آیا تیروئید باعث کاهش میل جنسی میگردد؟

نویسنده : دکتر مرضیه پیشکار

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

همان طور که می ‌دانید تیروئید نوعی بیماری است که بر اثر فعالیت بیش از اندازه یا کمتر از اندازه غدد تیروئید یا گواتر که در ناحیه گلو وجود دارد به وجود می آید.

البته که بیماری تیروئید عوارض مختلفی دارد از جمله خستگی و در برخی افراد کاهش و افزایش وزن و احساس لرزش و سرما و عرق بیش از اندازه و غیره… تنها چیزی که می‌ تواند بیماری تیروئید را درمان کند است بنابراین پزشکان توصیه می کنند که از نمک‌ های یددار استفاده کنید.

اما با توجه به این موضوع باید از دارو درمانی هم کمک گرفت. از این رو برای افرادی که بیماری تیروئید دارند قرص های مخصوصی تجویز می شود. اما سوالی که در این میان پیش می ‌آید این است که آیا تیروئید باعث کم شدن میل جنسی می شود؟ برای یافتن پاسخ این سوال با مشاور کده  همراه باشید.

بیماری تیروئید می تواند باعث کاهش میل جنسی شود؟

آیا تیروئید باعث کاهش میل جنسی میگردد؟

در واقع بیماری تیروئید به دو دسته تقسیم می شود. تیروئید کم کار و تیروئید پرکار، هر یک از اینها مربوط به فعالیت غدد تیروئیدی است.

البته که هر کدام عوارض مختص به خود را دارند. کم کاری تیروئید در واقع به خاطر کاهش فعالیت غدد تیروئید که باعث متورم شدن گواتر در ناحیه گلو می شود. و پر کاری تیروئید مربوط به افزایش فعالیت غدد تیروئید است.

کم کاری تیروئید باعث افزایش وزن می شود و پر کاری تیروئید باعث کاهش وزن می ‌شود. اما گاهی اختلال در عملکرد غدد تیروئید می تواند سبب کاهش میل جنسی نیز شود. چنین اتفاقی در برخی افراد می ‌افتد و ثابت نیست. البته که با مصرف برخی دارو ها می توان آن را کنترل نمود و دوباره به حالت اول برگشت و میل جنسی را افزایش داد.

آیا مصرف دارو های تیروئید باعث کاهش میل جنسی می شود؟

آیا تیروئید باعث کاهش میل جنسی میگردد؟

زمانی که به خاطر علائم موجود در بدن خود به پزشک مراجعه می کنید و پزشک با انجام آزمایشات متوجه بیماری تیروئید در شما می شود، قطعاً دارو هایی را برای کنترل آن تجویز می کند. اما بهتر است بدانید که چنین دارو هایی ممکن است سبب کاهش میل جنسی نیز شوند.

زیرا این بیماری غدد و هورمون ها اثرگذار است و اگر میزان هورمون های استروژن و پروژسترون و تستسترون کاهش و یا افزایش داشته باشند سبب تغییر در میل جنسی می شوند. از این رو بهتر است هنگامی که دچار بیماری تیروئید شده اید به پزشک مراجعه کنید و تحت نظر پزشک دارو های خود را مصرف کنید.

در این صورت مدیریت و کنترلی کاملاً دقیق بر روی بیماری خود خواهید داشت و اجازه پیشرفت عوارض و علائم آن را نخواهید داد.

درمان کاهش میل جنسی

اگر از داروهای تیروئید استفاده می‌کنید و یا خود بیماری تیروئید یا داروهای آن سبب کاهش میل جنسی شما شده است، باید در جهت بازگشت این میل و طبیعی شدن مقدار آن مواردی را مورد توجه قرار دهید. این موارد به شرح زیر هستند:

  • سعی کنید از داروهای گیاهی افزایش دهنده میل جنسی استفاده کنید.
  • به رابطه جنسی بیشتر فکر کنید.
  • از پارتنر خود بخواهید برای تحریک شما پیش قدم شود تا این وضع به پایان برسد.
  • به سلامت و تغذیه خود دقت بیش تری کنید.
  • حمام کنید و بخوابید تا سرحال تر باشید.
  • از گیاهانی که طبع گرم دارند در غذای خود استفاده کنید تا هورمون های شما را تنظیم کند.

اگر چنین مواردی را در برنامه های روزمره خود قرار دهید خواهید دید که به مرور زمان ملی جنسی شما مانند قبل خواهد شد. دیگر خبری از سردمزاجی نیست. برای داشتن ملی جنسی متناسب باید صبور باشید.

آیا کاهش میل جنسی به خاطر تیروئید درمان می شود؟

آیا تیروئید باعث کاهش میل جنسی میگردد؟

برق خانم ها و آقایان پس از این که دچار بیماری تیروئید می شوند باید تا آخر عمر از دارو های کنترل کننده تیروئید استفاده کنند. اما مهم ترین مسئله ای که در این میان پیش می آید این است که میخواهند میل جنسی شان مثل قبل باشد. سوالات حول محور درمان کردن میل جنسی می پرسند.

در پاسخ به این افراد باید گفت که همه چیز به خودتان بستگی دارد در هر صورت کاهش میل جنسی به خاطر تیروئید را می توان درمان نمود اما با صبوری و پشتکار. در واقع باید برای درمان کاهش میل جنسی طی مدت طولانی تغذیه خود را کنترل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید