خانواده ی ناسالم چه خانوده ای است؟

 

سایت مشاورکده در این مقاله قصد دارد به معرفی خانواده ی ناسالم و بررسی تمام ابعاد مختلف آن بپردازد. چنان چه شما نیز به دنبال یافتن اطلاعات کاملی از این محصول برای روابط خود هستید، پیشنهاد می کنم این مقاله را از دست ندهید

هر فردی که در یک خانواده بزرگ می ‌شود، می ‌داند که هر کدام پویایی خاص خود را دارند. سال های شکل گیری زندگی کودک و محیطی که در آن رشد می ‌کند، تأثیر مستقیمی بر نحوه ی عملکرد او به عنوان یک فرد دارد.

خانواده ی ناسالم چیست؟

خانواده زمانی ناسالم است که درگیری، غفلت و بد رفتاری دائمی و همیشگی باشد. روان‌ شناسی مدرن خانواده‌ های ناسالم را به عنوان خانواده‌ هایی تعریف می ‌کند که سیستم‌ های مضطربی درون خود دارند. اختلال عاطفی بسیار زیادی در اعضای خانواده وجود دارد و گاهی اوقات به این معنی است که با بی توجهی و آزار کودک همراه است. کودکان خانواده های ناکارآمد تصور می ‌کنند که این وضعیت طبیعی است، چرا که آن ها به طور منظم در معرض آن محیط قرار می ‌گیرند و جنبه های مختلف برخورد با خانواده ی ناسالم را نمی ‌دانند. از سوی دیگر، یک خانواده ی سالم، همه ی اعضای خانواده را تشویق می ‌کند تا به رشد مطلوب دست یابند و فضای امنی را برای رفاه عاطفی فراهم می ‌کند.

روابط بین اعضای خانواده ی ناسالم

در یک خانواده ی ناسالم، اغلب بی تفاوتی، کودک آزاری و بی توجهی تا حدودی دخیل است. کودکانی که از خانواده‌ های ناسالم و ناکارآمد می ‌آیند، اغلب اعتماد به نفس پایینی دارند و با این تصور بزرگ می ‌شوند که چنین رفتاری طبیعی است. خانواده های ناسالم اثرات نامطلوبی بر رشد کودک دارند.

در یک خانواده ی سالم، احترام متقابل بین اعضای خانواده وجود دارد و همه پشتیبان یک دیگر هستند. در خانواده های ناسالم تنش و بی اعتمادی بین والدین و فرزندان وجود دارد. همچنین اقتدار والدین در خانواده اغلب نادرست و بدون پاسخگویی است. حتی در بین بزرگسالان نیز سطح خاصی از بی اعتمادی و کینه وجود دارد. اعضای خانواده محیط امنی برای رشد کودک ایجاد نمی ‌کنند. در هنگام بزرگ شدن دائماً ترس و صدمه وجود دارد. همچنین خانواده های ناسالم برای عذرخواهی ارزشی قائل نیستند و اجازه نمی ‌دهند که احساسات به طور منطقی بیان شود.

خانواده ی ناسالم چه خانوده ای است؟
خانواده ی ناسالم چه خانوده ای است؟

دلایل ناکارآمدی در خانواده

هیچ خانواده ای کامل نیست و شما نمی ‌توانید خانواده ای را که در آن متولد شده اید یا در آن بزرگ شده اید انتخاب کنید. دلایل زیادی وجود دارد، چه بیرونی و چه داخلی، که منجر به خانواده های ناسالم می ‌شوند. در اینجا برخی از ویژگی های یک خانواده ی ناسالم آورده شده است:

  1. امور مالی

چنان چه خانواده ای در شرایط مالی استثنایی قرار داشته باشد یا در وضعیت بدی قرار داشته باشد، فشار مضاعفی بر سلامت روان بزرگسالان وارد می ‌کند. این فشار به راحتی می ‌تواند به استرس سمی تبدیل شود که منجر به رفتار های ناکارآمد تر در اعضای خانواده می ‌شود. به محض این که خانواده با مسائل مالی مواجه می ‌شود، والدین مضطرب می ‌شوند و باعث ایجاد شکاف در ساختار خانواده می ‌شود و در نتیجه منجر به دعوا و ناهماهنگی می ‌شود.

  1. سابقه ی خانوادگی در اختلال عملکردی

چنان چه برای چندین نسل، سابقه ی اختلال در عملکرد خانواده وجود داشته باشد و پویایی حداقل یکی از والدین نیز ناکارآمد باشد، این چرخه ی ناگسستنی باقی می ‌ماند. همه ی اعضای خانواده ویژگی های فردی را نشان می ‌دهند که در خانواده ای ناسالم بزرگ شده است.

  1. خشونت

سابقه ی خشونت، اعم از فیزیکی، عاطفی یا جنسی، منجر به ترس، رفتار مخرب و خشونت بین والدین و فرزندان می ‌شود.

  1. سیستم های اعتقادی بیش از حد مذهبی

چنان چه خانواده ای اعتقادات مذهبی قوی داشته باشد و جایی برای گفتگو، بحث یا توضیح نداشته باشد، می ‌تواند منجر به تلاش والدین شود تا همان مجموعه ی اعتقادات را بر فرزندان خود تحمیل کنند. والدین ممکن است بدون دلیل یا صرفاً بر اساس نظر اساسی خود سختگیر شوند و این می ‌تواند منجر به ناکارآمدی شود.

  1. اختیار

یک دلیل برای یک خانواده ی ناسالم می ‌تواند این باشد که والدین در رفتار هایشان زورگو، پرخاشگرانه، مقتدر و مستبد هستند. این منجر به تملک و بیزاری بیش از حد در بین اعضا می ‌شود.

خانواده ی ناسالم چه خانوده ای است؟
خانواده ی ناسالم چه خانوده ای است؟

نشانه هایی که نشان می ‌دهد در خانواده ای ناسالم بزرگ شده اید

چنان چه از خانواده ای ناسالم هستید، اغلب استنباط ممکن است دشوار باشد، اما در این جا برخی از نشانه ها وجود دارد که می ‌توانید آن را بررسی کنید:

  1. بیش تر سعی در خوشحال کردن مردم دارید.

چنان چه متوجه می ‌شوید که دائماً سعی می ‌کنید به مردم بله بگویید و هر کاری که از دستتان بر می ‌آید برای راضی کردن آن‌ ها انجام می ‌دهید، می ‌تواند نشانه ای از این باشد که شما از یک خانواده ی ناسالم هستید. چنان چه به خاطر خوب بودن، خوب هستید و نیاز های شخصی خود را فدای شاد کردن دیگران می ‌کنید، ممکن است نشانه ی آن باشد. این به این دلیل است که در کودکی ممکن است این باور را داشته باشید که رها خواهید شد.

  1. شما یک فرد نوع A هستید.

چنان چه در هر کاری که انجام می ‌دهید آرزوی کمال دارید، ممکن است به این دلیل باشد که از شکست می ‌ترسید، که ممکن است نتیجه ی بزرگ شدن در خانواده ای ناکارآمد باشد.

  1. مدام مقصر هستید.

به عنوان یک بزرگسال، چنان چه برای موقعیت ها یا رفتار دیگران احساس گناه می ‌کنید، که هیچ کدام تحت کنترل شما نیستند، ممکن است این یک نشانه باشد. در این گونه مواقع، وقتی دیگران احساس ناراحتی می ‌کنند، شما احساس گناه می ‌کنید، حتی چنان چه به هیچ وجه مسئول آن نباشید.

  1. فاقد مهارت های ارتباطی هستید.

چنان چه نمی ‌دانید چگونه احساسات را به روشی سالم با دوستان و خانواده منتقل کنید و تمایل دارید آن ها را خاموش کنید و به آن ها توجه نکنید، احتمالاً در خانواده ای ناکارآمد بوده اید.

  1. نسبت به دیگران احساس مسئولیت می ‌کنید.

وقتی دیگران تصمیمات خود را می ‌گیرند و شما در قبال آن ها پاسخگو نیستید، همچنان نسبت به آن چه رخ داده احساس مسئولیت می ‌کنید، به خصوص زمانی که شرایط بد است.

نتیجه گیری نهایی درباره ی مقاله ی خانواده ی ناسالم

در این مقاله ما سعی کردیم درباره‌ ی بررسی خانواده ی ناسالم به شما اطلاعات درستی داده باشیم و شما را با تمام ابعاد این مسئله آشنا سازیم .

به طور کلی خانواده زمانی ناسالم است که درگیری، غفلت و بد رفتاری دائمی و همیشگی باشد. روان‌ شناسی مدرن خانواده‌ های ناسالم را به عنوان خانواده‌ هایی تعریف می ‌کند که سیستم‌ های مضطربی درون خود دارند. اختلال عاطفی بسیار زیادی در اعضای خانواده وجود دارد و گاهی اوقات به این معنی است که با بی توجهی و آزار کودک همراه است. کودکان خانواده های ناکارآمد تصور می ‌کنند که این وضعیت طبیعی است، چرا که آن ها به طور منظم در معرض آن محیط قرار می ‌گیرند و جنبه های مختلف برخورد با خانواده ی ناسالم را نمی ‌دانند. از سوی دیگر، یک خانواده ی سالم، همه ی اعضای خانواده را تشویق می ‌کند تا به رشد مطلوب دست یابند و فضای امنی را برای رفاه عاطفی فراهم می ‌کند.

در پایان این مقاله از این که تا انتهای این مقاله‌ با سایت ما همراهی کردید از شما بی نهایت سپاس گزار هستیم و امید داریم که در این مقاله ی سایت ما به شما راهنمایی درستی درباره‌ ی بررسی خانواده ی ناسالم کرده باشیم.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید