بررسی اختلاف سطح خانوادگی در ازدواج

 

سایت مشاورکده در این مقاله قصد دارد به بررسی اختلاف سطح خانوادگی در ازدواج و تمام ابعاد مختلف آن بپردازد. چنان چه شما نیز به دنبال یافتن اطلاعات کاملی در این باره هستید، پیشنهاد می کنم این مقاله را از دست ندهید

طبقه ی اجتماعی و زندگی خانوادگی

این دانش عمومی است که خانواده هایی که در طبقات اجتماعی مختلف قرار دارند، روش های متفاوتی را برای انجام زندگی روزمره ایجاد می ‌کنند. چنین تفاوت‌ هایی در دهه ی هزار و نهصد و هفتاد میلادی توسط جامعه‌ شناس و روان‌ شناس لیلیان روبین در کتاب کلاسیک اش، Worlds of Pain، بررسی شدند. روبین با زوج‌ ها مصاحبه کرد و نشان داد که بافت زندگی خانوادگی و همچنین ایده‌ هایی در مورد معنای والدین، فرزند و همسر خوب بودن، همگی توسط منابع و مشاغل موجود برای خانواده‌ ها شکل می ‌گیرند. بعد ها، آنت لارو (جامعه شناس) نگاه عمیق دیگری ارائه کرد و مشاهده کرد که تعاملات روزانه ی بین والدین و فرزندان، و تا حدی، بین اعضای بزرگسال خانواده، بر اساس طبقه ی اجتماعی متفاوت است. او دریافت که والدین طبقه ی متوسط ​​تمایل دارند زندگی فرزندان خود را مدیریت کنند، در حالی که والدین طبقه ی کارگر اغلب به فرزندان خود اجازه ی رشد می ‌دهند. پیر بوردیو، جامعه شناس فرانسوی نیز تفاوت های طبقاتی گسترده ای را مشاهده کرد. او این نظریه را مطرح کرد که طبقه ی اجتماعی نه تنها زندگی خانوادگی را شکل می ‌دهد، بلکه ایده‌ ها و غرایز افراد در مورد نحوه ی استفاده از منابع، صرف زمان و تعامل با دیگران را نیز شکل می ‌دهد. جامعه شناسان هر خانواده را کاملاً منحصر به فرد نمی ‌دانند، بلکه آن را بر اساس منابع موجود در موقعیت طبقاتی خود شکل می ‌دهند.

چنین کاری نشان می ‌دهد که افرادی که در طبقات اجتماعی مختلف بزرگ شده اند، احتمالاً تجربیات متفاوتی از خانواده دارند و ایده‌ های متفاوتی درباره ی زندگی خوب ایجاد می ‌کنند. با این حال، زمانی که محققان طبقه ی اجتماعی و زندگی خانوادگی، تحقیقاتی را انجام می ‌دهند، معمولاً بر شکاف بین زوج های تحصیل کرده دانشگاهی و سایرین تمرکز می ‌کنند.

بررسی اختلاف سطح خانوادگی در ازدواج
بررسی اختلاف سطح خانوادگی در ازدواج

شکل گیری شخصیت دو طرف

چنان چه از زوج هایی که از دو طبقه ی مختلف با هم ازدواج کرده اند، در این مورد سوال شود، احتمالا آن ها معتقد اند که تفاوت های آن ها ناشی از شخصیت آن هاست. آن ها اشتباه نمی ‌کنند اما با این حال، چیزی که آن ها متوجه آن نمی ‍شوند، این است که آن چه شخصیت آن ها را شکل می ‌دهد، به نوبه ی خود با مسیر طبقاتی آن ها مرتبط است. افرادی که در طبقه ی کارگر به دنیا آمده بودند اما اکنون تحصیل کرده دانشگاهی هستند، تمایل داشتند که رویکرد آزاد سازی را در زندگی روزمره ی خود ترجیح دهند. آن ها ترجیح دادند با جریان حرکت کنند، از لحظات لذت ببرند و فارغ از محدودیت‌ های خود تحمیلی، زندگی کنند. آن ها تصور می ‌کردند که همه چیز بدون دخالت آن ها درست می ‌شود. اما افرادی که در طبقه ی متوسط متولد شده بودند، در عوض تمایل داشتند که رویکرد مدیریتی در زندگی روزمره ی خود اتخاذ کنند. آن ها برنامه ریزی، نظارت و سازماندهی را ترجیح می ‌دادند. آن ها تصور می ‌کردند که بدون مداخله ی فعال آن ها، همه چیز درست نمی ‌شود.

