بررسی مشکلات روابط جنسی زناشویی ناشی از زایمان در زنان

پیش درآمد

در این مقاله به بررسی مشکلات روابط جنسی زناشویی ناشی از زایمان در زنان می پردازیم ،در طول مدت زندگی مشترک زوجین دوران بارداری خانم ها جزو دوران بسیار مهّم و بسیار حساس قلمداد شده است که از زوایای گوناگون مورد بررسی قرارگرفته است و در حال حاضر نیز در کلینیک های مطالعاتی از زوایای مختلف مورد مطالعه می باشد .

درخصوص موضوع افزایش و کاهش علائق جنسی و مسائل پیرامون آن را بدین شکل مطرح کرده اند:

کاهش میل جنسی در سه ماهه اول .
افزایش نسبی میل جنسی در سه ماهه دوم .
کاهش میل جنسی در سه ماهه سوم .
تغییر در حالت های فیزیکی و روانی

بارداری را به عنوان حساسترین دوران زندگی خانم ها دانسته اند و بیشترین تغییرات فیزیکی و روانی در یک زن را در دوران بارداری او می شناسند .
تبدیل یک زن به مادر شدن ، یک مرد به پدرشدن ، ارتباط زوجین بایکدیگر ازجهات اخلاقی و جسمی را دست خوش تغییرات بسیاری می کنند .
آمارهای به دست آمده نشان می دهد زوجین روابط زناشویی و جنسی خود را بین 86-100 % تغییر نمی دهند و به همان روال سابق ادامه می دهند . درحالیکه زنان در دوران بارداری خود ازجهت تمایلات جنسی دستخوش تغییرات قابل توجهی هستند .
بعضی از دانشمندان رغبت یا عدم رغبت خانم ها در دوران بارداری را به صورت نوسانی و به شکل بالا یا پایین رفتن تمایلات ، و عده ای دیگر فقط رو به پایین بودن تمایلات جنسی دانسته اند .

بررسی مشکلات روابط جنسی زناشویی ناشی از زایمان در زنان
بررسی مشکلات روابط جنسی زناشویی ناشی از زایمان در زنان

توجیهات نه چندان صحیح توسط خانم ها در زمان بارداری

از توجیهاتی که خانم های باردار برای دوری از همبستری با شوهرشان ابراز می کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد :

درصورت آمیزش به جنین صدمه وارد می شود .
علاقه ام را به این نوع رابطه ازدست داده ام .
جذابیت جنسی ام نزد همسرم کم شده است .
به علت بارداری دارای ناراحتی ها و دردهای بدنی هستم ، مخصوصاً درنقاط آمیزشی .

توجیحات خانم های باردار برای عدم تمایل تاچه حدّ صحیح است ؟

براساس آمارهای به دست آمده درصد و میزان اعتقاد خانم های باردار به این موارد براساس میزان تحصیلات و باورهای فرهنگی زنان در کشورهای گوناگون اختلاف های چشمگیری وجود دارد ، ولی این توجیهات با درصدهای متفاوت در تمامی کشورها وجود دارد . البته تفاوت تا آنجائی هست که در پاره ای از کشورها اعتقاد به عدم ارتباط تا چند ماه پس از زایمان و در پاره ای دیگر بیشتر شدن تعداد دفعات ارتباط برای تسهیل در زمان وضع حمل وجود دارد .

بررسی مشکلات روابط جنسی زناشویی ناشی از زایمان در زنان
بررسی مشکلات روابط جنسی زناشویی ناشی از زایمان در زنان

نتیجه توجیحات و باورها

با نتایج به دست آمده از بررسی های آماری دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که این توجیهات و باورها ریشه در چگونگی مسائل اعتقادی و اجتماعی یک جامعه دارد تا اینکه براساس مطالعات علمی تبدیل به یک تابو یا باور و ترس همگانی باشد .
این موضوع تا آنجائی پیش می رود که حتی در کشورهای مترقی و پیشرفته مادر خوب آن مادری است که در دوران بارداری حتی یک آمیزش نداشته باشد . و از سویی دیگر باور و اعتقاد به توجیهات ذکر شده به ناراحتی های روانی و احساس گناه در خانم های باردار منجر گردیده و روابط بین زوجین را دچار بروز مشکلات کرده است .

