انعطاف پذیری فردی در زندگی زناشویی چه تاثیری دارد؟

 

انعطاف پذیری در زندگی زناشویی را می توان به معنای سازگاری با مشکلات و بر قرار نمودن رابطه ای منعطف و نرم در میان زوجین، که منجر به یک ازدواج سالم و زندگی ای پر مهر می شود، معرفی نمود. هر فردی در زندگی مشترک باید بداند که اساس و پایه های یک ازدواج، سازگاری و انعطاف پذیری می باشد و سازگاری در زندگی مشترک به معنای قربانی شدن و پذیرش همه مشکلات یا مقصر شدن نیست با مشاور کده همراه باشید.

در زندگی های مشترک همواره اختلاف سلیقه و اختلاف نظر وجود و زوجین هرگز نباید ترس از این موضوع را داشته باشند. حتی می توان گفت این اختلافات می تواند موجب تعالی زندگی و ایجاد تغییرات مثبت در افراد شود. ویژگی های شخصیتی و زاویه دید هر یک از زوجین کاملا با یکدیگر متفاوت بوده و باید هر دو نفر قبل از هر تصمیم یا قضاوتی به این موضوع واقف باشند. در این صورت است که زوج همدیگر را درک نموده و از این تفاوت ها بدون آسیب رساندن به روح و روان همدیگر عبور می نمایند.

انعطاف پذیری فردی در زندگی زناشویی چه تاثیری دارد؟

افرادی که در ازدواج سازگاری دارند یا به قول معروف خود را با شرایط مختلف وقف می دهند، به رضایتمندی و شادکامی نهایی دست پیدا می نمایند. این افراد زندگی را برای خود، همسرشان، فرزندان و خانواده ها شاد و زیبا می نمایند و آینده خوبی را به زندگی خود هدیه می دهند. در زندگی های مشترک اگر یکی از زوجین تندخو، پرخاشگر، بی ادب و … باشد، افراد منعطف می توانند با توجه به درایت و صمیمیت خود، این ویژگی های بد را بر طرف نموده و محیطی امن برای خود و فرزندان به وجود آورند.

افراد سازگار معمولا کلیات روابط زناشویی خود را با هوش هیجانی خود کنترل می نمایند و احساسات و باور های  خود را کاملا می شناسند. از همین رو برای بیان احساسات خود راه های مختلفی را در پیش رو دارند و هرگز دچار وسواس فکری نخواهند شد. این افراد کمال گرا نبوده و بیش از هر چیز ایجاد آرامش برای خود و اعضای خانواده برایشان مهم و ضروری می باشد.

روش هایی برای افزایش هوش هیجانی

انعطاف پذیری فردی در زندگی زناشویی چه تاثیری دارد؟

همانطور که می دانید هوش هیجانی در بسیاری از زمان ها به انسان کمک های بزرگی می نماید.کمک هایی که شاید از هیچ علم، دانش و ثروتی بدست نیاید. در زیر به چند روش ساده برای افزایش هوش هیجانی اشاره می شود که به راحتی می توان آن ها را یاد گرفت و به کار برد:

  1. آموزش فنون و قوانین مذاکره را فرا بگیرید.

شما می توانید با خواندن کتاب، گوش دادن به پادکست ها و شرکت در جلسات مختلف با موضوع اموزش فنون مذاکره، این قوانین را یاد گرفته و مهارت اجتماعی شدن و اجتماعی بودن را در خود افزایش دهید. در صورت از هوش اجتمای و هوش هیجانی بیشتری بهره مند خواهید شد.

  1. سعی کنید گوشی شنوا داشته باشید و شنونده خوبی باشید.

برای افزایش هوش هیجانی شما نیاز به افزایش هوش اجتماعی و منعطف بودن دارید. به این منظور سعی کنید برای افراد مختلف با گروه سنی متفاوت و شغل های مختلف و … گوشی شنوا بدون قاضی بودن باشید. در این صورت شما می توانید با گوش کردن دقیق به محیط پیرامون خود، به راحتی به تجربیات و الگو های رفتاری مختلف مردم دست پیدا نموده و هوش هیجانی خود را افزایش دهید.

  1. دقیق ببینید.

معمولا افرادی که از هوش هیجانی بالایی بهره مند هستند، نگاهی با دقت و با جزئیات به محیط اطراف خود دارند. پس سعی نمایید محیط خود را حتی اگر بسیار ساده و همیشگی است، با دقت نگاه کنید، جزئیات را به خاطر بسپارید، افراد، وسایل، ماشین ها و … را دقیق ببینید. کسب اطلاعات از رویداد هایی که در دورتادور شما اتفاق می افتد می تواند به افزایش هوش هیجانی شما کمک نماید. برای این منظور بازی هایی هم طراحی شده است.

انعطاف پذیری فردی در زندگی زناشویی چه تاثیری دارد؟

  1. خودتان را خوب بشناسید.

در همه حال نسبت به شناخت خود اقدام نمایید. هر روز، هر هفته، هر ماه و هر سال این کار را انجام دهید. تغییرات شخصیتی خود را بشناسید و در کل نسبت به توانایی ها، الگو های رفتاری، مهارت ها، خصوصیات فردی و گروهی خود شناخت داشته باشید. این کار باعث می شود در مواقع مختلف تصمیمات درستی با توجه به هوش هیجانی خود اتخاذ نمایید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید