زماني كه با خیانت همسرتان مواجه می‌شوید چه عکس‌العملی از خود نشان می‌دهید؟! جالب است بدانید زماني كه با مشكل خيانت همسرتان مواجه می‌شوید نحوه برخورد شما با اين بحران بسيار حائز اهميت است. در این موقعیت باید توانایی خود در موارد زیر ارزیابی کنید:

 • شما چقدر در مورد مهارت‌های «حل مسئله» اطلاعات داريد؟
 • معمولاً در مواقع بحراني زندگی‌تان چه واكنشي از خود نشان می‌دهید؟
 • اگر متوجه شويد اختلال در روابط شما به وجود آمده چطور برخورد می‌کنید؟
 • زماني كه متوجه خيانت همسرتان نسبت به خود شويد چه عکس‌العملی نشان می‌دهید؟
 • اگر متأهل هستيد و رابطه فرازناشوئي داريد چه راه‌حلی براي رفع اين تعارضات و هيجانات منفي پيشنهاد می‌کنید؟

استفاده از مشاورین باتجربه در این زمینه می‌توانند به حداقل رساندن عوارض خیانت یا جلوگیری از تصمیمات اشتباه و هیجانی کمک شایانی کند. برای مواجه‌شدن با خیانت داشتن اطلاعات لازم در مورد نوع و عوامل بروز خیانت می‌تواند در مدیریت صحیح شرایط به وجود آمده مؤثر باشد. در این مطلب با تعریف و مشخص کردن انواع خیانت، آگاهی لازم برای مواجه‌شدن با بحران به وجود آمده حاصل‌شده و کمک شایانی به فرد برای رویارویی با مشکل ایجادشده می‌کند. تجربه نشان داده این آگاهی کافی نبوده و استفاده از روانشناس برای بررسی شرایط خیانت، عوامل درونی، بررسی ریشه‌ای علل خیانت و ارائه راه‌کارهای درمانی صحیح و علمی می‌تواند فرد را برای گرفتن بهترین و مناسب‌ترین تصمیم یاری کند.

یکی از دلایل خیانت عدم شناخت کافی طرفین است. اینجاست که اهمیت مشاوره ازدواج را متوجه میشویم. چراکه در مشاوره ازدواج، مشاور به شما کمک میکند تا فرد مقابل خود را بهتر و دقیق تر بشناسیم.

خیانت چیست؟

خيانت يعني بی‌وفائی به‌تمامی رفتارها و عملکرد يك فرد متأهل كه خارج از چارچوب روابط زوج و خارج از دايره تعهدات زوجين نسبت به يكديگر باشد كه منجر به روابط صميمانه، دوستانه و عاشقانه شود. درصورتی‌که اين ارتباط هیجان‌هاي خاصي رو براي همسر اقدام كننده به همراه داشته باشد خيانت صورت گرفته است. درواقع هر نوع رابطه عاطفي و رابطه جنسي كه خارج از چارچوب رابطه زوجين به‌صورت مخفيانه صورت گيرد تهديد براي زندگي زناشویی زوجين است و خيانت محسوب می‌شود.

انواع خیانت

شاید ازنظر بسیاری از افراد خیانت تنها در روابط جنسی خلاصه شود. اما ازنظر علم روانشناسی روابطی که خارج از تعهدات زناشویی باشند خیانت محسوب می‌شوند. بسته به نوع رابطه خیانت می‌توان درمجموع سه نوع خيانت را در نظر گرفت:

 • خیانت عاطفي
 • خیانت جنسي
 • خیانت تركيبي (جنسي و عاطفي)

خیانت عاطفی

خيانت عاطفي زماني رخ می‌دهد كه فرد ارتباط عاطفي و دل‌بستگی و حتي گاهی وابستگي به فردي غير از همسر خود داشته باشد و وقت و زمان خاصي را براي ادامه و استحكام رابطه با او اختصاص می‌دهد. حتي با توجه به اين نكته كه رابطه جنسي وجود ندارد اما در روابط زناشویی و عاطفي زوجين خلل وارد می‌کند و آسیب‌رسان محسوب می‌شود.

مشاوره

خيانت جنسي

گاهی با افرادي مواجه مي­شويم كه اظهار دارند به همسر خود علاقه‌مند هستند ولي خارج از چارچوب روابط زناشویی خود با همسر روابط فرازناشوئي و جنسي با شخص ثالث يا اشخاص متفاوت ديگري دارند. در اينجا خيانت فقط در مورد مسائل جنسي رخ‌داده حال اين نكته قابل‌بررسی است كه ريشه مشكل كجاست؟

خیانت جنسی ناشی از عوامل متعددي است به‌عنوان‌مثال ریشه این مشكل می‌تواند در كودكي فرد باشد كه نوعی اختلال محسوب می‌شود. همچنین ممکن است اختلال در برقراري نوع روابط زناشویی زوج وجود داشته باشد كه فرد بجاي اينكه مسیر درست را انتخاب کند و مسئله را حل كنند و به شخص متخصص در اين زمينه (سكستراپيست) مراجعه کند گزینه اشتباه را انتخاب می‌کند. به علت عدم آگاهي و شايد هم به دليل تعصبات خاص در اين زمينه كه در فرهنگ ما شايع است، فرد به متخصص مراجعه نكرده و مسیر خیانت را انتخاب می‌کند.

عوامل دیگر خيانت جنسي مشكلات فيزيولوژيكي، اختلال‌های جنسي مانند تنوع‌طلبی (كه ناشي از مشكلات شخصيتي است) و غیره می‌توان اشاره کرد. برای درمان و پیشگیری خیانت جنسی شناخت ریشه خیانت امری ضروری است. مشورت با افراد متخصص و مشاورین باتجربه می‌توانند در شناخت، درمان و پیشگیری از خیانت جنسی تأثیر بسزایی داشته باشد. لذا توصیه می‌شود برای کسب آگاهی و شناخت در این زمینه با مشاورین باتجربه در تماس باشید.

خیانت ترکیبی

درنهایت خيانت تركيبي (جنسي-عاطفي) كه ناشی از اختلال در نحوه برقراري ارتباط عاطفی «صميميت» و رابطه زناشویی (رابطه جنسی) است. در این نوع خیانت فرد هم از نظر عاطفی و هم از نظر جنسی به شخص دیگری مراجعه می‌کند. معمولاً يكي از نشانه‌های بارز خیانت ترکیبی طلاق عاطفي است.

مراحل پذیرش خیانت

فرد خیانت دیده در ابتدا دارای هیجان و غم و خشم است و معمولاً قبول واقعیت برایش سخت بوده و تمایل دارد واقعیت را نپذیرد. معمولاً در ابتدا فرد خیانت دیده در صحبت‌ها و همدلی با روانشناس جمله «باورم نمیشه» را چند بار تکرار می‌کند. بعد از آرام شدن فرد خیانت دیده اتفاق رخ‌داده را پذیرفته و درنهایت وارد مرحله چانه‌زنی شده و شروع به گله و شکایت می‌کند. بهتر است فرد خیانت دیده برای عبور از مراحل پیش رو و پیشگیری از آسیب‌های احتمالی از یاری و کمک روانشناس بهره‌مند شده تا بتواند با قرار گرفتن در مسیر صحیح و اطمینان خاطر، خود را برای گرفتن تصمیم درست ادامه دادن یا جدا شدن بعد خیانت همسر آماده کند.

برخورد مناسب در مواجه شدن با خیانت میتوانند از آسیب های احتمالی بعدی جلوگیری کند. برای کسب آگاهی بیشتر در مورد تاثیر خیانت در فرد آسیب دیده و مدیریت شرایط به وجود آمده در لینک رفتار صحیح بعد آز آگاهی خیانت همسر اطلاعات مفیدی درج شده که مطالعه آن مفید است.

 

دلایل خیانت

خیانت  دلایل مختلفی دارد و درمانگر یا روانشناس با بررسی شرایط و دلایل خیانت زوجین را برای پذیرش و بکار بردن راه‌کارهای حل مسئله آماده می‌کند. در حالت کلی دلایل خیانت شامل موارد زیر است:

 • عدم صميميت زوجين
 • دوران مجردي محدود
 • مشكلات اقتصادي
 • خيانت به علت ضعف در روابط زناشویی
 • تنوع‌طلبی
 • اقدامات تلافی‌جویانه
 • اختلالات شخصيتي

ریشه‌یابی دلیل خیانت برای بکار بردن راه‌کارهای درمانی که توسط روانشناس یا درمانگر صورت می‌گیرد. عدم شناخت کافی از مهارت‌های ارتباطی، ترس از سرزنش شدن، نرسیدن به بلوغ و رشد فکری، عدم اعتمادبه‌نفس به دلیل مشکلات اقتصادی، ضعف در برقراری رابطه جنسی و اختلالات شخصیتی ازجمله مواردی است که معمولاً توسط فرد خیانت دیده و خیانت‌کار مطرح‌شده و روانشناس در مراحل درمان با بررسی شرایط راه‌کارهای مناسب را ارائه می‌کند. در لینک دلایل خیانت همسر نیز موارد ذکر شده به صورت کامل تشریح شده که کسب آگاهی  بیشرت مطالعه آن خالی از لطف نیست.

تماس روزانه