تأثیر توجیهات و باورهای غلط

در یک بررسی دقیق بر روی 50 زوج که متقاضی طلاق بوده اند و 50 زوج دیگر که موضوع آمیزش و همبستری را در دوران بارداری همسر خود به نحو صحیح رعایت کرده اند انجام گرفته ، نشان داده است تفاوت خاصی دربین این دو گروه وجود ندارد و عدم تمایل زن به همبستری در این دوران خدشۀ چندانی به سایر روابط وارد نمی کند و همسران با خویشتن داری این دوران را سپری می کنند .
درحالیکه در این دوران اگر برخورد صحیحی از طرف شوهر صورت نگیرد ممکن است در خانم ها باعث افسردگی و یا در صورت انجام همبستری به عدم رضایت طرفین بیانجامد ، که آن هم تبعات خود را به دنبال دارد . و یا در پاره ای از مردان به ایجاد روابط خارج از زناشویی منتهی می شود .

بررسی مشکلات روابط جنسی زناشویی ناشی از زایمان در زنان
بررسی مشکلات روابط جنسی زناشویی ناشی از زایمان در زنان

روابط زناشویی پس از زایمان

همبستری پس از زایمان دچار تغییرات اساسی حداقل در ماه های اول پس از زایمان می شود . بعد از زایمان اکثر مقاربت ها در زنان همراه درد است ، عدم تمایل ، خشکی مهبل و نرسیدن به اورگانیسم از دیگر مواردی است که بعداز زایمان صورت می گیرد .
البته نوع زایمان و فیزیک بدنی خانم ها نیز در این موضوع اهمیت بسیاری دارد و این مسائل ذکر شده بیشتر در زایمان های مهبلی یا به اصطلاح طبیعی بروز بیشتری دارد .

تأثیرات زایمان مهبلی در همبستری بعد از زایمان

استفاده از فورسپس و واکیوم ، پارگی نوع درجه 3 یا 4 مهبل ، آسیب های پرینه و سابقه مقاربت های دردناک در قبل و یا حین بارداری از دیگر علت های آمیزش های دردناک پس از زایمان است.
این نکته در خانم هائی که اولین تجربۀ بارداری و زایمان را داشته اند بیشتر است . خشکی مهبل ، خونریزی ، خارش پس از نزدیکی و شل شدن مهبل از این موارد است .

دقت در تغییرات صورت گرفته در خانم ها پس از زایمان

مسلماً تغییرات جسمی و روحی که پس از زایمان در خانم ها صورت می گیرد می بایست به دقت زیرنظر گرفته شود و با آنها به مقابله برنخیزیم ، بلکه به حلّ مسالمت آمیز و صحیح آنها پرداخته شود . در این خصوص نقش اساسی را شوهر به عهده دارد . یک مرد در جایگاه کسی که همسرش به تازگی وضع حمل موفق داشته باید به این موضوع اگاهی داشته باشد که بحث نوع و میزان روابط جنسی با همسرش یکی از نغییراتی است که در او بوجود آمده و شکل گرفته است و چنانچه با این موضوع به غلط رفتار شود می تواند به نابسامانی در خانه و خانواده منتهی گردد .

بررسی مشکلات روابط جنسی زناشویی ناشی از زایمان در زنان
بررسی مشکلات روابط جنسی زناشویی ناشی از زایمان در زنان

احساس کاذب وجود بیماری در زنان پس از وضع حمل

بسیاری از خانم ها به دلیل تغییرات اساسی بوجود آمده از بارداری احساس بیمار بودن می کنند ، درحالیکه اینچنین نیست . آنها به علت بروز خستگی های مفرط ، احساس افسردگی و ناخشنودی های جنسی می کنند . در صورتیکه در این مرحله با مراجعه به کلینیک های روانشناسی مربوطه می بایست به حلّ آن بپردازند .
در این بخش از زندگی تجربیات و دانش پزشکان و مشاوران می تواند آرامش و امنیت و رضایت را به زندگی برگرداند . برای مثال استفاده و مراجعه به مؤسساتی مانند مشاورکده که اساتید قابلی را دراختیار دارد راهکار مناسبی می تواند باشد .
پس باید دانست که خانم ها بعد از وضع حمل و به دنیا آمدن فرزندتان نیاز به یک پالایش و به اصطلاح ریکاوری روحی و جسمی هستند که همسرشان در حل این وضعیت نقش بسیار حساس ، مهم و سرنوشت سازی را برای ایجاد و بهبود روابط فی مابین عهده دار است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید