آیا سن والدین در تربیت فرزندان تاثیری دارد؟

 

در جوامع مختلف سن ازدواج متفاوت است از این رو افراد ممکن است در سن کم ازدواج کنند و در سن کم هم بچه‌ دار شوند. در برخی موارد هم وجود دارند که در سن زیاد ازدواج می کنند و دیر تر هم بچه دار می شوند. به همین خاطر سوالی که پیش می آید در مورد تربیت فرزندان و سن والدین است. زیرا همان طور که می دانید تربیت فرزندان یکی از مهم ‌ترین وظایف والدین می باشد. تربیت صحیح فرزندان می تواند تاثیر مستقیم بر جمعه داشته باشد زیرا همین کودکان هستند که در آینده وارد جامعه می شوند. بنابراین والدین سوالاتی در این باره ذهن شان را مشغول می کند. به همین خاطر ما نیز امروز در خدمت شما عزیزان هستیم تا تاثیرات صحنه والدین در تربیت فرزندان را مورد بررسی قرار دهیم. پس لطفاً تا پایان با مشاور کده  همراه باشید.

فاصله سنی پدر و مادر برای تربیت فرزندشان چقدر اهمیت دارد؟

آیا سن والدین در تربیت فرزندان تاثیری دارد؟

این که بخواهیم فاصله سنی فرزندان با والدین شان را بررسی کنیم بسیار سخت است. اما با توجه به افرادی که تا به حال این تجربه‌ هایی کسب نموده اند می توان فهمید که فاصله سنی کم بین والدین و فرزندان می تواند عواقب و مشکلات مختلف و هم چنین مزایای را به دنبال داشته باشد. از سوی دیگر فاصله سنی زیاد هم می ‌تواند مزایا و معایبی را ایجاد نماید. امروز به بررسی هر دو گروه خواهیم پرداخت. تا بتوانید نتایج حاصل از تحقیقات را بیابید و به راحتی برای تربیت فرزند خود تصمیم گیری کنید. به طور کلی تربیت فرزندان به دو بخش تقسیم می ‌شود:

  • تربیت ذهنی کودکان
  • تربیت جنسی

هر یک از این دو به وجود پدر و مادر نیاز دارد.

تاثیر فاصله سنی زیاد والدین با فرزندان در تربیت آن ها

آیا سن والدین در تربیت فرزندان تاثیری دارد؟

به گفته روانشناسان و مشاوران والدینی که فاصله سنی بیشتری با فرزند خود دارند قطعاً توانایی بهتری در تربیت فرزند خود خواهند داشت. زیرا چنین والدینی دارای قدرت فکر و اندیشه و استقلال هستند. از این گذشته چنین والدینی دارای تحصیلات عالی می باشند از این رو تمرکز بهتری در تربیت فرزندان خود دارند. حتی دیده شده که والدینی که فاصله سنی بیش تری با فرزند خود دارند از استقلال مالی بیشتری برخوردار هستند و می توانند از نظر مالی خیلی خوب است از تربیت فرزند خود برآیند. بنابراین این موضوع بسیار حیاتی و مهم است و به سادگی نمی توان از کنار آن گذشت. والدین با سن بیش تر تجربه بهتر و عقلی کامل ‌تری برای فهماندن همه اصول به فرزند خود خواهند داشت. قطعاً پذیرفتن مسئولیت و تربیت فرزند کار سخت و پیچیده ای است.

معایب فاصله سنی زیاد والدین با فرزندان

درست است که از نظر روانشناسان فاصله سنی زیاد والدین برای تربیت تایید شده است. اما این موضوع می‌تواند دارای معایب و ضرر و زیان هم باشد برای مثال والدین با سن زیاد انرژی کافی برای وقت گذراندن با فرزندان خود را ندارند. زیرا همان طور که می دانید با افزایش سن انسان دیگر حال و حوصله سر و کله زدن با کودکان و نوجوانان را نخواهد داشت. از آن گذشته اختلاف نسل در این فرزندان موضوع مهمی است. به همین خاطر ممکن است این فرزندان پس از بزرگ شدن ارتباط نزدیکی به والدین خود نداشته باشند زیرا افکار و عقاید آن ها با هم متفاوت است.

تاثیر فاصله سنی کم والدین با فرزندان در تربیت آن ها

آیا سن والدین در تربیت فرزندان تاثیری دارد؟

اگر با فاصله سنی پدر و مادر با فرزندشان کم باشد ممکن است در آینده این فرزند احساس نزدیکی و صمیمیت بیش تری با والدین خود داشته باشد. حتی ممکن است افکار و عقاید آن ها به یکدیگر نزدیک تر شود. اما در این میان معایبی هم وجود دارد برای مثال والدی که کم سن و سال است قطعاً تجربه و تعمل کافی برای تربیت فرزند خود ندارد و نمی تواند به خوبی او را تربیت کند. والدینی که سن کمی دارند قطعاً از نظر مالی و تحصیلی به جایگاه مناسبی نرسیده اند. بنابراین نمی توان آن ها را در بهترین موقعیت برای تربیت فرزندان در نظر گرفت. زیرا یک والد عاقل و بالغ باید بداند که چه زمانی تربیت ذهنی و تربیت جنسی را به فرزند خود آموزش دهد. همچنین نحوه صحبت و همراه و همدل بودن با او را نمی داند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید