بررسی فواید مشاوره فردی

قبل از بررسی فواید مشاوره فردی باید به اهمیت امر مشاوره در زندگی بپردازیم. مشاوره فردی با توجه  به نیازها و تمایلات ما با واقعیات محیط و روابط ، فشار روانی در زندگی انسان ، امر اجتناب‌ناپذیری است. افراد ممکن است به دلایل مختلف با چالش‌هایی در زندگی رو به رو شوند و برای حل کردن آن‌ها باید تصمیم درستی گرفت. مشاوره فردی در چنین مواقعی بهترین انتخاب است و به شما کمک می‌کند از طریق یکسری اقدامات و خودآگاهی فردی چگونه با موانع مختلف رو به رو شوید و به بهترین نحوه به حل ان بپردازید. به عبارتی مشاوره فردی می‌تواند در جهت دریافت پشتیبانی و رشد در زمان‌های چالش بر انگیز و حل مشکلات شما کاملاً مؤثر عمل کند.

از طریق یک مشاور خوب شما می‌توانید به افزایش خود آگاهی فرد ، تشویق به خود آگاهی ، تقویت مهارت‌های ارتباطی و بهبود استفاده از مهارت‌های مقابله سالم برسید. این مزایا منجر به تغییر رفتار فرد شما می‌شود و شما در راستای یک حرکت درست به ادامه روند زندگی خود می‌پردازید. در زیر به چند مورد از فواید مشاوره‌فردی می پردازیم.

فواید مشاوره فردی

1-مشاوره فردی در محرمانه بودن مسایل شما موثر است. محرمانه بودن یکی از بهترین مزایای فردی مراجعه کردن به مشاور است. مشاوران حرفهای دقیقاً مانند پزشکان هستند به این معنا که، آنها نیز به اصطلاح محرمانه بودن جلسات بیمار و پزشک پایبند می باشند.آنها قرار نیست هیچگونه اطلاعاتی را که توسط مراجعین خود به اشتراک گذاشته شده مگر تحت شرایط و ضوابط خاص با دیگران به اشتراک گذارند. در جلسات مشاوره فردی، اطمینان بیشتری حاصل می شود که هرگونه اطلاعاتی که توسط مراجع به اشتراک گذاشته میشود، بین آنها به صورت محرمانه باقی می ماند.

2-انعطاف پذیر بودن مشاوره فردی

مشاوران در انجام این جلسات درمانی رویکردهای متفاوتی دارند. اگر فقط یک مراجع وجود داشته باشد، بر خلاف یک گروه، جایی که شما باید بیش از یک نفر را در نظر بگیرید، راحتتر میتوانید رویکرد را به شکلی که برای مراجع مناسبتر باشد، انجام دهید. مشاوران آزادی بیشتری را در جلسات فردی پیدا می-کنند، زیرا تنها نیاز است که با یک نفر کار کنند.

3-کنترل تمرکزمشاور بر مسله درمان گر

یکی دیگر از فواید مشاوره فردی توجه وتمرکز درمانگر می شود. فقط یک مراجع وجود دارد، بنابراین توجه کامل مشاور در مدت زمان جلسه مشاوره برنامه ریزی شده، به آن مراجع خواهد رسید.

4-راحتی مراجعه کننده برای ارایه مشکلات شخصی

برخی افراد هستند که راحت درباره مشکلات شخصی خود در جمع صحبت نمی کنند، حتی اگر افراد دیگر جمع یا گروه از قبل برایشان شناخته شده باشند. دلیل این موضوع این است که آنها نمیتوانند در طول مشاوره کاملاً رها شوند و تمایل به افشای برخی اطلاعات را ندارند. وقتی فقط مراجع و مشاور باشد، بدون اینکه کسی گوش کند و احتمالاً قضاوت کند، این افراد قادر خواهند بود خود را کاملتر و راحتتر افشا کنند.

5- در نهایت یکی دیگر از فواید مشاوره فردی کمک به افراد است تا در مورد تاثیر رفتار فرد بر نتیجه مطلوب اگاهی کامل داشته باشد و بر اساس آن روانشناسانی که از درمان شناختی رفتاری استفاده می کنند. همان طور که در ابتدا هم اشاره شد ، به عدم تطابق بین آن چه فرد فکر می کند اتفاق می افتد و واقعا چه اتفاقی می افتد ، تاکید می کنند. شناسایی باور ها و ارزش های خود و شناسایی مواردی که زندگی فرد را می تواند معنی دار کند از مواردی هستند که در جلسات مشاوره خصوصی  به آن ها پرداخته می شود.

آشنایی با اختلال وسواس

به چه دلایلی نیاز به مشاوره فردی داریم

نگرانی های جنسی

اضطراب یا حملات پانیک شدید

رفتارهای اجباری و بدون کنترل

مشکل برای مدیریت درست استرس

خشونت در خانواده یا تجاوز جنسی

افسردگی یا نداشتن انگیزه برای کارها

مشکل برای کنار آمدن با اتفاقات سخت

مشکلاتی در خشونت و کنترل عصبانیت

مشکلات خانوادگی و مشکلات در روابط

مشکل در مصرف الکل یا اعتیاد به دیگر مواد

مشکل در تمرکز یا تمام کردن کارهای روزانه

مشکلات مرتبط در رفتارهای مرتبط با خوردن یا تصویر بدنی

مشکلاتی مانند از دست دادن یکی از عزیزان و سوگواری برای آن

عادت کردن به عقب انداختن کارها یا دیگر عادت های ناهنجار

در نتیجه فواید مشاوره فردی به نسبت اینکه خود ما بدون هیچگونه پیش زمینه و تخصص بتوانیم مشکلاتمان را حل کنیم خیلی زیاد است.

برای دریاقت مشاوره فردی به قسمت رزرو وقت مشاوره مراجعه کرده و با متخصصان ما در تماس باشید.