براي ازدواج عشق کافی نیست؟

برای ازدواج عشق کافی نیست؟ در این مقاله مشاور کده به این موضوع می پردازیم  . عشق تجربه‌ای اعجاز گونه و قدرتمند است. در ابتدا هر دیدار، هر گفت‌وگو و هرلحظه، بسیار درست و بی‌کم‌وکاست به نظر می‌رسد، اما به‌زودی این جاذبه و شیفتگی، به یک رابطه تبدیل می‌شود و ما با دشواری‌های شریک شدن زندگی خود با یک انسان روبه‌رو خواهیم شد. هفته‌ها به ماه‌ها مبدل می‌شوند و روزي از خودمی پرسیم: آیا این شخص براي من مناسب است؟ اگر تاکنون به ازدواج باکسی اندیشیده‌اید، پیش از آنکه قولی به او بدهید یا پیش از آنکه رابطه‌ای را که سالم نبود براي همیشه ترك کنید، حتماً سؤال بالا را از خود پرسیده‌اید.

همه ما می‌خواهیم در زندگی احساسی خود؛ خوشبخت باشیم و نیز می‌خواهیم که ازدواجمان سرانجام خوبی داشته باشد؛ بنابراین پرواضح است که هیچ‌یک از ما عمداً افرادي را انتخاب نمی‌کنیم که برایمان نامناسب باشند. ما حقیقتاً باور داریم که وقتی کسی را انتخاب می‌کنیم، انتخابمان درست است، اما حقیقت تلخ این است که بسیاري از اوقات این انتخاب‌ها به اشتباهاتی تلخ و دردناك مبدل می‌شوند.

 

 بسیاري از ما فرد نامناسب را برمی‌گزینیم و سپس می‌اندیشیم که چرا ازدواجمان شکست می‌خورد. آیا تاکنون درباره ازدواج خود چنین چیزي گفته یا اندیشیده‌اید:

 • چگونه تا این حد کور بودم؟
 • چرا چشمانم را باز نکردم تا ماهیت این فرد را به‌گونه‌ای واقعی ببینم؟
 • من مطمئن بودم که این بار، بسیار موفق خواهم بود.
 • کجاي کار اشتباه رفتم؟
 • اولین بار که همدیگر را ملاقات کردیم، بسیار فوق‌العاده به نظر می‌رسید.
 • نمی‌توانم بفهمم که چرا او به‌یک‌باره به شخصی که تحملش را ندارم، تبدیل شد.
 • تمام شواهد حاکی از آن بودند که از ابتدا آن‌گونه که من به ازدواج با او علاقه داشتم، او نداشت.

 

براي ازدواج عشق کافی نیست؟
براي ازدواج عشق کافی نیست؟

 

درواقع در اينجا ما حقایق را نادیده گرفته و خود را متقاعد کرده بوديم که اوضاع احتمالاً بهتر خواهد شد؛ اما با قرار گرفتن در مسیر زندگی و پیش رفتن به جلو نتیجه دیگیری رقم خورد.

بسیار ساده‌تر است که درباره‌ی اشتباهاتی که دیروز مرتکب شدیم عاقل‌تر باشیم در مقایسه با اشتباهاتی که هم‌اکنون در حال مرتکب شدن هستیم.

ضرب‌المثلی است قدیمی که می‌گوید: نگاه به گذشته از بینایی ده‌دهم برخوردار است، همیشه ساده‌تر است که به گذشته نگاه کنیم و چیزها را به‌راحتی ببینیم. آن‌گونه که در ابتدا هرگز نمی‌توانستیم ببینیم. بسیار ساده‌تر است که درباره‌ی اشتباهاتی که دیروز مرتکب شدیم عاقل‌تر باشیم در مقایسه با اشتباهاتی که هم‌اکنون در حال مرتکب شدن هستیم. باوجوداین همیشه با این فلسفه زندگی کرده‌ایم که چیزي به نام اشتباه وجود ندارد.

درست است كه اشتباهات چیزي جز فرصت‌هایی براي رشد و آموختن نیستند اما برخي اشتباهات بهاي سنگيني دارند.

 زماني كه ما براي ازدواج و انتخاب درست و براي شروع يك رابطه هدفمند از مشاوره پيش از ازدواج كمك بگيريم مطمئن آسیب‌ها را به حداقل می‌رسانیم و با كمك مشاور براي شناسایی تيپ شخصيتي و شناسايي وجوه اشتراك و هيجانات و نيازهاي هردو قطعاً انتخاب درست‌تر و بهتري خواهيم داشت. درست است كه اشتباهات چیزي جز فرصت‌هایی براي رشد و آموختن نیستند اما برخي اشتباهات بهاي سنگيني دارند و زماني كه ما می‌توانیم از مشاوره و روانشناس متخصص در اين زمينه كمك بگيريم چرا بايد دچار اشتباه شويم و آسیب‌هایی كه پيامد انتخاب غلط ما هستند را به جان بخريم. بهترين كار براي به حداقل رساندن خطا در انتخاب با فردي كه وارد رابطه می‌شویم كمك گرفتن از نيروي متخصص در اين زمينه مشورت گرفتن از روانشناس هست. یک ‌ضرب‌المثل قديمي هست كه می‌گوید: پيشگيري بهتر از درمان است.

 

چرا ازدواج به شکست منجر می‌شود؟

شاید برای همه سؤال باشد که چرا برخي از روابط باوجود علاقه اولیه در ابتدای رابطه سرانجام خوبي ندارند؟ روابط به دو دلیل کلی با شکست مواجه می‌شوند:

 دلیل اول: با فرد مناسب هستید ولی به طرز صحیح مهر نمی‌ورزید.

 • شما و همسرتان از عادت‌های ارتباطی ضعیفی برخوردار هستید.
 • به‌درستی نمی‌دانید که چطور صمیمیت واقعی تولید کنید.
 • چیزي را که می‌خواهید مطالبه نمی‌کنید و درنهایت احساس انزجار می‌کنید.
 • از رابطه‌تان غافل می‌شوید.

دلیل دوم: با فرد نامناسب هستید.

 • عشق و یا سبک زندگی شما با عشق و سبک زندگی همسرتان از تفاهم و همخوانی کافی برخوردار نیستند.
 • شما ارزش‌های مشترك کافی دارید و به اصول مشترکی نیز پایبند نیستید.
 • همسر شما داراي عیب‌ها و نقص‌های بزرگی است که ازدواجی موفق را ناممکن می‌سازد.
 • شما نمی‌توانید نیازهاي یکدیگر را برآورده کنید.

درواقع برای پیشگیری از شکست در رابطه باید در ابتدا شکل‌گیری احساس یا آشنایی اولیه با روش درست و صحیح، به شناخت فرد مقابل پرداخت. معمولاً شش اشتباه بزرگی که افراد در ابتداي روابط مرتکب می‌شوند شامل موارد زیر است:

 1. سؤالات کافی نمی‌پرسیم.
 2. نشانه‌های هشدار را که حاکی از مشکلات بالقوه هستند نادیده می‌گیریم.
 3. سازش‌کاری‌های ناپخته و زودهنگام مرتکب می‌شویم.
 4. تسلیم کوري شهوانی می‌شویم.
 5. گول مادیات را می‌خوریم.
 6. تعهد را بر تفاهم مقدم می‌داریم.

برای رسیدن به شناخت صحیح و مناسب و داشتن زندگی با آرامش و پایدار کمک گرفتن از روانشناس و افراد متخصص درزمینه ازدواج و شرکت در جلسات مشاوره پیش از ازدواج می‌تواند به شناخت درست و صحیح طرفین بیانجامد. در جلسات مشاوره روانشناس با بررسی ابعاد شخصیتی طرفین، سطح انتظارات آنان از زندگی، معیارها و علایق طرفین به شناخت کافی از روحیات و خلقیات طرفین می‌رسد؛ که این شناخت و بررسی می‌تواند کمک بسزایی به افراد برای تصمیم به ادامه زندگی با طرف مقابل یا جلوگیری از پیامدهای احتمالی بعدی کند.

تماس روزانه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید