تعهد و مسئولیت پذیری، معیار پایداری زندگی زوجین

 

امروزه زندگی های طولانی و پر از محبت و عشق در پایه تعهد و مسئولیت پذیری زوجین بنا می شود. تعهد و مسئولیت پذیری یکی از معیار های پایداری زندگی زوجین بوده و هر زوجی که بخواهد زندگی ای زیبا و توام با آرامش را برای خود و کودکان و اطرافیان به وجود بیاورد باید در زندگی مشترک خود تعهد و مسئولیت پذیری داشته باشد با مشاورکده همراه باشید.

چه نکاتی باعث به وجود آمدن تعهد و مسئولیت پذیری در زندگی می شود؟

تعهد و مسئولیت پذیری، معیار پایداری زندگی زوجین

 1. صداقت

اولین و مهم ترین جزء تعهد در زندگی مشترک، داشتن صداقتی بی پایان می باشد. راستی و درستی در حرف ها و حرکات هر یک از زوجین یکی از شرایط اصلی در تداوم یک زندگی مشترک می باشد. به وجود آمدن صداقت در زندگی، سطح رضایتمندی هر یک از زوجین را افزایش داده و تعهد داشتن و مسئولیت پذیر بودن را به دنبال دارد.

 1. وفاداری و پایبندی به اصول زناشویی

وفاداری همان متعهد بودن و متعهد ماندن به زندگی زناشویی و همسر می باشد که یکی از اساسی ترین شروط ایجاد تعهد و مسئولیت پذیری در زندگی می باشد. وفاداری و پایبندی به اصول زناشویی باعث ایجاد استحکام بیشتر در روابط خانواده ها خواهد شد.

 1. آموزش

باید توجه داشته باشید که هر چه در مورد روابط زناشویی و داشتن یک زندگی سالم و متعهد آموزش و آگاهی بیشتری داشته باشید، موفقیت بیشتری برای خودتان و فرزندانتان به همراه خواهید داشت. سعی کنید در برابر مشکلات و معضلات موجود در خانواده با آگاهی و افزایش مهارت های فردی مقابله نمایید تا زودتر به پیروزی دست پیدا نمایید.

مسئولیت پذیری

تعهد و مسئولیت پذیری، معیار پایداری زندگی زوجین

خصوصیت مسئولیت پذیر بودن و به عهده گرفتن مسئولیت کارها و عواقب آن ها جزو خصوصیاتی است که باید از کودکی در افراد نهادینه شده و طی سال های متمادی به تکامل برسد. تکامل مسئولیت پذیری را می توان پاسخگویی به تصمیمات اخذ شده در دوران های مختلف زندگی نامید.

نداشتن مسئولیت پذیری یکی بزرگ ترین نقطه ضعف های هر شخصی بوده که می تواند با گذشت زمان بیشتر و بیشتر شود. همچنین عدم مسئولیت پذیری می تواند رخداد های بسیار متعجب کننده ای را در زندگی ها به وجود آورد. بسیاری از جدایی های عاطفی و طلاق ها در پی عدم مسئولیت پذیر بودن یکی از زوجین پدید می آید.

مسئولیت پذیر بودن به دنباله اعتماد و تعهد بوده و شخصی که به زندگی و روابط زناشویی خود متعهد می باشد، مسئولیت پذیری را در زمره خصوصیات خود قرار می دهد تا زندگی بهتری برای خانواده خود فراهم آورد.

نکاتی برای مسئولیت پذیر شدن

تعهد و مسئولیت پذیری، معیار پایداری زندگی زوجین

برای این که مسئولیت پذیر باشید لازم است از چند راهکار ساده پیروی نمایید. در این صورت مسئولیت پذیر شدن سخت نیست. نکات زیر را به خاطر بسپارید و در زمان درست از آن ها استفاده نمایید.

 1. در تصمیمی که گرفته اید ثابت قدم باشید.
 2. یکی از مواردی که مسئولیت پذیری را در خهر شخص افزایش می دهد، قابل اعتماد بودن یا امانت دار بودن می باشد.
 3. فقط در صورتی که توان انجام کاری را دارید آن را قبول کنید. اگر قبول کردید کار را به سرانجام برسانید.
 4. برای انجام کار هایتان زمان تحویل یا دد لاین مشخص نمایید.
 5. برای این که مسئولیت پذیر بودن خود را به دیگران ثابت کنید باید وظایفی که بر عهده دارید ( هرچند بسیار کوچک ) را درست به موقع و کاملا صحیح تحویل دهید.
 6. در صورتی که با مشکلی مواجه شدید، مسئولیت کار هایی که انجام داده اید را بپذیرید و کسی را مقصر نکنید.
 7. برای تحویل به موقع فعالیت ها و اموری که در دست دارید، آن ها را بر اساس میزان مسئولیت پذیری اولویت بندی نمایید.
 8. برای تاخیر در تحویل یا عوض کردن تصمیم خود بهانه نیاورید.
 9. در صورت بروز اشتباهات صادق بوده و مسئولیت اشتباه خود را بپذیرید.
 • در تصمیماتی که می گیرید، قضاوت هایی که انجام می دهید، صحبت هایی که می کنید و … عاقلانه رفتار کنید.
 • دائما از اتفاقات و رویداد های پیرامون خود شکایت نکنید.
 • اگر مسئولیت کاری را به عهده گرفته اید باید در زمانی که قولش را داده اید، انجامش دهید. یک فرد مسئولیت پذیر هرگز زیر قول خود نمی زند.
 • اگر چندین مسئولیت را پذیرفته اید، آن ها را مدیریت نمایید و یا از کسی کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید