بلوغ در نوجوان

مراجعه به مشاوره برای دوران بلوغ در نوجوان

بلوغ در نوجوان : دوره نوجوانی یکی از دوران های بسیار حساس برای هر فرد به حساب می اید. این مرحله از زندگی نه تنها خود نوجوان بلکه خانواده را هم درگیرخود می کند و مرحله گذار از کودکی محسوب می شود. در دوره کودکی دغدغه ها و افکاری که در این سن نوجوان با آن مواجه است را شاهد نیستیم در این مرجله گذار از کودکی که از سن 12 سال تا 18 سال شروع می شود نوجوان به توانمندی های جدیدی دست می یابد. علاوه بر این توانمندی ها و دغدغه های که برای فرد به وجود می آید در این دوره نوجوان با تغییرات جسمی و هورمونی نیز مواجه است که لازم است با آگاهی های لازمه در این برهه بتواند آن را به خوبی رد کند. در ادامه با بررسی مطالب نوجوان و بلوغ آن میپردازیم :

ویژگی های شایع دوران بلوغ در نوجوان

حساسیت نسبت به ظاهر فیزیکی به دلیل تغییرات این دوران

بحران هویت به دلیل گذار از مرحله کودکی به نوجوانی

افزایش تحریک پذیری و زودرنجی از دیگران

گرایش به استقلال و خود اتکایی

گرایش افراطی به گروه همسالان

شروع رفتارهای عاشقانه و گرایشات جنسی

برای اطلاع از شیوه های تربیت جنسی کلیک کنید. 

 

بلوغ در نوجوان

چند نکته مهم برای والدین در مورد نحو برخورد با نوجوان

چند توصیه مهم برای والدین جهت برخورد با نوجوان

  • از علایق و خواسته های نوجوانتان آگاه شوید تا راحتر با آنها ارتباط بگیرید.
  • به تفاوت سلیقه خود با نوجوانتان احترام بگذارید تا به نقطه توافق برسید
  • از آنها در برخی مسائل نظر خواهی کنید تا آنها اعتماد به نفس بگیرند
  • پرهیز از تخریب شخصیت فرزند خود در زمان مشاجرات خانوادگی
  • هنگام انتقاد از یک کار اشتباه نوجوان فقط در مورد همان اشتباه صحبت کنید
  • به فرزندتان اجازه بحث و گفتگو در مسائل مختلف را بدهید تا به شناخت بیشتری از آنها برسید
  • برای فرزندتان وقت بگذارید تا او با شما به گفت و شنود بپردازد و بداند شما شنونده حرف های او هستید
  • از دوستان فرزند نوجوان خود استقبال کنید تا بتواند با نظارت خوبی که بر روابط آنها دارید به او یک دنیای مستقل اجتماعی همراه با نظارت را داده باشید.

اهمیت مشاوره بلوغ در نوجوان

با توجه به اینکه این دوره میتواند به شدت بحران زا باشد باید برای رویاروی با آن یکسری تدابیری را در نظر گرفت. شما به عنوان والد این فرزندان نیز ممکن است نگران شرایط جسمی و روحی آنها باشید در نتیجه به شما توصیه می کنیم که در این مورد با یک کارشناس مشورت نمایید. او به شما راه های کنار آمدن با تغییرات این دوران را خواهد آموخت. در جلسات مشاوره ای که برای شما برگزار می شود به والدین از سوی به والدین شما راه ارتباطی درست با شما را خواهد آموخت تغییراتی که نوجوان در این دوره تجربه می کند باعث میشود تا رفتار درستی با خانواده خود نداشته باشند که با کمک مشاور میتوانند با کیفیت بهتری با یکدیگر مرتبط شوند.

حال که به اهمیت مشاوره در دوران بلوغ پی بردید میتوانید با مراجعه به مجموعه بزرگ مشاورکده از نظرات مشاورین ما در این مجموعه بهره ببرید این مجموعه در تلاش است تا با رفع دغدغه های شما شرایطی را ایجاد کند تا هم نوجوان شما و هم خانواده تان بتوانند به راحتی این دوران را پشت سر بگذرانند و نوجوان بتواند به خوبی وارد مرحله بعدی زندگی خود شود.

برای رزرو وقت مشاوره کلیک کنید.