افرادی که با آن ها مصاحبه شده است، فقط تمایلات آزاد و مدیریتی را در یک جنبه از زندگی خود اعمال نکردند، بلکه هفت جنبه از زندگی خود را به کار گرفتند. وقتی نوبت به نحوه ی پرداختن پول، کار مزد، کار های خانه، زمان، اوقات فراغت، تربیت والدین و عواطف می ‌رسید، پاسخ دهندگان طبقه ی متوسط تمایل به برنامه ریزی، سازماندهی و نظارت داشتند. اما پاسخ دهندگان با منشاء طبقه ی کارگر اغلب ترجیح می ‌دهند بدون مداخله ی زیاد اجازه دهند همه چیز مسیر خود را طی کند.

افرادی که با والدینی بزرگ شده اند که پول، امنیت شغلی و قدرت بیش تری دارند، با زندگی پایدار تری رشد می ‌کنند. در این شرایط، آن‌ ها یاد می ‌گیرند که مدیریت منابعشان منطقی است؛ هم به این دلیل که زندگی آن‌ ها به اندازه ای قابل پیش بینی است که می ‌توانند برنامه‌ ریزی کنند و هم به این دلیل که منابعشان به اندازه ی کافی فراوان است که می ‌توانند انتخاب‌ های معنا داری داشته باشند.

افرادی که در خانواده‌ هایی بدون پول، بدون قابلیت پیش بینی یا قدرت زیاد بزرگ شده اند، استراتژی‌ هایی را برای مقابله با رویداد های غیر منتظره ای که در زندگیشان رخ می ‌دهد، یاد می ‌گیرند. غالباً، این استراتژی‌ ها انواعی از حرکت با جریان و گرفتن چیز ها به همان شکلی هستند که می ‌آیند. گاهی اوقات حتی هیچ گزینه ی دیگری وجود ندارد.

خانواده تقریباً تمام جنبه های زندگی بزرگسالی آن ها را شکل می ‌دهد. در رابطه با پول، کار، کار های خانه، اوقات فراغت، زمان، فرزند پروری و عواطف، افراد با ریشه ی طبقه ی کارگر می ‌خواستند با جریان کار پیش بروند و ببینند چه اتفاقی افتاده است، در حالی که همسرانشان با پیشینه ی طبقه ی متوسط می ‌خواستند منابع خود را با برنامه ریزی مدیریت کنند.

در نتیجه، برخی از افرادی که این گونه ازدواج کرده بودند، مدام در طبقه ی جدید خود احساس ناراحتی می ‌کردند، اگر چه افرادی که ازدواج کردند تمایل داشتند در کنار همسر خود احساس راحتی بیش تری کنند. با این حال، علی رغم بررسی دائمی که زندگی در یک ازدواج متقابل طبقاتی مستلزم آن است، عشق می ‌تواند از خطوط طبقاتی عبور کند و زوج‌ ها می ‌توانند یک نسخه ی واقعی از زندگی با خوشبختی زندگی کنند.

بررسی اختلاف سطح خانوادگی در ازدواج
بررسی اختلاف سطح خانوادگی در ازدواج

نتیجه گیری نهایی درباره ی مقاله ی بررسی اختلاف سطح خانوادگی در ازدواج

در این مقاله ما سعی کردیم درباره‌ ی بررسی اختلاف سطح خانوادگی در ازدواج به شما اطلاعات درستی داده باشیم و شما را با تمام ابعاد این مسئله آشنا سازیم .

به طور کلی این دانش عمومی است که خانواده هایی که در طبقات اجتماعی مختلف قرار دارند، روش های متفاوتی را برای انجام زندگی روزمره ایجاد می ‌کنند و در نتیجه زوج های با طبقات مختلف تفاوت های زیادی در رفتار خود دارند.

در پایان مقاله از این که تا انتهای این مقاله‌ با سایت ما همراهی کردید از شما بی نهایت سپاس گزاریم و امید داریم که در این مقاله ی سایت ما به شما راهنمایی درستی درباره‌ ی بررسی اختلاف سطح خانوادگی در ازدواج کرده باشیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید