اعتیاد به گل

اعتیاد به گل

اعتیاد به ماده گل امروزه درمیان جوانان به سرعت در حال افزایش است.

گل ماده‌ای است که از زمان ورود به ایران طرفداران بسیاری پیدا کرده است. ماده‌ای که به راحتی در بین نوجوانان و جوانان دست به دست می‌شود و مورد استعمال قرار می‌گیرد.

درباره این ماده سؤالات زیادی هم جوانان وهم والدین آن‌ها دارند. برخی از این پرسش‌ها عبارتند از:

آیا گل اعتیاد آور است؟

چگونه بفهمیم کسی گل کشیده است؟

چگونه می‌توان گل کشید؟

و… .

امروز قصد داریم تا به این قبیل پرسش‌ها پاسخ دهیم.

مطالب ارائه‌شده در این پست:

-گل چیست؟

-طرز مصرف گل

-علائم اعتیاد به گل

-عوارض مصرف گل

-ترک مصرف ماده گل

تماس با ما

گل چیست؟

گیاه شاهدانه هندی، گیاهی است که به صورت وحشی و علفی در مناطق معتدل و گرم می‌روید. به درستی مشخص نیست که این گیاه از کجا سرچشمه گرفته است ولی آنچه مسلم است این است که مصرف آن در جوامع انسانی به هزاران سال قبل بر می‌گردد.

تمام اجزا گیاه شاهدانه حاوی مواد روانگردان است.

گل نیز از گیاه شاهدانه هندی می‌باشد. این ماده مخدر علاوه بر مخدر بودن در برخی از موارد مصارف دارویی نیز دارد. ماده گل دارای ساختاری به نام THC می‌باشد.THC می‌تواند دوپامین‌های مغز شما را افزایش دهد. دوپامین انتقال دهنده‌ای عصبی در مغز ما می‌باشد که در زمان لذت بردن از کاری ترشح می‌شود. در زمان کشیدن گل نیز این انتقال دهنده عصبی به شکلی فراوان در مغز ترشح می‌شود و باعث می‌شود تا فرد سرخوشی زیادی را تجربه کند.

به همین دلیل باید توجه کنید که گل بر خلاف باورهای رایج، ماده‌ای اعتیاد آور محسوب می‌شود. هنگامی که از شما در زمان ازدواج آزمایش گرفته می‌شود در واقع THC را مورد بررسی قرار می‌دهند تا ببینند آیا اعتیاد دارید یا خیر.

طرز مصرف گل

رایج‌ترین شکل مصرف گل کشیدن آن به شکل سیگار می‌باشد. البته این سیگارها به صورت دست‌پیچ کشیده می‌شوند.

از آنجا که گل هنگام کشیدن بوی خاصی دارد می‌توانید بفهمید که فردی که در نزدیکی او قرار دارید آیا دارد سیگار می‌کشد یا گل؟

علائم اعتیاد به گل

علائم کشیدن گل عبارتند از:

-اشتهای کاذب و میل شدید به خوردن

-خواب عمیق

-سرخ شدن چشم

-گیج شدن

-کاهش حافظه

-خندیدن بدن هیچ دلیلی

-روشن‌تر دیدن رنگ‌ها

-دچار توهم شدن

-افزایش ضربان قلب

-خشک شدن دهان

-از دست دادن تعادل

-گفتن حرف‌های بی معنی

-پرخاشگری

-کابوس‌های شبانه

-واکنش فرد نیز کند می‌شود.

-تهوع

علاوه بر موارد گفته شده باید اشاره کرد که مصرف این ماده، به شدت تلقین پذیری شخص را افزایش می‌دهد. افرادی که گل مصرف می‌کنند حالت سرمستی متفاوتی را تجربه می‌کنند که حالات سرمستی گاهی حضور دارد و در لحظاتی بعد محو می‌گردد.

 

عوارض مصرف گل

اکثر افرادی که گل مصرف می‌کنند معتقدند که گل وابستگی جسمانی ایجاد نمی‌کند و اعتیادآور نیست. در واقع فرض را بر این می‌گیرند که در صورت ترک آن هیچ گونه علائم جسمانی دربر ندارد. باید توجه داشته باشید که این تصور اشتباه است.

مصرف گل چه به صورت دائم و چه به‌صورت تفننی می‌تواند وابستگی جسمانی ایجاد کند. بر اثر مصرف این ماده تغییراتی در آگاهی فرد به وجود می‌آید که میزان و چگونگی آن در افراد مختلف متفاوت است.

در مبحث علائم اعتیاد به گل به عوارض کوتاه مدت این ماده اشاره کردیم. در این بخش نیز به عوارض بلندمدت گل می‌پردازیم.

عوارض جسمانی مصرف گل

-تحلیل رفتن و کوچک شدن سلول‌های مغزی

-فرد مصرف کننده پس از این که به این ماده اعتیاد پیدا کرد می‌تواند به صورت منظم تشنج کند.

-کاهش گنجایش ریه

-اختلال در فعالیت‌های ایمنی بدن

-بی نظمی در دوره‌های قاعدگی

-ناباروری

-اختلال در خواب

-کوچک شدن بیضه‌ها

-کاهش تعداد اسپرم

-نازایی در زنان

-عقیم شدن مردان

-اختلال در تخمک گذاری

-اختلال در حافظه مخصوصاً حافظه کوتاه مدت

-مستعد گرفتن سرطان

-برونشیت

-کند شدن حرکات فرد

-تغییر در درک رنگ و صدا

عوارض روانی مصرف گل

علاوه بر موارد فوق، مصرف طولانی مدت گل، تغییراتی در سطح آگاهی شخص به وجود می‌آورد که در نهایت می‌تواند اختلالات روانی شدید و پایداری را در فرد ایجاد کند

از جمله عوارض روانی مصرف گل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

-اختلال در عملکرد شخص

-اختلال در هوشیاری

-اختلال در دقت، توجه و تمرکز

-شک کردن به دیگران

-داشتن اضطراب بیش از حد

-داشتن احساس خستگی، ملال و دلتنگی

از اختلالات رایج مرتبط با مصرف طولانی مدت گل، سندرم فقدان انگیزش است. در واقع درچنین شرایطی مسئله‌ای که بر ذهنیت فرد تأثیر می‌گذارد این است که: (چه دلیلی دارد که کاری را انجام دهم؟). این افکار آنقدر در ذهن فرد تقویت می‌شود که دیگر هیچ هدفی را دنبال نمی‌کند. این دلایل سبب می‌شود حتی انگیزه‌ای برای ترک و بهبودی نیز نداشته باشد.

ترک مصرف ماده گل

اگر قصد ترک کردن این ماده مخدر و آسیب‌زا را دارید واقعاً جای تحسین دارد. چرا که همان گونه که در عوارض مصرف گل مشاهده کردیم این ماده تاثیرات بسیار مخربی بر زندگی شما می‌گذارد.

ترک کردن مصرف گل در ابتدا به انگیزه و تلاش خود فرد برای ترک کردن بر می‌گردد. در واقع تا زمانیکه خود شخص نخواهد هیچ کدام از درمان‌ها مؤثر نخواهد بود.

خانواده‌ها نیز در این راه بسیار می‌توانند با حمایت‌های عاطفی خود کمک کنند.

برای ترک مصرف ماده گل توصیه می‌کنیم که یکی از مراکز ترک اعتیاد بروید. چراکه ترک کردن توسط خود فرد و به صورت ناگهانی احتمال بازگشت دوباره فرد به مصرف را نیز بسیار افزایش می‌دهد.

روان درمانی نیز بسیار می‌تواند در ترک مصرف گل کمک کند. برخی از مشکلات و نیازهای عاطفی فرد مصرف کننده که ناشی از مشکلات گذشته است و فرد نمی‌تواند با کسی آن‌ها را در میان بگذارد. در چنین شرایطی وجود فردی که با فرد مصرف کننده همدلی نماید و به حرف‌های او گوش دهد و برای زندگی وی معنایی ایجاد نماید، می تواند تأثیر به سزایی در فرایند ترک کردن داشته باشد.

تماس روزانه