آسیب های عدم گفتگوی اعضای خانواده با یکدیگر

 

همان طور که می ‌دانید خانواده اولین نهادی است که افراد در آن رشد می‌کنند و نحوه رفتار و معاشرت و همه چیز را از بدو تولد در آن می آموزند. قطعاً روابط صمیمانه و عشق و دوست داشتن در میان اعضای خانواده وجود دارد و همین موارد است که باعث پیوند هر چه بیش تر آن ها با یکدیگر می شود. اما موضوعی که وجود دارد در تمام خانواده ها برای هر یک از اعضای خانواده ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید علاوه بر مشکلات قطعاً عواطف و احساسات ای میان افراد وجود دارد که باید با صحبت کردن همه این ها بیان شود. از این رو امروز می خواهیم در مورد آسیب های عدم گفت ‌و گوی اعضای خانواده با یکدیگر صحبت کنیم. زیرا عدم گفتگو آسیب های به بار می آورد که ممکن است جبران ناپذیر باشد به همین خاطر از شما عزیزان دعوت می کنیم که تا پایان این مطلب با مشاورکده همراه باشید.

چرا اعضای خانواده باید با یکدیگر گفت ‌و گو داشته باشند؟

هر یک از اعضای خانواده چه کوچک و چه بزرگ باید با والدین و اعضای دیگر خانواده روابط صمیمانه و تعاملی داشته باشد به صورتی که هر یک از اعضای خانواده دیگری را فرد امن زندگی خود بداند و همه مسائل شخصی و زندگی خود را با او در میان بگذارد. قطعاً در چنین مواردی صمیمیت و همدلی میان اعضای خانواده بیشتر می شود همچنین اعضای خانواده می توانند مشکلات یکدیگر را به راحتی و با همفکری هم حل کنند. البته این به این معنا نیست که فقط مسائل و مشکلات را در خانواده بیان کرد بلکه باید در خوشی ها و مسائل مهم دیگر نیز در کنار یکدیگر بود و با صحبت و گفت و گو این ارتباط را محکم تر از قبل نگه داشت. اما همه این ها به مهارت های افراد خانواده بستگی دارد که چگونه این نوع صحبت ها را در خانواده مدیریت کنند.

آسیب های عدم گفتگوی اعضای خانواده با یکدیگر

آسیب های عدم گفتگوی اعضای خانواده با یکدیگر

عدم گفتگوی اعضای خانواده چه ضرری دارد؟

قطعاً زمانی که اعضای خانواده با یکدیگر گفت ‌و گو نکنند آسیب‌ های جدی به اعضای خانواده و در نهایت به ریشه و بنیان خانواده وارد می شود. از این رو افراد باید مهارت های زندگی را بیاموزند و خانواده خود را مهم ‌ترین و نزدیک ترین فرد به خود حس کنند که به راحتی هر مسئله ای را با آن ها در میان بگذارند. آسیب های عدم گفتگوی اعضای خانواده با یک دیگر به شرح زیر می باشد:

  • ریشه بسیاری از خشونت ها به خاطر عدم گفتگوی اعضای خانواده با یکدیگر است.
  • گاهی ممکن است این عدم گفت ‌و گو باعث از هم گسستگی و شکاف بین نسل ها شود.
  • طلاق یا جدایی عاطفی اعضای خانواده از یکدیگر نیز یکی از پیامد های عدم گفت ‌و گوی خانواده می باشد.
  • دوری و فاصله عاطفی را نیز می توان از آسیب های عدم گفت و گو در خانواده دانست.
مطالعه بیشتر  طلاق به دلیل خیانت

یادگیری گفتگوی صحیح اعضای خانواده با یکدیگر

اگر شما هم می خواهید که از آسیب ها و پیامد های مخرب عدم گفت و گوی اعضای خانواده با یکدیگر در امان بمانید و خانواده ای شاد با ریشه های مستحکم و صمیمی داشته باشید، توصیه ما این است که حتماً به یک روانشناس و یا مشاور خانواده مراجعه کنید. قطعاً در این صورت مهارت های درست کلامی و صحبت و گفت و گو با والدین و دیگر اعضای خانواده را خواهید فهمید. با این وجود خواهید دید که ارتباط بین اعضای خانواده چقدر محکم تر و صمیمی تر خواهد شد. به طوری که هر یک از اعضای خانواده به این موضوع پی می برند که هیچ کجا و هیچ کس هم تر و مهم تر از خانواده نیست بنابراین باید تمام حرف‌ های خود را تنها به اعضای خانواده بزنند.

آسیب های عدم گفتگوی اعضای خانواده با یکدیگر

آسیب های عدم گفتگوی اعضای خانواده با یکدیگر

آیا می توان در مورد همه چیز با خانواده گفت و گو کرد؟

قطعاً هیچ کس نمی تواند نقش خانواده را برای افراد داشته باشد زیرا هیچ کس رازدار تر و مهربان تر و عزیز تر و امن تر از خانواده برای هیچ کس نیست. پس نمی ‌توان این موهبت الهی را نادیده گرفت. از این رو توصیه همه روانشناسان و مشاوران خانواده این است که باید اعضای خانواده در زمان های مناسبی گرد یکدیگر جمع شوند و در مورد هر مسئله ای صحبت کنند تا هیچ حرف ناگفته و پنهانی میان اعضای خانواده وجود نداشته باشد زیرا همین مسائل است که باعث مشکلات بزرگ تر و حل نشدنی می شود.

مطالعه بیشتر  چگونه به همسر خود محبت کنیم؟