مصرف مواد مخدر یکی از شایع‌ترین مسائلی است که جامعه ما درگیر آن است. در برخی موارد مصرف مواد مخدر دارای عوارض جبران‌ناپذیری بر بدن است و حتی اطرافیان مصرف‌کننده مواد نیز درگیر عوارض جانبی آن می‌شوند. درواقع اکثر مواد مخدر با ترشح دوپامین در مغز باعث احساس لذت در فرد مصرف‌کننده می‌شوند و گرایش به تجربه مجدد این لذت باعث گرایش افراد به مواد می‌شود؛ اما این مصرف مجدد و تکرار آن باعث اعتیاد فرد شده و شاید تا پایان عمر باید با برخی از عوارض آن دست‌وپنجه نرم کنند. لذا در این مطلب به بیان عوارض جسمی و روحی مصرف مواد بر سلامت جسم و روان فرد مصرف‌کننده و اطرافیان پرداخته می‌شود. همچنین عزیزان می‌توانند در صورت نیاز با مشاورین گروه مشاورکده همراه ارتباط برقرار کرده تا از تجربیات مشاورین باتجربه بهره‌مند شوند.

تأثیر دوپامین در بدن

بیشتر انواع مواد مخدر به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم دوپامین را تحت تأثیر قرار می‌دهند و با تحریک كردن بیش‌ازاندازه این سیستم باعث می‌شود که انسان از رفتارهای عادی خود احساس لذت می‌کند. دوپامین مدار احساس لذت در مغز انسان است دوپامین یک فرستنده عصبی است که در قسمت‌هایی از مغز؛ حرکات بدن انسان، احساسات، درك و شناخت، انگیزه و احساس لذت و سرخوشی را تنظیم می‌کند. حالت‌های سرخوشی و نشئگی که مصرف‌کنندگان به دنبال آن هستند به‌واسطه مصرف مواد مخدر به‌این‌ترتیب در مغز آن‌ها ایجادشده و به آن‌ها یاد می‌دهد که مصرف مواد مخدر را تکرار کنند.

برای مثال زمانی که گرسنگی و تشنگی خود را رفع می‌کنیم یا خودمان را از یک خطر احتمالی دور می‌کنیم نوعی احساس لذت و رضایت در ما ایجاد می‌شود كه ما را ناخودآگاه ترغيب به انجام کارهایی می‌کند که رضایت و سرخوشی تحریك و فعال شود و مغز متوجه می‌شود که رویداد مهمی در حال رخ دادن است که باید آن را به خاطر بسپارد و به ما یاد می‌دهد که بدون توجه و فکر کردن آن عمل را مجدداً تکرار کنیم. ازآنجایی‌که مواد مخدر نيز همین مدار را تحریک می‌کند ما نیز مصرف مواد مخدر را همانند رفتارهای ضروری تکرار می‌کنیم.


برای اطلاع از مشاوره اعتیاد آنلاین کلیک کنید. 


تأثير اعتياد به مواد مخدر بر سلامت جسمانی

افرادی که به مواد مخدر اعتیاددارند معمولاً از یک یا چند عارضه ناشی از اعتیاد همچون ناراحتی‌های ریوی، قلبی، سکته، سرطان و ناراحتی‌های روانی و اختلالات شخصيتي رنج می‌برند.

تصاویر اسکن، رادیولوژی و آزمایش خون افراد معتاد نشان می‌دهد که مصرف مواد مخدر تمامي اندام‌های آن‌ها را تحت تأثیر قرار داده است.

برای مثال؛ مصرف دخانیات عاملی برای بروز سرطان دهان، حنجره، نای، خون، ریه، معده، پانکراس (لوزالمعده)، کلیه‌ها، مثانه و دهانه رحم محسوب می‌شود. علاوه بر این، برخی از مواد مخدر ازجمله موادی که از راه بینی مصرف می‌شوند به سلول‌های عصبی مغز نیز آسیب‌های فراوانی می‌رساند و ممکن است باعث بدی عملکرد یا نابودی آن‌ها شود.

تأثیر اعتیاد به مواد مخدر بر سلامت روانی

تحقيقات نشان داده است كه بين مصرف مواد مخدر و ناهنجاری‌های روانی همبستگي وجود دارد و همسو با يكديگرند. در برخی از موارد مصرف مواد مخدر بخصوص در کسانی که از آسیب‌پذیری خاصی رنج می‌برند ممکن است ناراحتی‌های روانی را تشدید کند.

تأثیر مواد مخدر بر سلامت افراد نزدیک معتاد

مصرف مواد مخدر افزون بر آسیب رساندن به فرد معتاد برای سلامتی دیگران نیز مشکلات زیادی ایجاد می‌کند. در اینجا به سه مورد از این آسیب‌ها اشاره می‌کنیم:

اثرات منفی مصرف مواد مخدر در دوران بارداری بر جنین و نوزادان

این احتمال وجود دارد کودکانی که در معرض مواد مخدر قرار داشته‌اند برای برطرف ساختن برخی از نارسایی‌های رفتاری، تمرکز و یادگیری خود در کلاس درس، به حمایت‌های تحصیلی و آموزشی نیاز داشته باشند. بررسی‌هایی در جریان است تا معلوم شود که این نارسایی‌های ناشی از قرار گرفتن در معرض مواد مخدر تا دوران نوجوانی نیز ادامه می‌یابد و در این مرحله از زندگی نیز مشکلاتی درزمینهٔ رشد و تکامل نوجوان ایجاد می‌کند یا خیر.

مشاوره

 

اثرات ناشی از قرار گرفتن در معرض دود محیطی مصرف مواد مخدر

تأثیرات ناشی از قرار گرفتن در معرض دودی كه از مصرف مواد مخدر ایجاد می‌شود؛ که دود دست‌دوم گفته می‌شود که ناشی از مصرف دخانیات است و به ان دود تنباکوی محیط نیز گفته می‌شود؛ و منشأ بسیاری از عناصر و موادی است که قرار گرفتن در معرض آن‌ها برای سلامت انسان به‌ویژه کودکان زیان‌بار است. بر اساس گزارش سازمان پزشکی قانونی امریکا در سال ۲٠٠٦ قرار گرفتن ناخواسته در معرض دود ناشی از مصرف تنباکو توسط دیگران، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی رابین ۲٠ تا ٣٠ درصد در مقایسه باکسانی که هرگز دخانیات مصرف نکرده و در معرض دود دست‌دوم هم قرار نگرفته‌اند افزایش می‌دهد.


حتما بخوانید: 6 نشانه  اعتیاد به مواد مخدر


افزایش ابتلا به بیماری‌های عفونی

افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی تزریق مواد مخدر ازجمله هرويین، کوکايین و متامفتامین که عامل یک‌سوم از موارد ابتلا به بیماری ایدز است. درعین‌حال تزریق مواد مخدر عامل مهمی در ابتلا به هپاتیت نوع C محسوب می‌شود که نوعی بیماری مرگبار کبدی است. تنها تزریق مواد مخدر نیست که باعث شیوع بیماری‌های عفونی می‌شود بلکه مصرف هرگونه مواد مخدر به هر شکل ممکن نیز باعث مسمومیت بدن انسان، کاهش یافتن قدرت تشخیص و قضاوت انسان و گرفتار شدن در معرض رفتارهای جنسی و درنتیجه افزایش میزان خطرپذیری می‌شود. همین رفتارهای مخاطره امیر است که خود به گسترش بیماری ایدز، هپاتیت B و C و دیگر بیماری‌های واگیردار جنسی منجر می‌شود.

تماس روزانه