افرادی که از ازدواج هراس دارند دچار چه علائمی هستند؟

 

ترس و اضطراب از  تشکیل زندگی مشترک و ازدواج می ‌تواند در هر فردی به وجود بیاید. البته ترس از ازدواج می ‌تواند به دلایل مختلفی به وجود بیاید برای مثال برخی افراد از افسردگی و یا درون گرایی بیش از اندازه بسیار منزوی هستند بنابراین از ازدواج ترس دارند حتی ممکن است برخی افراد به خاطر تجربه تلخ گذشته تن به ازدواج ندهند در هر صورت ترس از ازدواج علل مختلفی دارد اما امروز در خدمت شما عزیزان هستیم تا علائمی که نشان می دهد یک فرد از ازدواج هراس دارد را بیان کنیم. با چنین علائمی شما می توانید به ترس از ازدواج طرف مقابل پی ببرید و برای درمان آن راهکار هایی بیندیشید. اکنون شما عزیزان می خواهیم که برای اطلاعات بیشتر تا پایان این مطلب با مشاورکده همراه باشید شاید پاسخ سوالات خود را بیابید.

علائمی که نشان میدهد یک فرد از ازدواج می ترسد

گاهی برخی از رفتارها و نشانه های وجود دارند که نشان از ترس افراد از ازدواج است اما هر کسی نمی تواند این علائم را تشخیص دهد. گاهی افراد این علائم و نشانه ها را پای چیزهای دیگر می گذارند اما باید با بررسی کامل بدانند که این نشانه ها دقیقا نشانه های هراس از ازدواج است. از این رو ما بر آن برآمدیم که این نشانه ها را طبق موارد زیر برای شما دسته بندی کنیم تا به راحتی آن ها را تشخیص داده و برای فرد مورد نظر چاره ای بیاندیشید. لطفاً به موارد زیر دقت کنید:

  • چنین افرادی هنگام صحبت در مورد ازدواج بحث را عوض می کنند.
  • حتی ممکن است در مواردی موقع صحبت در مورد ازدواج حملات پنیک به آن ها دست دهد.
  • احساس خشم و عصبانیت یکی دیگر از علائم هراس از ازدواج است.
  • عزت نفس و اعتماد به نفس آن ها کاهش می یابد.
  • از فکر ازدواج خود و دیگران احساس اضطراب می کنند.
  • علائم و نشانه های جسمی هم می تواند نشان دهنده ترس افراد از ازدواج باشد.

با این وجود برخی افراد خیلی خوب می دانند که ترسان کاملاً غیر منطقی است اما در واقع نمی ‌توانند آن را کنترل کنند.

افرادی که از ازدواج هراس دارند دچار چه علائمی هستند؟
افرادی که از ازدواج هراس دارند دچار چه علائمی هستند؟

نشانه های افرادی که از ازدواج هراس دارند چیست؟

افرادی که از ازدواج می ترسند هنگامی که بحث والدین و اطرافیان شان به ازدواج آن ها ختم می شود آن ها سعی می کنند محیط را ترک کنند و مدام از این بحث طفره می روند و گاهی با خشم و عصبانیت جواب اطرافیان را می دهند و گاهی سعی می کنند با صحبت در مورد مسائل دیگر بحث را تغییر دهند. در مواردی ایجاد حالت های پنیک به عینه مشاهده می ‌شود. حملات پانیک شامل نشانه های جسمی مثل اضطراب لرزش دست ها بالا رفتن ضربان قلب و فشار خون و خارش های بی دلیل و اگزما می ‌شود. همه این علائم و نشانه ها می تواند گاهی آنقدر وسیع و خطرناک باشد که جسم انسان را را تحت تاثیر قرار دهد بنابراین باید برای درمان آن اقدام نمود.

راهکار هایی برای برطرف کردن هراس از ازدواج

قطعاً راهکارهایی برای برطرف کردن ترس از ازدواج وجود دارد اما روش ها با هم متفاوت هستند. یکی از این روش ها مراجعه به روانشناس و مشاوره است. در حقیقت روانشناسان تحصیلات خود را بر این پایه گذرانده و تجربیات بسیار زیادی دارند بنابراین می توانند به راحتی مشکل را حل کنند اما به روش خودشان، که یکی از این روش ها روش شناختی درمانی است که روانشناس سعی می کند با شناخت دلایل هراس از ازدواج در فرد مقابل آن ها را شناسایی نموده و با جایگزین کردن دلایل منطقی و درست آن ها را ریشه کن کند.

درمان هراس از ازدواج

یکی دیگر از روش هایی که برای درمان هراس از ازدواج وجود دارد روبرو شدن با ترس است البته که این روش باید کامل زیر نظر روانشناس انجام شود و فرد باید با ترس خود جهان ازدواج است روبرو شود. در این صورت خواهد دید که آن طور که فکر می کرد نیست و بسیار راحت تر و منطقی تر از این حرف ها می باشد. در واقع چیزی برای ترسیدن وجود ندارد به همین خاطر باید مهارت های زندگی را بیاموزد تا بتواند تجربه شیرینی از زندگی مشترک به دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید