اعتیاد به خود ارضای چیست و چطور می توان آن را ترک کرد

نویسنده : دکتر مرضیه پیشکار

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

خود ارضایی یکی از اختلال های جنسی است که در مردان به معنی این استمناء و در زنان نیز استشهاء است. لازم  به ذکر است که خیلی از افراد به عنوان تفریح به خود ارضایی نگاه می کنند. درست است خود ارضایی یو تفریح است که یک راهی برای کشف کردن تمایلات جنسی است.

باید یک مسئله ای را با شما در میان بگذاریم این که نه تنها خود ارضایی بد نیست بلکه گاهی اوقات مفید نیز هست اما خود اعتیاد به آن مثل اعتیاد به هر چیزی مخرب است و ممکن است که در زندگی فرد اختلال ایجاد کند و از انجام خیلی از کار ها جلوگیری کند.

اگر گمان می کنید که به خود ارضایی معتاد شده اید وقت آن رسیده است که به فکر چاره باشید. حال بهتر است که یک نگاه به علت های به وجود آمدن این اعتیاد بیندازیم.

  • استرس
  • افسردگی
  • اضطراب
  • تغارن نداشتن مواد شیمیایی و طبیعی در مغز
  • تفاوت فرهنگی در میان تمایلات جنسی
  • و غیره

چه مواردی باعث این اتفاق می شوند‌

اعتیاد به خود ارضای چیست و چطور می توان آن را ترک کرد

تنها بودن اولین و اصلی ترین عاملی است که هر فردی را به خود ارضایی می کشاند. دسترسی راحت و بدون مشکل از دیگر عوامل خطر ساز است.  خب قطعا می دانید افراد مجرد نمی توانند به راحتی پارتنر پیدا کنند و نیاز های خود را بر طرف کنند از این رو به خود  ارضایی رو می آورند.  یکی دیگر دلایلی که موجب این مشکل می شود دچار یک بیماری روحی شدن است ، مشکلات جنسی،  سابقه سو استفاده جنسی از فرد نیز ممکن است باعث شود که فرد بعد از آن دچار خود ارضایی شود. در بخش بعد با ما همراه باشید تا با یک دیگر بخوانیم که در صورت داشتن چه علائمی می گوییم که فرد معتاد به خود ارضایی شده است.

علائم اعتیاد به خود ارضایی چیست

شایان ذکر است که خود ارضایی یک اختلالی است که به رسمیت شناخته نشده است با این حال علائم مبتلا شدن به آن کمی سخت تر شناخته می شود. اما هر چه تعداد و شدت آن بیش تر و یا کم تر باشد میزان این اعتیاد نیز متغیر می شود. یکی از این علائم این است که فرد دیگر نمی تواند وسوسه ی خود را کنترل کند، قدرت درک خود را از دست می دهد. وی دائم احساس گناه می کند و بابت کاری که تمام می دهد خود را سر زنش می کند. علاوه بر این موارد اختلال در عملکرد جنسی را نیز تجربه می کند.

معمولا افرادی که به سراغ خود ارضایی می روند قصد دارند تنش ها و احساس بد خود را از بین ببرند اما از آن جایی که بعد از این کار دائم فرد احساس گناه می کند انرژی های منفی بیش تر به سراغ او می آیند. برای مثال زمانی که خود ارضایی در آقایان به کرات اتفاق بیفتد پوست وی بر اثر تحریک زیاد ملتهب می شود و آلت تناسلی وی ملتهب می شود بهتر است در چنین مواقعی با متخصص کلیه و مجاری ادراری صحبت کنید.

چگونه از این کار جلوگیری کنیم 

اعتیاد به خود ارضای چیست و چطور می توان آن را ترک کرد

شاید بهتر باشد بدانید که خود ارضایی یک گناه کبیره است و شما باید هر چه زود تر آن را ترک کنید. علت حرام خواندن این کار قطعا عواقب آن است . زمانی که فرد به این کار اعتیاد پیدا می کند دیگر مانند قبل نیست و خیلی از کار های روزمره وی مختل می شود برای مثال او دیگر تمایلی به سر کار رفتن ندارد و دائم احساس خستگی می کند.

برای جلوگیری از خود ارضایی باید تا جایی که می توانید خود را سرگرم کنید. هر گونه مسائل و محتوایی که به مسائل جنسی ختم می شوند را از خود دور کنید، ورزش کنید و سعی کنید بیش تر وقت خود را با دوستان و یا خانواده ی خود بگذرانید و در اولین فرصت نیز حتما با یک متخصص صحبت کنید.  سعی کنید لباس تنگ‌ نپوشید و از خوردن غذا های تند و غذا هایی که طبع گرم دارند خود داری کنید.

حتی اگر تنها ماندید حواس خود را به گونه ای پرت کنید. پا های خود را از مچ به پایین با سرد بشورید.  خیلی از مواقع افراد بدون این که احساس خستگی کنند به رخت خواب می روند تا شدیدا احساس خستگی نکردید و خواب آلود نبودید به رخت خواب نروید. به عنوان نکته ی آخر نیز باید خدمتتان عرض کنیم که به هیچ عنوان از نماز غافل نشوید.

روان درمانی را شروع کنید 

اعتیاد به خود ارضای چیست و چطور می توان آن را ترک کرد

باید به این نکته توجه کنید که همه افرادی که به خو ارضایی روی می آورند تمایل جنسی خیلی قوی ندارند. در خیلی از مواقع آن ها به‌ خاطر برخی مشکلات دامن گیر این اتفاق می شوند که ممکن است ریشه در گذشته ی فرد داشته باشد و یا این که وی از چیزی رنج ببرد آن وقت نگاشت که یک مشاور و یا روان پزشک ریشه یابی نی کند و سعی می کند که این مشکل را به صورت اساسی حل کند تا بار دیگر فرد به این کار مجبور نشود البته این که فرد تا چه اندازه پیگیر درمان باشد نیز مهم است.

افکار هر کسی در رفتار او نیز نمایان می شود

دقت کنید که هر انسانی هر طرز فکری که داشته باشد آن فکر در رفتار او نمایان می شود و اگر شما به فکر درمان این قضیه نباشید دیگر نمی توانید رفتار خوردن را کنترل کنید. اگر تمام موارد ذکر شده چاره ساز نبودند شما باید زیر نظر متخصص دارد مصرف کنید.

اگر این کار را ترک کنید می توانید بیش تر حواس خود را جمع کنید و علاوه بر آن فرد شاداب تری می شوید و دیگر صبح ها کسل نیستید و با انرژی بیش تری روز خود را  شروع می کنید. لازم است بدانید که عوارض جسمی این کار آن قدر بد نیست اما خب عوارض روحی بیش تر است زیرا فرد دائم به یک کار نیاز دارد و بعد از انجام آن نیز فوری پشیمان می شود و احساس پوچی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید