کار خود مطرح می­کنند. این افراد با توجه به مشکلاتی که باعث خیانت می‌شود به‌جای حل مسئله از راه درست و یادگیری مهارت‌های رفتاری، به سراغ شخص دیگری برای رسیدن به آرامش و کسب رضایت­مندی می‌روند که دقیقا اشتباه همین‌جاست!

افرادی كه هيجان مدار هستند در مواجهه با مسائل پیش‌آمده در تک‌تک مسائل زندگي بجای پیدا کردن راه‌حل منطقی، با پاک کردن صورت‌مسئله از مشکلات فرار می‌کنند. این افراد به دلیل عدم آشنایی بامهارت حل مسئله و ریشه‌یابی علت مشکلات خود را درگیر تعارضات و هیجانات منفی می‌کنند. افراد هیجان مدار معمولاً هنگام مواجهه با مشکلات فرار را برقرار ترجيح می‌دهند و تنها راه‌حل را فرار از مشكلات مي­بينند. معمولاً یکی از بهترین راه‌حل‌هایی که پیش رو این افراد است رابطه با شخص دیگر است. درواقع موقعيت جدید به دلیل جذابیت کشش‌ها و هيجانات جالب اوايل رابطه بهترین گزینه برای رهایی از دست‌وپنجه نرم کردن با مشکلات برای افراد هیجان مدار است!

همچنین برخی از افراد ممکن است با پاک کرد صورت مسئله از قبول خیانت طفره رفته و زیر بار حرکت اشتباه خود نروند. در نظر بسیاری از افراد خیانت تنها از نظر مسائل جنسی آسیب محسوب شده و موارد دیگر نادیده گرفته می­شود. و در واقع خیانت انواع مختلفی دارد که برای آگاهی از تعریف صحیح خیانت و انواع آن اطلاعات مفیدی در لینک انواع خیانت همسر قرار داده شده است.

افراد بامهارت در صورت مواجه‌شدن با موارد ذکرشده در بالا برای جلوگیری یا پیشگیری یا درمان خیانت با توجه به شناختی که از خود و همسرشان دارند دلایل مختلفی را بررسی می‌کنند. موارد مختلفی که به ذهن این افراد می‌رسد مانند موارد زیر است:

  • همسرم افسردگي داره
  • خلقم پائينه
  • استرس دارم
  • همسرم وسواس داره
  • من در كنار همسرم تفريح مشتركي نداريم و …

حالا براي تک‌تک فرضيه­ها راه‌حل پیداکرده و با آزمون‌وخطا درنهایت با حل مسئله به نتیجه می‌رسد. بهتر است افراد در مواجه‌شدن با مسئله خیانت و برای بررسی دلایل ذکرشده، از راهکارهای اصولی مشاورین باتجربه و متخصص این حرفه کمک بگیرند.

مشاوره

 

تأثير خيانت در فرد آسیب‌دیده

فرد آسیب‌دیده درواقع دچار تناقض تلخي از عشق و انزجار می‌شود، از طرفي احساس می‌کند فریب‌خورده و از اعتمادش سوءاستفاده شده و از طرف ديگر احساس می‌کند همسرش را دوست دارد؛ عشق با سرعت از بين نمی‌رود و اين دو هيجان متضاد در درون فرد آسیب‌دیده موجب حس بلاتکليفي اضطراب و پریشان‌حالی می‌شود. خيانت مسئله بسيار پیچیده‌ای است و درمان آن سخت‌تر از درمان سوگ است چراکه در سوگ تعارض بين هیجان‌ها وجود ندارد اما در خيانت تعارض بين عشق و رنجش آسيب زيادي را به فرد آسیب‌دیده وارد می‌کند. نكته مشترك در هردو جنسيت (زن – مرد) فرد آسیب‌دیده اين است كه فرد آسیب‌دیده دچار احساس بی‌اعتمادی نسبت به كسي كه نزدیک‌ترین فرد در زندگي است، می‌شود.

فرد آسیب‌دیده اگر زن باشد به نقاط ضعف واقعی یا فرضی خود متمرکزشده و مسائلی را برای توجیه رفتار فرد مقابل مانند ضعف در زیبایی ظاهری، اندام، قد، وزن و … مطرح می‌کنند. درحالی‌که در اکثر موارد این دلایل صحت نداشته و اگر مرد خیانت‌کار اين دلايل را عنوان كند فقط به دلیل توجيه كار اشتباهش است. در اكثر موارد ریشه اصلی رفتار و علل اصلی خیانت مردان ظاهر همسر نیست و باید علت را در موارد دیگر بررسی کرد.

اگر فرد آسیب‌دیده مرد باشد اكثراً خود را در مسائل جنسي، قدرت، جذابيت و مسائل اقتصادي و … ناتوان مي­بينند درصورتی‌که علت اصلي خيانت زن به مرد عدم توجه مرد نسبت به زن، عشق ورزيدن، ديده نشدن توسط همسرش و عدم شناخت كافي مرد نسبت به جنسيت زن است.

ریشه‌یابی علت خیانت برای برخورد صحیح و درمان ضروری است. در لینک دلایل خیانت همسر اطلاعات مفیدی برای شناسایی دلایل اصلی خیانت مطرح‌شده که می‌توانند به برخورد صحیح باخیانت یا حتی پیشگیری از مشکلات بعدی منجر شود.

راه‌کارهای اصولی درمان خیانت

معمولاً زوجين تمايلي به صحبت و واكاوي در مورد مسئله ایجادشده ندارند و ترجيح مي­دهند سکوت کرده تا به‌اصطلاح «قبح قضيه ريخته نشود». معمولاً فردي كه خیانت كرده ترجيح می‌دهد تا در مورد اين موضوع صحبت نکرده و تمايل دارد از اين مسئله عبور كند اما وظيفه درمانگر اين است كه ضرورت اين گفتگو را توضيح دهد. در درمان خيانت هر چه واكاوي شود بهتر است و این افشاگري را همسر آسیب‌دیده بايد تعيين كند كه تا كجاي ماجرا را تمایل دارد بشنود. زجر ناشي از خيانت ممكن است حتي بعد از درمان سال‌ها ادامه پيدا كند؛ اما لذت ناشي از درمان بيشتر است.

زجر ناشي از خيانت ممكن است حتي بعد از درمان سال‌ها ادامه پيدا كند؛ اما لذت ناشي از درمان بيشتر است.

در پروسه درمانی فردي كه خيانت كرده باید رنج و عذاب و سختي همسرش را شنیده و همسر آسیب‌دیده نیز پشيماني و ندامت همسرش را شنیده و در آخر اعتمادسازی انجام شود و برای رابطه زوج به‌صورت بهينه كار شود. درنهایت زوج آسیب‌دیده با فراگیری آموزش‌های مهارت‌های زوج که با توجه به نيازهاي زوجين شناخت نقاط ضعف و قوت که توسط درمانگر و مشاور صورت می‌گیرد، می‌توانند در ارتباط و تقويت نقاط ضعف و تبدل آن به نقطه قوت از مشکل به وجود آمده عبور کنند وزندگی دوباره‌ای به زوج آسیب‌دیده بخشيد.

تماس روزانه